wiatowid w pa豉cu Sch霵a

dodany: 15.10.2006 | autor: Tymoteusz Cudny

To by豉 roda. Ciep貫, padziernikowe po逝dnie. Kilka minut po 13.00 pod pa豉cem Sch霵a pojawili si studenci z KNS wiatowid. Wyprawie przewodzili doktor Dariusz Tkaczewski oraz Mario Bereci i ㄆkasz Godecki. Po co ludzie z Ko豉 pojawili si w sosnowieckim muzeum? Najbardziej przyci鉚a豉 wystawa rzeb s這wackich z Bardejowa. Ale by te bardziej pragmatyczny pow鏚. W zwi頊ku z organizowan wsp鏊nie z muzeum konferencj naukow, chcielimy pozna pracownik闚, a tak瞠 zobaczy sam pa豉c. W terminologii wojskowej chyba nazwano by to zwiadem.

Zacz窸o si jednak od ma貫go problemu. Studenci nie potrafili si porz鉅nie policzy i zebra odpowiedniej sumy pieni璠zy na bilety. Przynajmniej 20 minut stracilimy przy wejciu. Na szczcie potem by這 ju lepiej.

Mi豉 i nie zra穎na mas slawist闚 pani przewodnik zabra豉 nas najpierw na wystaw malarsk Ko w malarstwie polskim od po這wy XIX do pocz靖ku XX wieku. Obrazy pochodz g堯wnie ze zbior闚 Muzeum Narodowego w Warszawie i w takim kszta販ie by mo瞠 nie zobaczy si jej ju nigdy. Wi瘯szo z nich utrzymana jest w konwencji realistycznej. Zobaczy moglimy p堯tna tak znanych malarzy jak Matejko, Maksymilian Gierymski, J霩ef Che軛o雟ki, czy Wojciech, Juliusz i Jerzy Kossakowie. Nazwiska kilku z nich znalaz造 si w ramach wystawy tylko dzi瘯i pojedynczemu obrazowi lub szkicowi przedstawiaj鉍emu konia.

Druga obejrzana wystawa mieci豉 si dok豉dnie w kr璕u naszych zainteresowa. Nosi豉 tytu Od gotyku do neogotyku. Rzeba ze zbior闚 Muzeum w Bardejowie. Warto j by這 zobaczy tym bardziej, 瞠 by豉 czynna tylko do 15 padziernika. Rzeby, mimo 瞠 wiecznie podgryzane przez korniki, trzyma造 si dalej bardzo dobrze jak na sw鎩 wiek (ponad 500 lat). Eksponaty by造 dawniej w wi瘯szoci czciami o速arzy. Najciekawsze by造 chyba Madonny maj鉍e twarze wiejskich, rumianych dziewcz靖 oraz inny od powszechnie znanego wizerunek w. Jana Nepomucena. By mo瞠 cze KNS wybierze si kiedy do samego Bajderowa, aby obejrze ekspozycj sta章. Rzeby wypo篡czone do Sosnowca stanowi造 tylko ma造 kawa貫k zbior闚 s這wackich.

Na koniec zostalimy poprowadzeni do dw鏂h sal, w kt鏎ych moglimy obejrze zdj璚ia Tatr sprzed stu lat. W gablotach wystawione by造 tak瞠 przedmioty zwi頊ane z Polskim Towarzystwem Tatrza雟kim. 75 lat Polskiego Towarzystwa Tatrza雟kiego w Zag喚biu D鉉rowskim oraz Tatry na starych fotogramach, tak nazywa造 si te dwie wystawy. Rzecz r闚nie zahaczaj鉍a o zainteresowania Ko豉, bo wiele g鏎skich krajobraz闚 zosta這 sfotografowanych przez S這wak闚. W豉ciwie wi瘯sza cz zdj耩 przedstawia豉 Tatry, nale蕨ce do naszych po逝dniowych s零iad闚.

Og鏊nie rzecz bior鉍 wyszlimy z pa豉cu Sch霵a na troch obola造ch nogach, ale zadowoleni. Pani przewodnik potrafi豉 na pewno zainteresowa nas tematem poszczeg鏊nych wystaw. Poza tym poznalimy mniej-wi璚ej topografi budynku, w kt鏎ym nied逝go odb璠zie si nasza konferencja. Warto by這 w ka盥ym razie wybra si do Muzeum w Sosnowcu.