Wieczorek Kol璠 S這wia雟kich '2005

dodany: 23.12.2005 | autor: ㄆkasz Wieczorek

Wieczorow por, kiedy 21 grudnia s這鎍e ju dawno si schowa這, spotkalimy si, aby wsp鏊nie 篡czy sobie weso造ch wi靖. Zgodnie z wieloletni tradycj, w ostatnim dniu zaj耩 mia miejsce Wieczorek Kol璠 S這wia雟kich, kt鏎y zgromadzi wyk豉dowc闚 i student闚 slawistyki. W tym roku nie zabrak這 te goci, gdy swoj obecnoci zaszczycili nas cz這nkowie, a w豉ciwie cz這nkinie Assososno, czyli Association des 彋udiants francophiles à Sosnowiec. Na tym jednak ko鎍zy si lista obecnoci, kt鏎a okaza豉 si bardzo skromna. Nie dopisali zar闚no studenci, jak i wyk豉dowcy. Frekwencja, jak da這 si zauwa篡 na Wieczorku, by豉 wr璚z poni瞠j przyzwoitego poziomu. Trudno rozs鉅za, co o tym zadecydowa這, ale niew靖pliwie jest to wa積y sygna, 瞠 w naszych progach dzieje si co niedobrego. Sygna o tyle mocny, 瞠 nawet grupa goci obecnych na spotkaniu nie by豉 w stanie wytworzy szczerej atmosfery ciep豉 i wsp鏊noty.

W ka盥ym razie spotkanie odby這 si i nie ma co p豉ka nad rozlanym mlekiem. By造 wiece, by wi靖eczny pocz瘰tunek i by這 oczywicie to, co najwa積iejsze kol璠y. A opr鏂z nich tak瞠 pewna innowacja; prezentacja zwyczaj闚 wi靖ecznych poszczeg鏊nych kraj闚. Nie oby這 si dzi瘯i niej bez r騜nych j瞛ykowych niespodzianek. Wystarczy, 瞠 za przyk豉d podam tu chocia瘺y po wigilijne spanie na sianie, pope軟ione przez grup chorwack. Jednak dzi瘯i takim niespodziankom Wieczorek nabra nieco wi璚ej dynamizmu i umiechu.

Z tego, co min窸o warto wyci鉚n寞 pewne wnioski... Uczestnik闚 tego typu imprez ubywa, a ci kt鏎zy przychodz, te nie zawsze dobrze si bawi. Powstaje wi璚 pytanie quo vadis Instytucie? Czy za kilka lat, a mo瞠 ju w najbli窺zej przysz這ci, takie spotkania w og鏊e przestan mie sens? A mo瞠 trzeba co zmieni? Pytanie tylko, co. Mo瞠 po prostu na pocz靖ek warto powr鏂i do tradycji, 瞠 Wiecz鏎 Kol璠 organizuje Instytut, a nie KNS. By mo瞠 ta zmiana wprowadzi jakie odwie瞠nie i obr鏂i sytuacj o sto osiemdziesi靖 stopni.

Aby jednak zako鎍zy nieco bardziej optymistycznie, przyznam, 瞠 pomimo wszelkich niedostatk闚, cieszy fakt, 瞠 ci鉚le s jeszcze ludzie, kt鏎ym co si chce. I to przede wszystkim w豉nie nim, cho pozosta造m tak瞠, pragn 篡czy zdrowych, spokojnych i radosnych wi靖 Bo瞠go Narodzenia.