II Mi璠zynarodowy Festiwal Opowiadania we Wroc豉wiu

dodany: 30.10.2005 | autor: Wojciech G豉dczak

W dniach 18 - 23 padziernika we Wroc豉wiu oraz kilku innych miastach Dolnego l零ka odby si II Mi璠zynarodowy Festiwal Opowiadania. W imprezie tej wzi窸o udzia wielu pisarzy nie tylko z Polski, ale tak瞠 spoza Europy. Wr鏚 goci byli r闚nie pisarze z Boni i Hercegowiny oraz Chorwacji, co szczeg鏊nie mog這 zainteresowa grupy chorwackie, ale tak瞠 i jedyn jak na razie na Uniwersytecie l零kim, grup serbsk.

W czwartek, 20 padziernika w godzinach porannych, prawie ca豉 grupa II roku filologii serbskiej wraz ze swym lektorem Zdravkiem oraz jego 穎n, uda豉 si do Wroc豉wia, aby wzi寞 udzia w tym festiwalu. Pierwsze ze spotka odby這 si w budynku Instytutu Filologii S這wia雟kiej Uniwersytetu Wroc豉wskiego (budynek mo瞠 i odnowiony, ale bardzo ciasny, z do niewielkimi salami); wzi像 w nim udzia Edo Popovi - pisarz chorwacki, a tak瞠 Nenad Veli鋘ovi, z Boni i Hercegowiny, kt鏎ego ksi嘀ka Koczownicy niedawno ukaza豉 si na polskim rynku wydawniczym. Prowadz鉍ymi to spotkanie by造 lektorka j瞛yka serbskiego pani Gordana 苴r簟v i dr Magdalena Koch.

Autorzy opowiadali o swoich dotychczasowych utworach, o literaturze ba趾a雟kiej, o swoim pogl鉅zie na j瞛yk jugos這wia雟ki czy te o swoim dzieci雟twie, kt鏎e mia這 miejsce w czasach jugos這wia雟kich. Na koniec g這s udzielono studentom, jednak瞠 pisarze nie zostali zasypani du蕨 iloci pyta. Czas w ich towarzystwie min像 bardzo szybko, momentami by這 zabawnie, czasem troszk bardziej refleksyjnie. Pomimo tego, i nie bylimy w stanie zrozumie wszystkiego do ko鎍a (spotkanie by這 prowadzone w j瞛yku serbskim, chorwackim, boniackim i jugos這wia雟kim) to myl, 瞠 ka盥y na pewno zachowa co dla siebie.

Zaraz po tym kr鏒kim wyk豉dzie, udalimy si do Ossolineum, gdzie w ramach Warsztat闚 Przek豉du Literackiego mia這 si odby spotkanie z Nenadem Veli鋘oviciem oraz jedn z najbardziej znanych t逝maczek literatury chorwackiej, serbskiej i boniackiej, pani Danut 韉rli - Straszy雟k. Uczestnikami tego spotkania by造 g堯wnie osoby kt鏎e wys豉造 t逝maczenie jednego z utwor闚 Nenada Veli鋘ovicia na konkurs. Pani Straszy雟ka omawia豉 r騜nego rodzaju problemy j瞛ykowe, doradza豉 gdzie nale瘸這by co zmieni w konkursowych t逝maczeniach. Wszystko odby這 si w niewielkim gronie, z fili瘸nk herbaty lub kawy w r瘯u. Otrzymalimy tak瞠 niewielki pocz瘰tunek, a na koniec zrobilimy sobie rodzinn fotografi.

Po godzinie 18 znalelimy si w pokojach bursy, tu przy samym wroc豉wskim rynku, ale nie mielimy czasu na odpoczynek, gdy czeka這 nas jeszcze jedno spotkanie.

Udalimy si do budynku starego dworca wiebodzkiego, gdzie obecnie mieci si Teatr Polski - Scena na wiebodzkim. Tam odby si Wieczorny maraton czytania opowiada. Bylimy bardzo ciekawi jak to b璠zie wygl鉅a, gdy do tej pory nikt z nas nie bra udzia逝 w takim przedsi瞝zi璚iu. Wszystko zacz窸o si po godzinie dziewi皻nastej, pierwszy na scen wyszed pisarz szwedzki Stewe Claeson i zacz像 czyta swoje opowiadanie, pomimo tego, i nikt z nas nie zna j瞛yka szwedzkiego, wszystko by這 dla nas zrozumia貫, bo tekst polski wywietlano na du篡m ekranie nad scen. Nast瘼nie jego miejsce zaj窸a S這waczka mieszkaj鉍a od wielu lat w Szwajcarii, tworz鉍a w j瞛yku niemieckim, Irena Brena . Po jej wyst瘼ie, og這szono kilkuminutow przerw, w czasie kt鏎ej mo積a by這 udzieli wywiadu radiu RMF, czy spotka na korytarzu polskich pisarzy takich jak Olga Tokarczuk czy Micha Witkowski. Rozpocz窸a si druga cz, najpierw na scenie pojawi si go, kt鏎y przeby najd逝窺z drog na festiwal, bo a z Republiki Po逝dniowej Afryki przyby pan Braam de Vries. Ksi嘀ki swe pisze w j瞛yku afrikaans i w takim te przeczyta swoje opowiadanie. Przyszed wreszcie czas na osob kt鏎 wyczekiwalimy od samego pocz靖ku, na Nenada Veli鋘ovicia, opowiadanie kt鏎e czyta by這 bardzo przejmuj鉍e, opowiada這 o wojnie na Ba趾anach, a g堯wnym bohaterem tej historii by sam Nenad (polski tekst kt鏎y ukazywa si na ekranie, by jednym z konkursowych t逝macze). Po zako鎍zeniu lektury na sali rozleg造 si gromkie brawa, s造cha by這, i ludziom bardzo si podoba這, oklaski trwa造 najd逝瞠j ze wszystkich dotychczas oklaskiwanych pisarzy.

Na zako鎍zenie tego dnia, odbylimy wieczorny spacer po Wroc豉wiu, a pniej spotkalimy si w lokalu Mleczarnia, gdzie zebrali si wszyscy slawici w闚czas przebywaj鉍y we Wroc豉wiu, 章cznie z Edo Popoviciem i Nenadem Veli鋘oviciem. W tle lecia豉 ba趾a雟ka muzyka, na ka盥ym kroku mo積a by這 us造sze ba趾a雟kie j瞛yki, by這 to bardzo przyjemne zako鎍zenie dnia, cho noc jeszcze przed nami by豉 d逝ga.

Pi靖ek min像 nam pod znakiem zwiedzania Wroc豉wia (dla kilku os鏏 by豉 to pierwsza wizyta w tym uroczym miecie), a w godzinach wieczornych wszyscy cali i zdrowi powr鏂ili do swych dom闚, gdzie nareszcie mogli odpocz寞 po niewielu godzinach snu, ale za to wielu godzinach sp璠zonych z kultur boniack, serbsk i chorwack.

By豉 to bardzo przyjemna wyprawa kulturalno - naukowo - integracyjna, a tak瞠 w pewnym sensie s逝瘺owa. Miejmy nadziej, 瞠 nawi嘀emy jakie bli窺ze kontakty z tamtejsz serbistyk i uda nam si zorganizowa wyjazd do Serbii i Czarnog鏎y w przysz造m roku.