Wieczorek Slawistyczny '2005

dodany: 05.12.2005 | autor: Karolina Mierzwa

Dopiero zacz像 si padziernik, wraz z nim rok akademicki, a ju Wieczorek Slawistyczny za nami. Ale ten czas szybko leci, czy nie? Szkoda tylko, 瞠 cho zdajemy sobie spraw z jego up造wu, to coraz czciej zapominamy o tym, by to, co robimy mia這 w sobie co na tyle szczeg鏊nego, aby zapada這 w pami耩. Tak samo sprawa wygl鉅a z Wieczorkiem Slawistycznym A. D. 2005. Na pewno nie wyr騜ni si on niczym na tle poprzednich. By przyzwoity. Tylko tyle i a tyle. Ale po kolei.

Zgodnie z tym, 瞠 sama formu豉 imprezy zak豉da dwie, w豉ciwie ca趾iem odr瑿ne od siebie czci, nie pozostaje mi nic innego jak dostosowa si do panuj鉍ych zasad i r闚nie potraktowa je ka盥 z osobna. Mo瞠 to i lepiej... Zacznijmy zatem chronologicznie od czci tzw. oficjalnej. Przede wszystkim chcia豉bym wszystkim pogratulowa wyst瘼闚. Wszystkim bez wyj靖ku. Tu i 闚dzie mo積a co prawda spotka g這sy narzekaj鉍e na d逝go wyst瘼闚 II roku bohemistyki i II roku serbistyki, ale pami皻ajmy, 瞠 b喚d闚 nie pope軟ia jedynie ten, kto nic nie robi. Przyzna oczywicie trzeba racj tym, kt鏎zy twierdz, 瞠 za d逝go (w przypadku sma瞠nia sera) czy niezrozumiale (w przypadku dyskusji jury w programie Jugol), ale po pierwsze, wystarczy odpowiednio wczeniej ustali limit czasu na 7-10 minut na poszczeg鏊ne grupy, po drugie, nigdy wyst瘼 w obcym j瞛yku nie b璠zie zrozumia造 dla wszystkich (nawet jeli jest to j瞛yk czeski, kt鏎y jest przecie taki sam jak polski uczestnicy serowego konkursu na pewno przyznaj mi racj) i wreszcie po trzecie, nale篡 chyba doceni kreatywne pomys造 nawet jeli wykonanie troch zawiod這...

By造 jednak te wyst瘼y-pere趾i. Na niekwestionowan gwiazd zdaje si wybija III rok bohemistyki. Ju po raz drugi ich wyst瘼 odni鏀 furor. Grupa pokaza豉 si doskonale z ka盥ej strony: wietny pomys, wykonanie, dekoracje... A do tego wszystkiego, kr鏒ko zwile i z humorem. Drugi wyst瘼, kt鏎y zapad mi w pami耩, to kr鏒ka historia Macedonii. Pomys co prawda nienajwie窺zy (podobne przedstawienie pokaza豉 nam w zesz造m roku wspomniana ju grupa czeska), ale wykonanie bezb喚dne. A z pocz靖ku zapowiada si nudny konkurs z cyklu co jest stolic Macedonii i dlaczego w豉nie Skopje?. Wra瞠nie zrobi te pokaz bu貪aryst闚, kt鏎zy z podziwu godnym uporem zaznajamiaj nas co roku z elementami bu貪arskiego folkloru w spos鏏 ciekawy, zwi瞛造 i... smaczny. I ostatni wyst瘼, kt鏎y moim zdaniem nale篡 doceni, to dziewczyny z IV roku s這wenistyki, kt鏎e nota bene wyst雷i造 jako jedyny reprezentant studi闚 magisterskich.

Z wielk ch璚i zako鎍zy豉bym relacj z tej czci imprezy powy窺zymi pochwa豉mi, ale niestety nie by這 a tak r騜owo. Przede wszystkim powoli zaczynam mie wra瞠nie, 瞠 sala nr 41 r闚nie nie jest wymarzon lokalizacj dla tego typu spotkania. Jest po prostu za ma豉. Wiem, 瞠 nowa wi瘯sza sala nie powstanie jak za dotkni璚iem czarodziejskiej r騜d磬i, ale niestety sala 41 nie sprawdza si. Wyst瘼uj鉍e grupy czuj si roz瘸lone, 瞠 nikt ich nie s逝cha (a jak tu s逝cha, skoro nic nie s造cha?), widzowie 瘸l si, 瞠 nic nie wida (bo jak tu ogl鉅a, jak ma si czyj g這w przez oczami), nikt nie siedzi spokojnie (bo jak tu siedzie spokojnie, skoro ciasno i niewygodnie?). I naprawd nie dziwi mnie, 瞠 ludzie wychodz w trakcie trwania imprezy. Wed逝g mnie to nie, zarzucany im, brak kultury, ale czasem zdrowy rozs鉅ek... Nie twierdz bynajmniej, 瞠 powinno si wr鏂i do dawnej formu造 organizacji Wieczorku, ale niestety twierdz, 瞠 ta wcale nie jest lepsza. Mo瞠 trzeba zastanowi si nad jakim trzecim rozwi頊aniem?

Przejdmy teraz do czci tzw. nieoficjalnej. Tutaj sprawa wygl鉅a niestety ju du穎 gorzej. Naprawd chcia豉bym j opisa w superlatywach, ale niestety nie mog. Mog oczywicie pochwali bawi鉍ych si student闚 (cho by豉 ich tylko garstka w por闚naniu do poprzednich lat), mog pochwali atmosfer wsp鏊nej zabawy, mog pochwali jeszcze kilka pomniejszych rzeczy. Rzecz niestety w tym, 瞠 tegoroczna cz nieoficjalna nijak si mia豉 do tego, co powinno si kry po has貫m Wieczorek Slawistyczny. 疾by by sprawiedliwym, musz doda, 瞠 to nie do ko鎍a tylko o ten rok chodzi, ale teraz by這 to najbardziej uderzaj鉍e. W czym dok豉dnie rzecz? Ot騜 jak 豉two si domyli w muzyce. Mo磧iwoci s w豉ciwie dwie: albo to studenci nawalili i nie dostarczyli tej瞠 muzyki do klubu (jestem realistk nie wymagam, 瞠by sami mieli na sk豉dzie tego typu repertuar) albo to D.J. uzna, 瞠 dobre jest tylko to, co sam lubi. Nie mnie ocenia kto jest/by winny takiemu stanowi rzeczy (nieskromnie dodam, 瞠 ja p造ty dostarczy豉m), faktem jest jednak, 瞠 uraczeni zostalimy czym, co nijak ma si do zapowiadanej muzyki s這wia雟kiej. I nie przemawiaj do mnie argumenty, 瞠 by這 jej wi璚ej ni w zesz造m roku. Ot騜 mo瞠 by這, ale na pewno nie do godziny pierwszej (kiedy zabrak這 mi nadziei na zmian repertuaru), bo do tego czasu nie by這 jej wr璚z w og鏊e. Zastrzegam, nie twierdz, 瞠 wiecz鏎 ten by nudny, nieprzyjemny czy cokolwiek w tym rodzaju, ale niestety na dyskotek mo積a si wybra zawsze, a Wieczorek Slawistyczny to impreza, na kt鏎 czeka si ca造 rok, sprawmy wi璚, 瞠by zas逝giwa w og鏊e na swoj nazw. Albo zlikwidujmy go ca趾iem, bo niestety na form, jak przybra teraz szkoda pieni璠zy i czasu... A szkoda!