Wyk豉d w konsulacie

dodany: 01.12.2006 | autor: Joanna Wilga

Takie sobie zwyk貫 leniwe popo逝dnie. Cz這wiek przechadzaj鉍 si szarymi uliczkami nawet nie ma poj璚ia, jakie ciekawe rzeczy dziej si w jego okolicy. A tu w rod 22 listopada 2006 roku, w Konsulacie Generalnym Republiki Czeskiej w Katowicach, dzi瘯i uprzejmoci Konsula Josefa Byrtusa odby這 si fantastyczne spotkanie.

Forum M這dych Dyplomat闚 z pomoc Konsulatu przygotowa這 cykl wyk豉d闚 Bli瞠j s零iada. Koordynatorem projektu jest Pan Krzysztof Dominek. Wyk豉dy maj by powi璚one przybli瞠niu problem闚 i wyzwa, jakim stawia造 (i nadal stawiaj) czo豉 Czechy.

rodowe inauguracyjne spotkanie dotyczy這 polityki bezpiecze雟twa europejskiego z czeskiej perspektywy. Moderatorem spotkania by Aleksander Kotulecki przewodnicz鉍y Przedstawicielstwa Forum M這dych Dyplomat闚 na l零ku. Z wielu znamienitych goci zaproszenia przyj瘭i mi璠zy innymi: Rektor U Prof. dr hab. Janusz Janeczek, przedstawiciele Urz璠u Wojew鏚zkiego czy na przyk豉d nasz Szanowny Pan dr Dariusz Tkaczewski. Warszawskie centrum dowodzenia FMD reprezentowa豉 Marta Mulik. Reszt s逝chaczy stanowili studenci r騜nych specjalnoci, zar闚no z kierunk闚, takich jak prawo, politologia czy dyplomacja, jak i filologia czeska czy pedagogika. Impreza by豉 kameralna, ale mia豉 sw鎩 niesamowity klimat, stworzony niew靖pliwie przez gospodarza i zarazem prelegenta Konsula RCz w Katowicach Pana Josefa Byrtusa. Ju na wst瘼ie uj像 on goci (szczeg鏊nie damsk cz publicznoci) swoj otwartoci i poczuciem humoru. Ka盥y z uczestnik闚 zosta pocz瘰towany gad瞠tami i folderami promuj鉍ymi Czechy (Strategia promocyjna RCz to kolejny wyk豉d cyklu, na kt鏎y ju dzi gor鉍o zapraszam wi璚ej na www.slask.diplomacy.pl).

Zanim rozpocz窸a si cz w豉ciwa spotkania, konsul Byrtus odznaczy Krzy瞠m Legionist闚 (odznaczenie Stowarzyszenia Kombatant闚 Wojennych Republiki Czeskiej) Rektora Uniwersytetu l零kiego Janusza Janeczka w podzi瘯owaniu za wk豉d we wsp馧prac polsko-czesk. Profesor Janeczek zosta doceniony za, jak sam stwierdzi, dyplomacj rektorsk, ukierunkowan na dobro m這dzie篡 (by on wsp馧inicjatorem stworzenia zwi頊ku l零kich uniwersytet闚).

Cz merytoryczn spotkania konsul Byrtus zacz像 od przedstawienia lektur, kt鏎e mog przybli篡 strategi RCz w kwestii polityki zagranicznej i bezpiecze雟twa ale od razu te doda, 瞠 Czechy s w trakcie zmiany rz鉅u, wi璚 nie wiadomo czy nast瘼cy b璠 ow polityk kontynuowa.

Wyk豉d mimo, i porusza powa積e tematy, przerywany by komentarzami bardziej z przymru瞠niem oka. Konsul przywo豉 na przyk豉d histori naszego s零iedztwa w czasie socjalizmu, gdy to dzieli豉 nas granica przyjani, kt鏎ej nijak nie mo積a by這 przekroczy... poniewa naje穎na by豉 drutem kolczastym. Dzisiaj granice s otwarte, a Czechy razem z Polsk znalaz造 si w strukturach NATO i UE.

Je瞠li chodzi o program zbroje to Republika Czeska stawia na specjalizacj. Maj tylko 35 tysi璚y 穎軟ierzy i 12 czo貪闚, ale za to najlepsze oddzia造 chemiczne i radary o nazwie V鬳a. Armia w Czechach jest w pe軟i zawodowa, a na ka盥e wolne miejsce w jej strukturach zg豉sza si oko這 200 ch皻nych (jest to spowodowane presti瞠m, gwarancj zatrudnienia i zabezpieczeniem socjalnym)!

Czechy bardzo powa積ie podchodz do kwestii walki z globalnym terroryzmem uwa瘸j go za g堯wny pow鏚, dla kt鏎ego Unia Europejska musi si zjednoczy we wsp鏊nej polityce bezpiecze雟twa i obrony. Kraje Unii powinny, zdaniem Czech, stworzy si造 szybkiego reagowania, ale nie jako konkurencja dla si NATO, tylko co zupe軟ie odr瑿nego, potrzebnego z dnia na dzie nawet w sytuacjach kryzysowych, nie tylko zbrojnych.

Z sali pad這 pytanie o polityk energetyczn i stosunek wzgl璠em zakr璚ania kurka przez Rosj. W odpowiedzi konsul stwierdzi, 瞠 Czechy rozs鉅nie stawiaj na wielokierunkowe zabezpieczenie energetyczne, bo na przyk豉d Algieria czy Libia to tak瞠 partnerzy w kwestii ropy i gazu. Dodatkowo planowane jest odrdzewianie zapomnianego ruroci鉚u przez S這wacj oraz budowa kolejnej elektrowni atomowej.

W kwestii innych konflikt闚 wiatowych (jak weto Polski w sprawie Rosji, czy nuklearne plany Korei P軟.) Czechy zajmuj pozycj wywa穎nego obserwatora, kt鏎y jest przeciwny drastycznym posuni璚iom. Wynika to po prostu z mentalnoci naszych po逝dniowych s零iad闚, kt鏎zy s bardziej skorzy do biesiad, ni bijatyk.

propos biesiad na koniec spotkania przygotowano ma造 pocz瘰tunek i dyskusja toczy豉 si dalej w kuluarach. Ka盥y mia okazj porozmawia z Panem konsulem, a i rozmowy w gronie samych student闚 by造 bardzo ciekawe.

Nast瘼ne spotkanie ju 13 grudnia o 15:30 Strategia promocyjna Republiki Czeskiej. Zg這szenia prosz przesy豉 mailem na adres: konsulat.res@diplomacy.pl