Konferencja s這wenistyczna w Sosnowcu

dodany: 07.12.2005 | autor: Anna Gapa

W dniach 21 i 22 listopada bie蕨cego roku odby豉 si pierwsza studencka s這wenistyczna konferencja w murach Instytutu Filologii S這wia雟kiej Uniwersytetu l零kiego. Temat konferencji by bardzo szeroki: Wsp馧czesne zjawiska w s這we雟kim j瞛yku, kulturze i spo貫cze雟twie, co pozwoli這 przyby造m studentom zaprezentowa swoje zainteresowania i wiedz z wielu r騜nych dziedzin.

Pierwszy dzie obfitowa przede wszystkim w tematyk kulturow i spo貫czn. Moglimy us造sze m.in. o stereotypach dotycz鉍ych S這we鎍闚 i o medialnym wizerunku S這wenii, co by這 dla nas (s這wenist闚) wielkim ciosem, poniewa okazuje si, 瞠 S這wenia jest ma這 znana i (z czym si ci鉚le spotykamy) cz瘰to mylona ze S這wacj.

Ciekaw kwesti by這 r闚nie przedstawienie sytuacji S這we鎍闚 przed i po przyst雷ieniu do Unii Europejskiej. S這wenia, jako ma造 kraj, okaza豉 si wewn皻rznie sp鎩na i solidarna w swym wyborze, o czym wiadczy造 wyniki: ponad 90% ludnoci by這 za wejciem S這wenii w struktury Unii.

Studenci z Gda雟ka, kt鏎ych wi瘯szo wyst雷i豉 pierwszego dnia, m闚ili te o autorskim filmie lat sze熛ziesi靖ych w S這wenii i w Polsce. Mo積a zobaczy ciekawe podobie雟twa pomi璠zy obiema kinematografiami tego czasu.

Czym, co natomiast nie wyst瘼uje w naszej kulturze i spo貫cze雟twie, jest kwestia junjaka, czyli cz這wieka z po逝dnia (w przypadku S這wenii b璠 to Serbowie, Chorwaci, Alba鎍zycy itd.). Problem egzystowania wielu nacji na terenie S這wenii pokazuje, 瞠 S這we鎍y musz si broni przed swoistym najazdem z po逝dnia, a jednoczenie juniacy s czci ich 篡cia, kt鏎 opisuje Andrej Skubic w powieci Fuinski bluz. Trzeba si zastanowi, co przez tak wielokulturowo S這wenia zyskuje, a co traci.

Pod koniec pierwszego dnia konferencji moglimy wys逝cha przyjemnej dla ucha muzyki, kt鏎a s逝篡豉 za przyk豉d analizy kontekst闚 spo貫cznych w tekstach muzyk闚 s這we雟kich, chorwackich i polskich. Por闚nywano teksty hiphopowe (m.in. Pezet/Noon, 52 D瑿iec), rockowe (m.in. Siddharta). Takie por闚nanie pokazuje kierunek przemian w wiadomoci i 篡ciu narod闚, kt鏎ych przedstawicielami s wykonawcy (Yelena, Edo Maajka, Magnifico, Slon in Sade, Siddharta, Sweet Noise i inne). Ukazuje wsp鏊ny rys wyra瘸nia uczu i myli (np. poprzez j瞛yk wulgarny), czy wyra瘸nia poczucia narodowej przynale積oci (np. piosenka 52 D瑿iec pt.: To my).

Ma這 kto wie co wi璚ej o dzia豉lnoci humanitarnej nie tylko na terenie S這wenii, ale i Polski. Mielimy zatem okazj pos逝cha, jak rozbudowana jest i jak dzia豉 struktura Czerwonego Krzy瘸 w S這wenii. Obejrzelimy interesuj鉍e reklamy s這we雟kiego Czerwonego Krzy瘸, nawo逝j鉍e do oddawania krwi czy pomocy najubo窺zym.

Po dniu pe軟ym przyswajania nowych wiadomoci, wyruszylimy z Sosnowca do Katowic w celu ma貫go odpr篹enia i z zamiarem dobrej zabawy. W teatrze Cogitatur czekali ju na nas Andrej Skubic i Jani Kova鋱. Obaj panowie to s這we雟cy artyci. Pierwszy jest autorem ksi嘀ek: Grenki med, Fuinski bluz, Norinica. Drugi jest piosenkarzem, kt鏎ego utwory (m.in. Disko Karamazovi, Shizo, Regina ud pad, are Lepotec itd.) wymiewaj ludzkie wady i zalety. Bohaterami piosenek s pijacy i prostytutki, ale i tzw. normalni ludzie. Ca這 utwor闚 jest utrzymana w bluesowym klimacie, co dodatkowo jest podkrelane przez ochryp造 g這s Kova鋱醀. Obaj gocie zaprezentowali nam swoj tw鏎czo. Skubic czyta fragmenty swojej ksi嘀ki (Fuinski bluz) w oryginale, a dwaj koledzy z grupy czeskiej III roku czytali te fragmenty w przek豉dzie naszych studentek (Maji Jasi雟kiej i Magdy Osiak). Jani Kova鋱 w trakcie czytania prezentowa swoje utwory. Sko鎍zy這 si na wielu bisach, kt鏎ych domagalimy si od s這we雟kiego piosenkarza. Zabawa by豉 przednia. Na tym spotkaniu by tak瞠 Pan konsul Mieczys豉w Bara雟ki, kt鏎emu bardzo serdecznie dzi瘯ujemy za przybycie. Gocie byli zachwyceni naszym entuzjazmem, a my jestemy szczliwi, 瞠 przyj瘭i nasze zaproszenie i mamy nadziej, 瞠 jeszcze nieraz do nas zawitaj.

Drugi dzie konferencji rozpocz像 si o godzinie 9.00 i mia charakter literacko-j瞛ykowy. Moglimy pos逝cha o literackich kontaktach polsko-s這we雟kich, pocz預szy od czas闚 romantyzmu do nam wsp馧czesnych. Ciekawy by te referat o tytu豉ch film闚 t逝maczonych z j瞛yka angielskiego na s這we雟ki i polski. Przy niekt鏎ych tytu豉ch mo積a by這 si niele umia. Jeli za chcemy poznawa regiony i dialekty s這we雟kie, to warto wspomnie o Rezjanach, zaprezentowanych przez Ma熥a Olszewskiego z Warszawy i Prekmurcach, przedstawionych przez nasz studentk - Kasi Chomentowsk. Nie mo瞠my te zapomnie o miecie Ptuj i jego s造nnym wi璚ie Kurentovanju. Aleksandra Fafi雟ka (Warszawa) przedstawi豉 interesuj鉍y przebieg i zwyczaje tego wi皻a. Moglimy te obejrze (dzi瘯i nagraniu video), jak wszystko odbywa si na 篡wo. Pawe Powszek (Bielsko-Bia豉) zaprezentowa referat o funkcjonowaniu reklamy w s這we雟kiej prasie i internecie, co pozwoli這 (poprzez ciekawe przyk豉dy) poszerzy nasz (nie)znajomo tego tematu.

Nie wspomnia豉m tu o wszystkich referatach, za co bardzo referent闚 przepraszam. Wymieni豉m te, kt鏎e najbardziej utkwi造 mi w pami璚i. Wszystkie jednak by造 ciekawe i warte wys逝chania, dlatego te z przyjemnoci informuj, 瞠 powinny si one ukaza na stronach internetowych, kt鏎e podamy po wys豉niu wszystkich referat闚 do S這wenii. By mo瞠 uda nam si te wyda te prace w formie ksi嘀kowej, co by這by naszym wielkim sukcesem, ale oczywicie wszystko zale篡 od tego, czy znajdziemy sponsor闚. Na konferencji nie odczytano (ze wzgl璠u na nieobecno autor闚) niekt鏎ych referat闚: m.in. Poezja Alojza Ihana (ㄆkasz Pola雟ki, Katowice) i Impresjonizm w malarstwie s這we雟kim (Izabela Siemierzewicz, 鏚). Mam jednak nadziej, 瞠 wy瞠j wymienione referaty do nas jeszcze dotr, bymy mogli si z nimi zapozna. Referentom przypominam o nades豉niu referat闚 do 20 grudnia 2005 roku panu A. urli. Zach璚am te do organizowania kolejnych konferencji.

Bardzo serdecznie dzi瘯uj Pani prof. Bo瞠nie Tokarz, Panu dr. hab. W豉dys豉wowi Kryzi i Pani dr Joannie Pszczole za przybycie na konferencj. Dzi瘯uj te Pani dr Monice Gawlak za wielk pomoc, jak r闚nie pierwszemu i czwartemu rokowi j瞛yka s這we雟kiego za wk豉d i prac. Uk這ny w stron Pana urli za wspania章 organizacj.