VIII Dni Kultury Polskiej w Serbii i Czarnog鏎ze

dodany: 07.12.2005 | autor: Agnieszka Bella

W dniach od 12 do 15 listopada 2005 roku odby造 si w Serbii VIII Dni Kultury Polskiej organizowane przez Centrum Poloniusz-Pegaz. Pierwsza taka impreza odby豉 si osiem lat temu, jako zupe軟ie kameralne spotkanie z polsk kultur. Jednak przy ci篹kich wysi趾ach Pani Prezes Dagmary Lukovi oraz wsp馧pracownik闚 Centrum, z biegiem czasu nabra豉 ona wi瘯szych rozmiar闚. Co roku w obchodach bior udzia specjalnie zaproszeni gocie z Polski. Tym razem takie zaproszenie otrzyma r闚nie Uniwersytet l零ki oraz Ko這 Naukowe Slawist闚 wiatowid. Nasz uczelni na dniach Kultury reprezentowali: Prezes Ko豉 ㄆkasz Wieczorek oraz Agnieszka Bella.

Dzie przed rozpocz璚iem imprezy, tj. 11 listopada w siedzibie Centrum w Belgradzie odby si bankiet z udzia貫m organizator闚 oraz zaproszonych goci. Tam mielimy przyjemno pozna artyst闚 polskiej grupy jazzowej No name, polskich mistrz闚 i wicemistrz闚 wiata w karate oraz cz這nk闚 Centrum Poloniusz-Pegaz. Atmosfera by豉 bardzo 篡czliwa, a gocie, dla kt鏎ych w wi瘯szoci by豉 to pierwsza wizyta na Ba趾anach, z ch璚i s逝chali opowieci Polak闚 od lat 篡j鉍ych w Serbii.

Oficjalne otwarcie VIII Dni Kultury odby這 si w sobot, 12 listopada w belgradzkim miasteczku akademickim. Wr鏚 os鏏 uczestnicz鉍ych nie zabrak這 r闚nie nowego polskiego Ambasadora w Serbii i Czarnog鏎ze, Pana Macieja Szyma雟kiego, kt鏎y serdecznie przywita wszystkich goci. Po kr鏒kim wst瘼ie rozpocz窸a si cz artystyczna. Jako pierwsi wyst雷ili nasi jazzmani. Koncert cieszy si du篡m zainteresowaniem publicznoci i musz przyzna, 瞠 nie bez powodu. Po gromkich brawach w ko鎍u przysz豉 pora na nas! Du穎 wczeniej przygotowalimy stoisko Uniwersytetu l零kiego, tak, aby ka盥y z goci m鏬 zaczerpn寞 informacji o Uczelni. Zainteresowanie okaza這 si wi瘯sze ni nam si wczeniej wydawa這! Opr鏂z student闚 polonistyki Uniwersytetu Belgradzkiego, kt鏎zy prawdopodobnie byli najbardziej zaciekawieni nasz prezentacj, pytania zadawali r闚nie starsi ludzie, najczciej pochodz鉍y z rodzin mieszanych. Z przysz造mi polonistami oraz lektorami j瞛yka polskiego uda這 nam si d逝瞠j porozmawia. Myl, 瞠 obie strony by造 ch皻ne do nawi頊ania wsp馧pracy, wi璚 myl, 瞠 to mo瞠 by dobry pocz靖ek nawi頊ywania kontakt闚 z serbsk uczelni. Swoj osob zaszczyci nas r闚nie Pan Ambasador, kt鏎y jak si okaza這 sko鎍zy slawistyk w豉nie na naszym wydziale. Na zako鎍zenie mielimy okazj zobaczy pokaz polskich karatek闚. Poniewa by to popis z no瘸mi, nie oby這 si bez drobnych ran. Na szczcie nie dosz這 do powa積iejszych ubytk闚 na zdrowiu, wi璚 wszyscy podeszli do sprawy z humorem.

Na drugi dzie udalimy si do Teatru Narodowego w Nowym Sadzie, aby kontynuowa nasz misj. Tutaj wszystko odby這 si w mniej oficjalnym tonie. Nie trudno by這 zauwa篡, 瞠 zainteresowanie mieszka鎍闚 Nowego Sadu Dniami Kultury by這 mniejsze, ni w Belgradzie. Wynika to w du瞠j mierze z faktu, i w tej czci Serbii jest troch mniej Polak闚. Mimo to materia造 dotycz鉍e Uniwersytetu do szybko znika造 ze sto逝, a gocie z ch璚i s逝chali tego, co mamy do powiedzenia. Czas up造n像 nam w bardzo mi貫j atmosferze, w mi造m gronie i przy wspania貫j muzyce polskiej grupy jazzowej.

Niestety, wszystko co dobre, szybko si ko鎍zy, wi璚 to by ostatni dzie naszego aktywnego udzia逝 w obchodach VIII Dni Kultury Polskiej. Oczywicie nie znaczy to, 瞠 ca豉 impreza dobieg豉 ko鎍a. W poniedzia貫k, 14 listopada, kiedy my powoli zbieralimy si do wyjazdu, reszta uczestnik闚 przenios豉 si z powrotem do Belgradu, gdzie odby si koktajl w Ambasadzie RP. Zako鎍zenie mia這 miejsce we wtorek, 15 listopada w Golubcu, ma造m miasteczku, znajduj鉍ym si na wsch鏚 od Belgradu, tu przy granicy z Rumuni.

Wizyta na Dniach Kultury Polskiej w Serbii by豉 kolejnym krokiem w kontynuowaniu wsp馧pracy mi璠zy Uczelni i Ko貫m a Centrum Poloniusz-Pegaz. Szkoda tylko, 瞠 na imprezie zabrak這 prawdziwego polskiego akcentu, jakim jest nasza bia這-czerwona flaga. Myl jednak, i takim akcentem sta豉 si po czci promocja Uniwersytetu l零kiego oraz KNS wiatowid i z pewnoci b璠ziemy robi wszystko, 瞠by ta wizyta w Serbii przynios豉 jeszcze wi瘯sze korzyci.