KNS wiatowid w Opawie

dodany: 05.12.2005 | autor: Tymoteusz Cudny

Ko這 Naukowe Slawist闚 wiatowid pojawi這 si w Opawie 25 listopada 2005 oko這 godziny 11.00. W rektoracie opawskiego Uniwersytetu l零kiego zostalimy powitani przez rzecznika prasowego pana mgr. Ivana Augustina. To on przygotowa program naszej wizyty. Na spotkaniu obecny by r闚nie mgr Ji鷡 璱, cz這nek Stowarzyszenia student闚 i przyjaci馧 Uniwersytetu l零kiego w Opawie, kt鏎y opiekowa si nami podczas ca貫go naszego pobytu. Panowie zapoznali nas z przygotowanym dla nas harmonogramem, pokr鏒ce om闚ili struktur i histori Uniwersytetu oraz oprowadzili nas po budynku rektoratu. Zaznaczy trzeba, 瞠 dawniej w budynku tym mieci造 si koszary. Przy wejciu wisi tablica, kt鏎a wczeniej znajdowa豉 si przy drzwiach owych koszar.

Po kwaterunku i obiedzie, nieco spnieni, dotarlimy do Instytutu Fotografii Artystycznej. Tam pan mgr Ji齶 Siostrzonek opowiedzia nam o studiach oraz o najbardziej znanych fotografach, kt鏎zy uko鎍zyli nauk w Opawie. W zwi頊ku z tym, 瞠 闚 wyk豉d by bardzo kr鏒ki, Instytut Fotografii Artystycznej obieca, 瞠 odwiedzi nas w Katowicach i w Sosnowcu z cyklem pokaz闚 i wyk豉d闚. Zwiedzilimy te budynki Instytutu oraz zobaczylimy wystaw prac dyplomowych.

Po kr鏒kiej przerwie przy czeskim piwie udalimy si na wyk豉d dr. Libora Martinka o literaturze polskiego i czeskiego l零ka. Wyk豉d ostatecznie przerodzi si w swobodn rozmow o problemach t逝macze polsko-czeskich, a tak瞠 o stereotypach i mentalnoci obu narod闚. Pad pomys uczestnictwa naszych student闚 w wieczorku poetyckim, kt鏎y ma odby si w przysz造m semestrze w Opawie. Zwie鎍zeniem imprezy mia這by by wydanie tomiku zaprezentowanych wierszy. Dr Libor Martinek zadeklarowa si, 瞠 przet逝maczy polskie wiersze na j瞛yk czeski. Planowane jest r闚nie podobne spotkanie w Sosnowcu, z udzia貫m polonist闚 z Opawy. Miejmy nadziej, 瞠 wszystkie te plany nie spal na panewce.

Wieczorem, kiedy ju wys逝chalimy wszystkich wyk豉d闚, ruszylimy na spotkanie ze Stowarzyszeniem student闚 i przyjaci馧 Uniwersytetu l零kiego w Opawie, czyli odpowiednikiem naszego Ko豉 Naukowego. Jednak b璠鉍 do zm璚zonymi po bardzo aktywnym dniu szybko padlimy w obj璚ia Morfeusza.

Rano, cz naszej grupy, maj鉍a mniej problem闚 ze wstawaniem, ruszy豉 w okolice Hlu鴈na, aby wraz z Klubem Historyk闚 zwiedza czeskie umocnienia budowane w latach 1935-1938. Ca這 umocnie by豉 wzorowana na francuskiej linii Maginota, jednak jak na ironi, Czesi nie wykorzystali jej ani razu, gdy w 1938 roku umocnienia te przesz造 w r璚e niemieckie na mocy traktatu monachijskiego. Klub Historyk闚 uzupe軟i informacje przekazane nam przez przewodnika, a my zrobilimy sobie kilka zdj耩 przy czo貪ach T-34. Dosz這 te do ma貫j potyczki na nie磬i, ale nie mo積a jednoznacznie powiedzie, kto wygra, bo obie strony zaprzesta造 dzia豉 wojennych z powodu nieznonego zimna.

Ta cz Ko豉, kt鏎a pozosta豉 w Opawie, oddawa豉 si zwiedzaniu miasta lub po prostu s這dkiemu lenistwu. Wieczorem jednak udali si na festiwal sztuki alternatywnej Pohyb-Zvuk-Prostor.

Niedziela by豉 najspokojniejszym dniem. Nie przewidziano dla nas 瘸dnych oficjalnych spotka. Obejrzelimy jeszcze to, czego w Opawie nie widzielimy w dniach poprzednich, a potem najr騜niejszymi rodkami transportu wr鏂ilimy do Polski.

W tym miejscu pozostaje nam tylko podzi瘯owa Uniwersytetowi l零kiemu w Opawie za gocin i naprawd ciep貫 przyj璚ie. Podzi瘯owania nale蕨 si te polskim organizatorom tego wyjazdu, czyli dr. Dariuszowi Tkaczewskiemu oraz mgr. ㄆkaszowi Godeckiemu. Teraz czekamy na rewizyt na Uniwersytecie l零kim w Katowicach.