Relacja subiektywna ze Spotkania z Ba趾anami Serbia i Czarnog鏎a

dodany: 09.12.2006 | autor: Kamil Malik

4 grudnia 2006 roku w katowickim Klubie Muzycznym Cogitatur w godzinach popo逝dniowych dosz這 do inauguracji projektu Spotkania z Ba趾anami. Dob鏎 miejsca wskazywa na otwarty charakter tej imprezy. W ko鎍u uda這 si wyj poza mury naszego Instytutu i zach璚i do uczestnictwa wi瘯sz liczb os鏏, niekoniecznie student闚 slawistyki.

I trzeba przyzna, 瞠 n璚enie ch皻nych przez organizator闚 przynios這 niespodziewany sukces, poniewa klub zosta wype軟iony po brzegi ju na samym pocz靖ku. W ostatniej chwili trzeba by這 wyci鉚a dodatkowe krzes豉, 瞠by wszyscy mogli wygodnie obejrze filmy. Nie oby這 si jednak bez ma貫go opnienia, spowodowanego nag章 niedyspozycj karty dwi瘯owej w laptopie. Propozycje widz闚, aby zrobi seans kina niemego z wykorzystaniem tapera (osoby przygrywaj鉍ej na pianinie w trakcie projekcji) zosta豉 jednak odrzucona. B造skawicznie zmieniony zosta plan ca貫go wieczoru. Degustacj - niespodziank przesuni皻o na sam pocz靖ek, a sami organizatorzy udali si w trybie awaryjnym (niemal瞠 na sygnale i pomijaj鉍 ograniczenia pr璠koci) po inny odtwarzacz. By這 to dobre rozwi頊anie tej sytuacji, gdy przy degustacji czas si nam nie d逝篡 a i morale w narodzie nie podupad這. Roznoszeniem kieliszk闚 z winem zaj窸y si kole瘸nki z grupy serbskiej i trzeba przyzna, 瞠 posz這 im to bardzo sprawnie. Aby uprzyjemni nam oczekiwanie na projekcj organizatorzy pucili r闚nie typowo ba趾a雟k muzyk. Gdyby nie by這 takiego t這ku i muzyka lecia豉by troch g這niej, na pewno znaleliby si ch皻ni, do sprawdzenia swoich umiej皻noci na parkiecie. W ko鎍u jednak organizatorom uda這 si dogada ze sprz皻em odtwarzaj鉍ym i rozpocz窸a si projekcja filmu Nie jestemy anio豉mi (Mi nismo an簟li).

Film w re篡serii Sr簜na Dragojevi潻 okaza si bardzo sympatyczn komedi z dalekiego, 1992 roku. Najbardziej zapad造 mi w pami耩 postacie anio豉 (An簟o) i diab豉 (胊vo), kt鏎zy toczyli walk o ludzkie dusze. Pomi璠zy jedn a drug projekcj zrobiono przerw, kt鏎 cz os鏏 wykorzysta豉 do ulotnienia si po angielsku. A szkoda, bo drugi film, Ziemia niczyja (Ni鋱ja Zemlja) w re篡serii Danisa Tanovicia, z pewnoci zapowiada si du穎 lepiej ni ten pierwszy. wiadczy造 o tym chocia瘺y przyznane mu nagrody: Oskar dla najlepszego obcoj瞛ycznego filmu fabularnego roku 2001, nagrod Z這tego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego 2001 roku oraz nagrod za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes. Niestety musia貫m wyj z imprezy wczeniej, wi璚 uda這 mi si obejrze film tylko w po這wie, ale ju wiem, 瞠 b璠 musia po篡czy go i obejrze, bo jest tego warty. Dalszy przebieg Spotkania... pozostaje dla mnie tajemnic, ale zak豉dam, 瞠 po sko鎍zonych projekcjach uczestnicy wyszli z Cogitatura z pieni na ustach, i nios鉍 organizator闚 udali si w stron najbli窺zego przystanku autobusowego. Podsumowuj鉍, Spotkanie z Ba趾anami mo積a zaliczy do bardzo udanych. Ludzie dopisali, projekcje by造 interesuj鉍e a wino smaczne.

Aby jednak nie by這 zbyt kolorowo trzeba r闚nie wspomnie o pewnych mankamentach imprezy. Najwi瘯szym by這 powsta貫 opnienie, kt鏎e jednak dzi瘯i szybkiej akcji organizator闚 nie zaowocowa這 wielk dziur w programie, tylko przesuni璚iem jego punkt闚. Mo積a by這 te troch ponarzeka na to, 瞠 napisy w filmach wywietla造 si na dole ekranu i osoby siedz鉍e z ty逝 ich nie widzia造. Niestety, nie uda這 si usun寞 tego problemu, poniewa program, kt鏎ym odtwarzano film nie przewidywa opcji wywietlania napis闚 na g鏎ze ekranu. Mo積a to by這 jednak przebole, cz os鏏 po prostu wstawa豉 w najciekawszych momentach, inni sprawdzali swoj znajomo j瞛yka serbskiego. R闚nie wystawa fotografii by豉 dosy niefortunnie ustawiona, wi璚 raczej ma這 komu uda這 si j obejrze. To jednak nietrudno nadrobi, wystarczy odwiedzi stron www.spotkania.ex-jugo.com i klikn寞 w odpowiedni dzia. Spu熤y jednak zas這n milczenia na te niedostatki. Ostatecznie wszystko uda這 si bardzo dobrze, a zwa篡wszy na to, 瞠 by豉 to premiera takiej formu造 imprezy, mo積a m闚i o autentycznym sukcesie organizator闚. Pozostaje mie nadziej, 瞠 organizatorom wystarczy si na to, 瞠by Spotkanie z Ba趾anami nie pozosta這 tylko jednorazowym wydarzeniem, ale zyska這 status imprezy cyklicznej.