Dagmara Lukovi w Polsce

dodany: 17.10.2005 | autor: ㄆkasz Wieczorek

W sobot, 15 padziernika 2005 roku Instytut Filologii S這wia雟kiej Uniwersytetu l零kiego oraz Ko這 Naukowe Slawist闚 wiatowid odwiedzi豉 pani Dagmara Lukovi, Prezes Centrum Poloniusz-Pegaz. Jest to organizacja dzia豉j鉍a w Belgradzie, kt鏎a reprezentuje interesy spo貫cznoci polskiej w Serbii i Czarnog鏎ze. W spotkaniu uczestniczyli: Zast瘼ca Dyrektora Instytutu dr Leszek Ma販zak, Opiekun Ko豉 dr Dariusz Tkaczewski, Prezes Ko豉 ㄆkasz Wieczorek, a tak瞠 mgr Zdravko Babi, mgr ㄆkasz Godecki oraz Agnieszka Bella i Iwona Haneczok By這 to ju drugie spotkanie z pani Dagmar. Pierwsze, w o wiele bardziej kameralnym sk豉dzie, mia這 bowiem miejsce we wrzeniu w belgradzkiej siedzibie Centrum.

Wszystko zacz窸o si w czerwcu 2005 roku, kiedy po raz pierwszy us造szelimy o Centrum Poloniusz-Pegaz. W闚czas postanowilimy zainicjowa wsp馧prac, co, jak wida, przynosi niez貫 skutki. Po kr鏒kiej, cho rzeczowej wymianie korespondencji zdecydowalimy si na pierwsze spotkanie. By豉 to w pewnym sensie randka w ciemno, cho jak si okaza這, zako鎍zona ca趾owitym sukcesem. Podczas rozm闚 w siedzibie Centrum pojawi造 si pierwsze wsp鏊ne pomys造, a my przekonalimy si, 瞠 wyb鏎 partnera by doskona造. Przyszed wi璚 czas na rewizyt. A okazj ku temu by ostatni pobyt pani Lukovi w Polsce, na zako鎍zenie kt鏎ego zaplanowane zosta這 spotkanie na naszej uczelni. Jako, 瞠 by豉 to wizyta p馧oficjalna, nie zabrak這 ani najwie窺zych plotek z Belgradu opowiadanych przy kawie, ani konkretnych, rzeczowych ustale co do plan闚 wsp馧pracy pomi璠zy Centrum, a Instytutem i Ko貫m. Powsta造 wi璚 koncepcje rozlicznych wydarze, kt鏎e w przysz這ci, krok po kroku, b璠 wcielane w 篡cie. Projekty te s zwi頊ane zar闚no z promowaniem szeroko rozumianej kultury serbskiej w Polsce, jak i polskiej kultury w Serbii i Czarnog鏎ze. Opr鏂z tego, w ramach wsp鏊nych dzia豉, prowadzone b璠 projekty ukierunkowane na rozw鎩 student闚 i pracownik闚 naukowych l零kiej slawistyki, a tak瞠 takie, kt鏎e umo磧iwi s逝chaczom Szko造 J瞛yka i Kultury Polskiej dzia豉j鉍ej przy Centrum 豉twiejsze i lepsze zdobywanie wiedzy i rozwijanie swoich kompetencji j瞛ykowych w zakresie pos逝giwania si j瞛ykiem polskim. Spotkanie to da這 mo磧iwo zakrelenia pewnych ram, kt鏎ymi obudowana b璠zie przysz豉 wsp馧praca; Teraz pozostaje ju przejcie od plan闚 do czyn闚 i realizacja zamierzonych pomys堯w!

Chcia豚ym jednoczenie podzi瘯owa wszystkim uczestnikom spotkania za obecno i zaanga穎wanie. Jednoczenie gor鉍o zach璚am do dalszej pracy na rzecz pog喚biania wi瞛闚 mi璠zy Centrum, a Ko貫m i Instytutem.