wiatowe dni filmu s這we雟kiego w IFS

dodany: 23.12.2005 | autor: Kamila Duda, Agata Wypior

W dniach 21-24. listopada, w ramach wiatowych Dni S這we雟kiego Filmu na 45 uniwersytetach na ca造m wiecie odby造 si projekcje czterech s這we雟kich film闚. W zwi頊ku z Konferencj S這wenistyczn i Wieczorkiem Slawistycznym powsta這 ma貫 opnienie i na naszym wydziale filmy wywietlono dopiero 12. i 13. grudnia.

Pierwszego wieczoru moglimy obejrze doskona貫 elestenje, w re篡serii Janeza Lepajne i rewelacyjn komedi Kajmak In Marmelada Branko Djuri醀, kt鏎a wprawi豉 widowni w prawdziwy zachwyt i sk這ni豉 do smutnych refleksji na temat poziomu wsp馧czesnych polskich produkcji.

Drugi wiecz鏎 rozpocz像 dokument Z vzhoda, dotycz鉍y przybycia po逝dniowych S這wian na tereny dzisiejszej S這wenii. Po nim wywietlono uznany za najlepszy s這we雟ki film wszechczas闚 Ples v deju z 1961 roku (w re篡serii Botjana Hladnika), po obejrzeniu kt鏎ego trudno by這 unikn寞 skojarze z dzie豉mi Lyncha czy Bergmana. Dok豉dne recenzje tych film闚 mo積a znale na forum KNS'u.

Niestety frekwencja na sali nie by豉 imponuj鉍a, ale ci, kt鏎zy wytrwali, na pewno nie 瘸這wali. Jak si okaza這, nie tylko grupy s這we雟kie by造 zafascynowane s這we雟k kinematografi bardzo dobrze bawili si tak瞠 inni slawici, r闚nie ci wschodni! 畝逝jemy, 瞠 w ramach tego przedsi瞝zi璚ia moglimy obejrze tylko 4 filmy, ale mamy nadziej, 瞠 niebawem nadarzy si kolejna okazja do tego, by zag喚bi si w s這we雟kie kino.

W tym miejscu wszyscy chcielibymy podzi瘯owa Wydzia這wi Filologii Angielskiej za udost瘼nienie nam sali multimedialnej, dzi瘯i kt鏎ej projekcja film闚 si uda豉, i kt鏎ej nag這nienie jeszcze lepiej odda這 klimat tych produkcji. No i oczywicie dzi瘯ujemy naszemu niezast雷ionemu Panu Andrejowi urli za zorganizowanie u nas tych wiatowych Dni S這we雟kiego Filmu.