Wieczorek Slawistyczny '2007

dodany: 16.02.2008 | autor: Rados豉w Bartosik

Tegorocznemu Wieczorkowi Slawistycznemu od pocz靖ku towarzyszy這 wiele emocji. Wszystko za spraw ci鉚造ch zmian terminu i miejsca, w jakim m鏬豚y si on odby. Kiedy ju si wydawa這, i uda這 si nam ustali odpowiedni dzie, to wtedy nagle okaza這 si, 瞠 w rezerwacji Antidotum na owy termin ubiegli nas germanici. Ale w ko鎍u, jak to powiedzia豉 jedna ze slawistek, Niemcy przez wieki wyrz鉅zili S這wianom tyle krzywd, 瞠 to tylko kolejny przyk豉d. Na szczcie jak to bywa w historii, S這wianie i tak wychodz zawsze na prost i termin w ko鎍u zosta ustalony na 4 grudnia godz. 19.00.

Ju znacznie wczeniej po 砰tniej kr璚i造 si t逝my dziwacznie poprzebieranych student闚 robi鉍ych ostatnie pr鏏y przed swoimi wyst瘼ami. Po ma造m opnieniu kolejny Wieczorek Slawistyczny otworzyli Kasia Kurek i Bartek Kraso, kt鏎zy prowadzili ca章 imprez. Po kr鏒kim oficjalnym wst瘼ie i przywitaniu goci, wiecz鏎 m鏬 zacz寞 si na dobre prezentacjami scenek i skeczy przygotowanych przez poszczeg鏊ne grupy.

Jako pierwsza zaprezentowa豉 si grupa bu貪arska. Po章czenie si pierwszego i czwartego roku wysz這 na dobre zar闚no samym bu貪arystom, jak i dobrze si bawi鉍ej publicznoci. Ich wersja wietnie wszystkim znanego Czerwonego Kapturka zyska豉 dodatkowe plusy za pogodzenie tradycyjnej historii o babci, z造m wilku i dziewczynce w le skrojonej pelerynce ze wsp馧czesn popkultur, reprezentowan tu przez kultowe ju dla wielu Bravo oraz smako造ki przygotowane wie穎 przez McDonalda. Do tego jeszcze zalotny, pe貫n erotyzmu taniec babci przy skocznych rytmach refrenu wypiewanego przez bu貪arystyki o jak瞠 skomplikowanych i g喚bokich s這wach: o bim bam buki buki bam buki oraz wsp馧czesny na wskro, szczelnie zamaskowany leniczy-terrorysta, wystarczy造 aby dostarczy jury i publicznoci mn鏀twa miechu i zapewni bu貪arystom jak瞠 zas逝穎n drug nagrod tego wieczoru.

Grupa nowogrecka odpiewa豉 jak pie. I wierz g喚boko, i mia豉 ona jaki sens. Prawd m闚i鉍 do tej pory nie wiem, o co chodzi這 w tym wyst瘼ie i pomyla貫m nawet, 瞠 mo瞠 jestem zbyt g逝pi, ograniczony i czego nie zrozumia貫m, ale twarze os鏏 wok馧 podnios造 mnie na duchu, m闚i鉍 mi, 瞠 w ka盥ym razie nie jestem jedyny. Ale w ko鎍u chodzi o dobr zabaw, a nie g喚boki przekaz. Tudzie jakikolwiek przekaz.

Bohemici podobnie jak inni przygotowali si bardzo sumienie dysponuj鉍 przy tym bogat i cz瘰to zmieniaj鉍 si scenografi. Wszystko by這 豉dnie podpisane, aby nikt nie musia zastanawia si, co jest czym. Chudzinka w bikini z transparentami prezentowa豉 publicznoci, jak zmienia si rzeczywisto na scenie. Wyst瘼 og鏊nie ciekawy, zas逝guj鉍y na trzecie miejsce, chocia瘺y ze wzgl璠u na nak豉d pracy przy robieniu kostium闚 i karton闚 na g這wy. Swoj drog ciekawe, czy bohemici maj jakie kompleksy, skoro postanowili si nie ujawnia. W ka盥ym razie najjaniejszym punktem ich programu artystycznego by這 drzewo (i nie tylko jak tam uwa瘸m).

Grupa s這we雟ka dla odmiany przedstawi豉 program telewizyjny przybli瘸j鉍y nam nieco ten ma造, ale jak瞠 pi瘯ny kraj. Du篡m plusem ich wyst瘼u by dystans, z jakim podeszli do ca貫go przedsi瞝zi璚ia i umiej皻no miania si z charakterystycznych cech i wad S這we鎍闚. Do tego jeszcze mocny atut na fina, czyli niedowidz鉍y cz這wiek przyby造 z okrytych mrokiem s這we雟kich jaski, kt鏎y wywo豉 umiech na twarzach publicznoci.

Grupa macedo雟ka za to utrzyma豉 bardzo wysoki poziom swojego wyst瘼u z zesz貫go roku. Przedstawili niezwykle ciekaw histori samotnego i chc鉍ego si zakocha s這鎍a. Ca這 dope軟ia造 piosenki grane i piewane na 篡wo wraz z zaanga穎wanym w ca這 lektorem, kt鏎y okaza si g堯wn atrakcj wieczoru graj鉍 rzenika. wietne efekty specjalne w postaci krwi i to wcale nie produkcji tajwa雟kiej wyciskanej z tubki, da造 macedonistom zas逝穎n wygran. Strach tylko pomyle, do czego posun si w przysz造m roku. Oby oby這 si bez ofiar.

S這wacyci postawili podobnie jak wczeniej Bu貪aryci na star i dobrze znan wszystkim bajk. Tym razem by造 to jednak dla odmiany Smerfy. Troch pota鎍zyli, a na koniec pani Gargamel zrobi豉 streptease. I to w sumie by by這 na tyle.

Po czci konkursowej odby這 si g這sowanie wr鏚 publicznoci. Aby umili wszystkim ten czas, lektorzy mieli zapiewa piosenk w j瞛yku polskim. Niestety po wyjciu na rodek przeczytali oni jedynie tekst z kartki. A mog這 by znacznie ciekawiej.

Organizatorzy postanowili w tym roku, 瞠 g這s w wyborze zwyci瞛cy nie b璠zie mia豉 jedynie publiczno, ale tak瞠 specjalne jury wzorowane na tym z Ta鎍a z gwiazdami, w sk豉d kt鏎ego weszli: dr Dariusz Tkaczewski, dr Konrad W這darz, mgr Ma貪orzata Kalita oraz dwie przedstawicielki student闚 - Paulina Kocurek i Magda Wierci雟ka. Ciekawe tylko, kto mia tu by tym z造m. Wyniki g這sowania chyba nie by造 dla nikogo zaskoczeniem i potwierdzi造 tylko to, co by這 wiadomo od pocz靖ku. Krwawe zwyci瘰two Macedonist闚.

Druga cz imprezy odby豉 si tradycyjnie w klubie Antidotum. Tam przy rytmach s這wia雟ko-ba趾a雟kich szaleli slawici, a nawet kilkoro odwa積ych lektor闚. Dj ㄆkasz stara si, aby muzyka by豉 urozmaicona i zadowoli豉 ka盥ego przyby貫go. Z g這nik闚 wi璚 lecia造 przeboje Siddharty, Severiny, Toe Proeskiego, Heleny Vondra鋘ovej i innych gwiazd s這wia雟kich scen. Zabawa trwa豉 do bia貫go rana, kt鏎ego nadejcie postanowili przyspieszy troch w豉ciciele Antidotum, ale mimo to uwa瘸m, 瞠 kolejny Wieczorek Slawistyczny mo積a zaliczy do bardzo udanych. A co Wy na to?