KNS w Ostrawie

dodany: 24.12.2006 | autor: Tymoteusz Cudny

Studencka wyprawa do Ostrawy rozpocz窸a si w pi靖ek 15 grudnia 2006. Ma造 samochodowy konw鎩 wyruszy spod Instytutu Filologii S這wia雟kiej. Cz這nkowie KNSu jechali zwiedza p馧nocn cz Moraw. Niestety, choroba zmog豉 doktora Dariusza Tkaczewskiego, opiekuna Ko豉 i przewodnika poprzednich wycieczek. Dostalimy jednak od niego list rzeczy, kt鏎e mielimy zwiedzi. Tak wyekwipowani pojechalimy na spotkanie z naszym przewodnikiem, kt鏎ym by polonista z Ostrawy, Ji齶 imon.

Po b章dzeniu w okolicach granicy uda這 nam si ostatecznie wczesnym popo逝dniem dotrze na miejsce. Zakwaterowalimy si w akademiku i od razu poszlimy zwiedza miasto (oraz wymieni z這t闚ki na korony). Pierwszym przystankiem naszej wycieczki by Uniwersytet Ostrawski. Zwiedzilimy katedr slawistyki, ale przede wszystkim nowoczesn sal do kszta販enia t逝maczy symultanicznych. Co, czego inne uniwersytety mog Ostrawie tylko pozazdroci. W sali mo積a te przeprowadzi ma章 konferencj, albo t逝maczony wyk豉d dla ponad stu os鏏.

Ji齶 zaprowadzi nas potem do ratusza, a dok豉dniej na wie輳 widokow. Szkoda tylko, 瞠 pogoda nie by豉 zbyt sprzyjaj鉍a, bo w lepszych warunkach wida nawet Polsk. Ale przynajmniej zobaczylimy panoram samego miasta. Uliczki, kamienice z pocz靖ku stulecia, katedra, l零ka cz miasta z zamkiem. Wszystko to zupe軟ie inaczej wygl鉅a z du瞠j wysokoci. Kiedy zeszlimy z wie篡, robi這 si ju ciemno. Ji齶 zaprowadzi nas w okolice rynku i pokaza katedr oraz stary ratusz. Pi靖kowe zwiedzanie zako鎍zylimy wizyt w gospodzie i degustacj miejscowego sma穎nego sera.

Sobot przeznaczylimy na zwiedzanie przede wszystkim okolic Ostrawy. Najpierw nasz konw鎩 uda si do miasteczka P齶bor. Jest to rodzinne miasto ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda. Dom w kt鏎ym przyszed na wiat zosta zamieniony w muzeum. A dzi瘯i dotacji z Unii Europejskiej jest to muzeum interaktywne i rzeczywicie zwiedzanie go jest bardzo wci鉚aj鉍e. Ka盥y go zwiedza ca造 dom osobno, maj鉍 na uszach s逝chawki. W zale積oci od tego, do kt鏎ego pokoju si wejdzie, g這s Freuda opowiada co o swoim dzieci雟twie, domu i miecie. Wszystkim bardzo spodoba造 si te szuflady, w kt鏎ych mo積a by這 przeczyta r騜ne powiedzenia znanego psychologa.

Drugim przystankiem na naszej drodze by豉 miejscowo Kop鷡vnice, a dok豉dniej tamtejsze muzeum techniki. Jest ono cile zwi頊ane z fabryk samochod闚 Tatra. Eksponaty obejmuj ca章 histori zak豉d闚. Od najstarszych modeli (poruszaj鉍ych si z zawrotn pr璠koci kilku kilometr闚 na godzin) po samochody prototypowe i samoloty. M瘰ka cz wycieczki wygl鉅a豉, jakby cofn窸a si do czas闚 dzieci雟twa. Ten b造sk w oku, kiedy patrzyli na wojskowe ci篹ar闚ki, samochody wycigowe albo limuzyny. Panie ju dawno sko鎍zy造 zwiedzanie, a panowie dalej biegali od auta do auta.

Trasa naszej wycieczki wiod豉 dalej do tramberku. Stare miasto, po這穎ne w strategicznym punkcie, sk鉅 obserwowano ruchy wojsk w ca貫j okolicy. tramberk jest znany z piernik闚 zwanych uszami. Pono kiedy w XVII wieku byli tu Turcy, odsy豉li do Istambu逝 obci皻e uszy zabitych niewiernych. Samo miasto ma przepi瘯ny rynek, a w jego okolicy malowniczo po這穎ne drewniane domki. Atrakcj jest te stara, kamienna wie瘸, z kt鏎ej widok naprawd zapiera dech w piersiach.

Po posi趾u udalimy si jeszcze do Ronova pod Radhot骻. Znajduje si tutaj olbrzymi skansen wo這skiego budownictwa. Rzecz niesamowita. Chaty, kocio造, budynki gospodarskie. Wszystko sprowadzone na jedno miejsce. To jest wr璚z miasto w miecie. W samych chatach za zorganizowane s dodatkowe ekspozycje (np. branka do wojska austro-w璕ierskiego).

W drodze powrotnej zatrzymalimy si jeszcze w samej Ostrawie. Dok豉dniej na Porubie. Jest to dzielnica miasta, kt鏎a zosta豉 zbudowana dla robotnik闚 w latach 50-tych XX wieku. Bloki, kt鏎e przypominaj swoim wygl鉅em neorenesansowe kamienice ustawione s symetrycznie wzd逝 ulicy. Ca這 robi niesamowite wra瞠nie.

Do akademik闚 wr鏂ilimy bardzo zm璚zeni, ale zosta nam w planie wycieczki jeszcze jeden punkt. Nie wypada by w Ostrawie i nie by na ulicy Stodoln. M闚i si o niej, 瞠 nigdy nie zasypia. 砰cie w Ostrawie po zmroku przenosi si w豉nie tutaj. Faktycznie, nawet pno w nocy mo積a tutaj znale otwarty lokal, zje co i wypi. Wsz璠zie roznosi si tez zapach sma穎nej na grillu kie豚asy, bo na ulicy stoj namioty sprzedaj鉍e takie w豉nie przysmaki.

W niedziel o poranku wycieczka si rozdzieli豉. Cz wraca豉 do Polski dopiero w poniedzia貫k rano, cz zostawa豉 na Morawach do wieczora, a cz w豉nie wychodzi豉 na poci鉚 do Cieszyna. W ten spos鏏 wycieczka Ko豉 Naukowego Slawist闚 wiatowid do Ostrawy dobieg豉 ko鎍a. Zobaczylimy mn鏀two ciekawych rzeczy i sp璠zilimy mi造 weekend u naszych po逝dniowych s零iad闚. Dzi瘯ujemy bardzo Uniwersytetowi Ostrawskiemu za gocin, a Ji齶emu za to, 瞠 zgodzi si by naszym przewodnikiem po okolicy. Mamy nadziej, 瞠 b璠ziemy mieli kiedy okazj goci Was w Polsce.