Spotkanie z konsulami

dodany: 30.06.2005 | autor: Marysia Trybowska

24 czerwca b.r. skromne mury naszego Instytutu nawiedzi Konsul Generalny RP w Ostrawie pan Andrzej Kaczorowski, Konsul ds. Polonii i kultury pani Gra篡na Kostrusiak, r闚nie rezyduj鉍a w Ostrawie oraz by造 Konsul Handlowy R katowickiego konsulatu, a obecnie pracownik czeskiego MSZ, pan Rudolf Opat鷡l z ma鹵onk. Wypada teraz wspomnie, dlaczego owi gocie pofatygowali si do Sosnowca. Ot騜, za ich spraw, cho w znacznej mierze z inicjatywy pana Opat鷡la, biblioteka KNS, istniej鉍a w ramach Biblioteki Slawistycznej, jednorazowo wzbogaci豉 si o niebagateln liczb 113 pozycji wydawniczych o tematyce przewa積ie historycznej. Nasi gocie przyjechali zatem oficjalnie przekaza wspomniany dar.

Spotkanie rozpocz窸o si tu po godzinie 11 w sali nr 3, kt鏎ej od kilku dni pr鏏owano nada godny wygl鉅, co, stwierdzam z dum, nawet si uda這. Jak nakazuje staropolski zwyczaj, powitalimy szanownych goci chlebem i sol, a reprezentacyjnie odziani m篹czyni z pierwszego roku bohemistyki wr璚zyli paniom kwiaty. Mimo 瞠 od jakiego czasu nie ma ju zaj耩 na uczelni, bohemici nie splamili swego honoru przybywaj鉍 t逝mnie na spotkanie. Opr鏂z student闚 goci witali tak瞠 dyrektor IFS prof. J騜ef Zarek, opiekun ko豉 dr Dariusz Tkaczewski oraz pani mgr Zdzis豉wa Skabek, kt鏎ej nie mog這 zabrakn寞 bior鉍 pod uwag charakter czeskiego daru.

Po kr鏒kim wprowadzeniu i wyjanieniu powodu swej wizyty, gocie otrzymali honorowe legitymacje cz這nkowskie KNS wiatowid i odznaki z naszym logo. Nast瘼nie oddali si do naszej dyspozycji oferuj鉍 odpowied na ewentualne pytania. Pytania, kt鏎ych niestety nie by這 zbyt wiele, dotyczy造 w przewa瘸j鉍ej czci pracy w konsulacie, obowi頊k闚, jakie wi嘀 si z pe軟ion funkcj. Pytano tak瞠 o to, jak zmieni豉 si praca konsulat闚 po przyst雷ieniu Polski i Czech do Unii Europejskiej czy, co szczeg鏊nie interesuj鉍e z perspektywy student闚, jak mo積a ubiega si o sta w konsulacie.