wiatowe Dni Literatury S這we雟kiej 2006

dodany: 09.12.2006 | autor: Magdalena Osiak, Andrej urla

W dniach 20-25.11.2006 w ramach programu STU (Centrum J瞛yka S這we雟kiego jako drugi/obcy j瞛yk w Lublanie) zosta zrealizowany projekt, wiatowe Dni Literatury S這we雟kiej, promuj鉍y kultur s這we雟k w orodkach akademickich na ca造m wiecie.

Tw鏎cy s這we雟kiej literatury za porednictwem swoich najwi瘯szych dzie promowali literatur i kultur s這we雟k, goszcz鉍 na zagranicznych Uniwersytetach, na kt鏎ych prowadzi si lektorat lub studia nad j瞛ykiem s這we雟kim.

Projekt wspierali: Stowarzyszenie Pisarzy S這we雟kich, Ministerstwo Kultury Republiki S這we雟kiej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki S這we雟kiej. W projekt zaanga穎wa造 si r闚nie Ambasady i Konsulaty S這we雟kie.

W ramach wiatowych Dni Literatury S這we雟kiej na Uniwersytet l零ki zawita Vlado abot, prozaik, prezes Stowarzyszenia Pisarzy S這wenii, inicjator Nagrody Kresnik za najlepsz s這we雟k powie. Jego pierwsz ksi嘀k by zbi鏎 nowel Bukovska mati (Ksi嘀kowa matka, 1986), kt鏎ej kontynuacj by造 powieci Stari pil (Stary s逝p, 1989), Pastorala (Pastora趾a, 1994), Vol鋟e no鋱 (Wilcze noce, 1996, 2004), Nimfa (Nimfa, 1999) i Sukub (2003). Pisa r闚nie dla m這dych czytelnik闚: Pikec in Puhec i鋀ta Mihca (Pikec i Pukec szukaj Michca, 1990) oraz Skrivnost mo鋦irja Vilindol (Tajemnica bagiennego Vilindola, 1994).

W 1996 roku abot otrzyma Nagrod Fundacji Preerna za ksi嘀k Pastorala, natomiast w 1997 roku otrzyma Nagrod Kresnika za Vol鋟e no鋱.

Jego wyk豉d dotyczy s這we雟kiej mitologii, kt鏎a gra bardzo wa積 rol r闚nie w jego literaturze.

Wieczorem o godzinie 19.00 mielimy okazj spotka si z nim na wieczorku literackim, kt鏎y odby si w katowickim klubie Dekadencja. Sylwetk abota przedstawi豉 pani prof. dr hab. Bo瞠na Tokarz, nast瘼nie s這wenistki z drugiego i pi靖ego roku zapiewa造 s這we雟kie pieni ludowe, po czym autor przeczyta fragment swojej powieci zatytu這wanej Sukub, a studenci przeczytali t逝maczenia wybranych fragment闚. Spotkanie zako鎍zy這 si rozmow, podczas kt鏎ej go ch皻nie odpowiada na pytania publiczno熵 (kt鏎a wype軟i豉 ca豉 g鏎n sale klubu!), co nam dodatkowo otworzy這 drzwi do jego do hermetycznej tw鏎czo熵.

W ramach swojej wizyty w Polsce, pan abot wyst雷y r闚nie w Bielsku-Bia貫j i Krakowie oraz spotka sie z wysokim przedstawicielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, panem Bogdanem Baranem. Jednym z sukces闚 tych dni najprawdopodobniej b璠zie do章czenie Polski do wielkiego mi璠zynarodowego projektu promowania (oczywicie przez t逝maczenie i wydawanie) s這wia雟kich powieci, kt鏎ego wsp馧inicjatorem jest S這wenia. Natomiast nasze t逝maczenia abota, wraz z krakowskimi i bielskimi, oka蕨 si w specjalnym tomiku, zrealizowanym przez Ko這 Translatologiczne student闚 bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.