Wieczorek Kol璠 S這wia雟kich 2006

dodany: 24.12.2006 | autor: Kamil Malik

20 grudnia 2006 roku odby si w naszym Instytucie tradycyjny Wieczorek Kol璠 S這wia雟kich. Dobrze radz zapami皻a t w豉nie dat, najlepiej podkrelaj鉍 j w kalendarzu czerwonym kolorem, bo jak wskazuj wszystkie znaki na niebie i ziemi, b璠zie to data ostatniego Wieczorku Kol璠owego zorganizowanego w naszym Instytucie. D逝ga tradycja urz鉅zania przed wi皻ami spotka kol璠owych z udzia貫m student闚 i wyk豉dowc闚 nied逝go zaginie. Przyczyn b璠zie brak ch皻nych do uczestniczenia w tym przedsi瞝zi璚iu student闚. Najwa積iejsze, moim zdaniem, przyczyny tego zjawiska to:

1. W zwi頊ku z tym, 瞠 zwykle Wieczorek Kol璠owy jest urz鉅zany w ostatnim dniu zaj耩, wi瘯szo student闚 wybiera wolno. Trudno im si dziwi, zw豉szcza, gdy ko鎍zy si on pnym popo逝dniem/wczesnym wieczorem, kiedy wydostanie si z Pogoni nie jest ju takie 豉twe. W przedwi靖ecznym szale zakup闚 cz瘰to brakuje czasu na to, 瞠by przez godzin si, popiewa kol璠y i poczu atmosfer nadchodz鉍ych wi靖.

2. Og鏊ne podejcie do formu造 tego spotkania: je瞠li jaka grupa j瞛ykowa nie wyst雷i na Wieczorku Kol璠owym, to nic z貫go si nie stanie. I najczciej tak w豉nie jest, bo nie ma komu wyst瘼owa. Inaczej ma si sprawa z Wieczorkiem Slawistycznym, na kt鏎ym co najmniej wyst雷i wypada, a mo瞠 nawet jest to obligatoryjne. St鉅 najczciej wyst瘼y na Wieczorku Kol璠owym ograniczaj si do odpiewania kol璠 z przygotowanych wczeniej kartek.

3. Z tych dw鏂h powod闚 najczciej brakuje na Wieczorku wi靖ecznej atmosfery ludzi ma這, wi璚 wiatr hula weso這 po sali, jak ju przychodzi do piewania kol璠, to okazuje si, 瞠 co dziesi靖a osoba piewa, a reszta tylko rusza wargami. Po這wa uczestnik闚 nerwowo wodzi wzrokiem pomi璠zy zegarkiem, prowadz鉍ym i drzwiami, zastanawiaj鉍 si, 瞠 czy w ci鉚u pi璚iu minut dobiegn do przystanku. Odpowied brzmi: nie, nie dobiegn! Cz os鏏 chce ju do章czy do swoich znajomych, kt鏎zy jednak nie przyszli na Wieczorek i sp璠zaj wiecz鏎 w kt鏎ej z okolicznych knajpek, gdzie na atmosfer narzeka nie spos鏏. No i w ko鎍u biedni organizatorzy, kt鏎zy zastanawiaj si, czy mo瞠 by jeszcze gorzej. Ostatnio przegl鉅a貫m relacje ze starych Wieczork闚 Kol璠owych, organizowanych na korytarzu na parterze naszego Instytutu. Ogl鉅aj鉍 zdj璚ia odnios貫m wra瞠nie, 瞠 pomimo wielkiego cisku by這 tam wi璚ej wi靖ecznej atmosfery, ni na ostatnich trzech Wieczorkach razem wzi皻ych.

Wracaj鉍 jednak do tegorocznego Wieczorka Kol璠owego, to mo積a powiedzie, 瞠 nie odbiega od redniej. Za pewne elementy nale篡 si jednak organizatorom pochwa豉. Po pierwsze: nag這nienie z prawdziwego zdarzenia. Dwie porz鉅ne kolumny, dzi瘯i kt鏎ym wszystko by這 s造cha. Gdybym by z這liwy, to zaznaczy豚ym jednak, 瞠 by to niepotrzebny wysi貫k, bo i tak by這 tak ma這 os鏏, 瞠 nawet bez nag這nienia by這by s造cha. Ale nie jestem. Po drugie: Dzi瘯i ankiecie przeprowadzonej wr鏚 student闚 uda這 si ustali przybli穎n liczb os鏏 maj鉍ych przyby na imprez. Pozwoli這 to na ustawienie sto堯w w jeden wielki st馧, tak 瞠by wszyscy siedzieli razem. Brawo za pomys! Niestety, by這by zbyt pi瘯nie, gdyby nie wkrad si w ten misterny plan brutalny element chaosu przysz這 za du穎 os鏏. W rezultacie powsta tzw. drugi szereg, ale na szczcie wszystkim uda這 si usi. I nikt si nie obra瘸 na to, 瞠 siedzi w gorszym, drugim szeregu, a nie w elitarnym, pierwszym szeregu. Po trzecie: Organizatorzy pomyleli o biednych studentach i ustalili ludzk por rozpocz璚ia spotkania, to znaczy tak, 瞠 jest ju ciemno, ale jeszcze nie jest zbyt pno. Spotkanie wystartowa這 ostatecznie po 16, w zwi頊ku z oczekiwaniem na przybycie wszystkich uczestnik闚. Rozpocz窸o si od przeczytania czci Ewangelii wed逝g w. ㄆkasza powi璚onej narodzeniu Jezusa. Nast瘼nie rozpocz窸y si wyst瘼y grup konkretnie tylko trzech grup: s這wackiej, s這we雟kiej i macedo雟kiej. Pomi璠zy ich wyst瘼ami pojawi造 si r闚nie polskie kol璠y, a ca貫 spotkanie zako鎍zy這 sk豉danie sobie 篡cze. Oko這 godziny 17 wszystko si sko鎍zy這 i wszyscy rozeszli si po okolicy. Cz ruszy豉 szturmem na przystanki, reszta postanowi豉 pozosta na gocinnej Pogoni jeszcze troch d逝瞠j.

Podsumowuj鉍 swoj relacj, chcia豚ym przekaza wielkie podzi瘯owania dla organizator闚 tegorocznego Wieczorka Kol璠 S這wia雟kich. Jestecie wielcy! Wielkie podzi瘯owania dla przedstawicieli wszystkich grup j瞛ykowych, kt鏎e dla nas wyst雷i造. Szczeg鏊nie dla I macedo雟kiego za brawurowy wyst瘼 z u篡ciem b瑿n闚 i gitar. Naprawd, wida, 瞠 si do tego przy這篡licie. Tak trzyma! Brawa nale蕨 si r闚nie mgr Igorowi Stojanowskiemu za pi瘯n, macedo雟k przypiewk do kol璠y wykonan solo. Dzi瘯ujemy za przybycie przedstawicielom Kadry akademickiej naszego Instytutu, kt鏎a by豉 najbardziej aktywna, je瞠li chodzi o piewanie kol璠. I w ko鎍u podzi瘯owania dla wszystkich student闚, kt鏎zy si pojawili na Wieczorku, niejednokrotnie rezygnuj鉍 z wczeniejszego powrotu do domu, spotkania z przyjaci馧mi czy przedwi靖ecznych zakup闚. Mam nadziej, 瞠 bylicie z waszej decyzji zadowoleni i 瞠 uda這 si wam odczu cho przez moment wi靖eczny klimat.