Wieczorek Poetycki '2005

dodany: 23.12.2005 | autor: Jagoda Janiszewska

W mrony, grudniowy wiecz鏎 garstka mi這niczek poezji zebra豉 si pod sal nr 6 w opustosza造m ju o tej porze budynku przy ulicy 砰tniej 12. By to pami皻ny dzie 13. grudnia, znany tak瞠 jako dzie w. ㄆcji, a okazj do spotkania by kolejny, coroczny Wieczorek Poetycki.

Tegoroczny Wieczorek r騜ni si jednak od wczeniejszych. Po pierwsze tym, 瞠 grono jego uczestnik闚 by這 zdecydowanie sfeminizowane (liczba przedstawicieli p販i brzydkiej wynosi豉: zero), a po drugie tym, 瞠 u篡cie wobec niego okrelenia kameralne wydaje si eufemizmem, bior鉍 pod uwag, 瞠 uczestniczki mo積a by這 zliczy na palcach jednej r瘯i (a dok豉dniej - przy u篡ciu czterech palc闚).

O atmosfer perfekcyjnie zadba造 organizatorki i dzi瘯i starym albumom Mobyego oraz blasku wiec impreza zyska豉 niepowtarzalny klimat, sprzyjaj鉍y dyskusjom o poezji i prezentowaniu w豉snych tekst闚. Spotkanie rozpocz皻o wymian zda na temat ulubionych poet闚, tudzie dost瘼noci ich tekst闚 w j瞛yku polskim, by wkr鏒ce podj寞 wdzi璚zny temat polskiego slamu. Zasadnicz jednak czci Wieczorku by這 oczywicie czytanie w豉snych wierszy, na co zdecydowa造 si trzy uczestniczki. Kolejno czytania zosta豉 wyznaczona odg鏎nie i losowo, a przeg這sowana przez aklamacj i pomimo pierwszych nieco wstydliwych chrz隕ni耩, zdradzaj鉍ych trem, dalej wszystko posz這 ju sprawnie. Dominowa豉 poezja zdecydowanie bardzo osobista, symboliczna, nierzadko do nowatorska w formie.

Najmilsz niespodziank by這 pojawienie si na Wieczorku, opr鏂z trzech bohemistek, r闚nie Kasi, studentki socjologii reklamy z Wydzia逝 Nauk Spo貫cznych, kt鏎a postanowi豉 zaprezentowa swoj tw鏎czo. Przykre jest, 瞠 spor鏚 tylu setek student闚 naszego Instytutu, na przyjcie zdecydowa豉 si tylko garstka, ale pr鏏uj sobie to wyt逝maczy epidemi grypy, niekorzystnymi warunkami pogodowymi i wyj靖kowo przepe軟ionym pod wzgl璠em r騜nych uczelnianych (i nie tylko) imprez grudniem. Bo przecie chyba nie jest tak, 瞠 student闚 slawistyki nie interesuje poezja? Dlatego na zako鎍zenie mog tylko doda, 瞠 kogo nie by這, niech 瘸逝je i wyrazi szczer nadziej, 瞠 w przysz造m roku frekwencja b璠zie jednak wi瘯sza.