Postmodernizm w Tr鎩ce

dodany: 17.06.2005 | autor: Karolina Bucka

W maju 2005 roku studenci slawistyki, a zw豉szcza s這wenistyki mieli okazj bli瞠j pozna problematyk postmodernizmu w literaturze s這we雟kiej za spraw interesuj鉍ych i wietnie prowadzonych wyk豉d闚 prof. Tomo Virka z Ljubljany.

Prof. Tomo Virk jest teoretykiem literatury i eseist. Pracuje na stanowisku docenta w Instytucie Komparatystyki i Teorii Literatury na Uniwersytecie w Ljubljanie. Od roku 1999 jest redaktorem naczelnym czasopisma Nova Revija. Opublikowa dziesi耩 ksi嘀ek, mi璠zy innymi: Postmoderna in mlada slovenska proza, Strah pred naivnostjo, Ujetniki bole鋱ne. Profesor Tomo Virk jest r闚nie t逝maczem, przek豉da mi璠zy innymi dzie豉: F. Schlegla, T.W. Adorna, G. Lukacsa i H.G Gadamera.

W czasie miesi璚znej sesji wyk豉d闚 profesor zarysowa problematyk postmodernizmu w literaturze s這we雟kiej w oparciu o wzorce literatury wiatowej i w dw鏂h cyklach tematycznych wyjania specyfik postmodernizmu w S這wenii, a tak瞠 przedstawi og鏊nie kierunki rozwoju s這we雟kiej prozy ponowoczesnej. Wyk豉dy by造 bardzo interesuj鉍e, zar闚no ze wzgl璠u na tematyk, jak i spos鏏 wyk豉dania profesora, kt鏎y ka盥 myl ilustrowa konretnymi tekstami, przez co namacalnie mo積a by這 obcowa z tematem.

Profesor Virk ca造 maj mieszka w Sosnowcu, na osiedlu akademickim. Jak m闚i bardzo podoba mu si Polska, a w okolicach ulicy 砰tniej czu si niezwykle swojsko i domowo. Profesor jest cz這wiekiem bardzo aktywnym sportowo, odwiedza wi璚 regularnie cian wspinaczkow w Katowicach, a tak瞠 zwiedzi Jur Krakowsko-Cz瘰tochowsk i Krak闚. 25 maja odby造 si ostatnie dwa wyk豉dy T. Virka i profesor wr鏂i do S這wenii.