Sta w S這wenii

dodany: 17.06.2005 | autor: Anna Gapa

Pi璚iomiesi璚zny pobyt w S這wenii pozwoli nam - studentkom III roku slawistyki - pozna nowych ludzi, zwiedzi par ciekawych miejsc, ucz瘰zcza na interesuj鉍e wyk豉dy i 獞iczenia, a tak瞠 zasmakowa 篡cia w innym kraju. By to wspania造 czas. Stara造my si go wykorzysta maksymalnie, jak tylko by這 mo積a. Wybra造my si na kilka cudownych wycieczek: do Doliny So鋉, do Planicy, na Bohinj i Bled, do Novej Goricy i Tolmina. Niestety wi瘯szo zdj耩 z tych wycieczek, nie wiedzie czemu, nie wysz豉, nad czym bardzo ubolewam. R闚nie na tej stronie nie mog豉m zamieci wi璚ej ni tylko trzy :(. Chc鉍 jednak cokolwiek powiedzie na temat naszego pobytu w S這wenii, przedstawi Wam te kilka zdj耩, po to, by urozmaici ten tekst :)

Na pierwszym zdj璚iu jestem wraz z Bu貪ark o imieniu Marina i koleg z Torunia przed wejciem do Dantejevej (Zadlakiej) Jamy - przepi瘯nej jaskini, le蕨cej nad miejscowoci Tolmin. Jaskinia jest dosy d逝ga i od samego pocz靖ku ci鉚nie si korytarzami w g鏎, by w ko鎍u zawie zwiedzaj鉍ych do swej ogromnej komnaty, gdzie s造cha jest szum wody (najprawdopodobniej koryt rzecznych). Niestety bez odpowiedniego sprz皻u nie uda這 nam si wej jeszcze dalej, tzn. w g鏎 poprzez bardzo w零kie korytarzyki. Zagadk wi璚 jest dla mnie ta niesamowita jaskinia, kt鏎 chcia豉bym kiedy jeszcze odwiedzi. A propos odwiedzania - legenda g這si, i t w豉nie jaskini podczas swojego wygnania odwiedzi sam Dante Alighieri. St鉅 te jej nazwa. Polecam!!!

A to ju okolice wsi Vol鋀 i jezioro, do kt鏎ego wpada przepi瘯na rzeka So醀, o niesamowitym kolorze - przeroczysta ziele... Taka barwa spowodowana jest rodzajem pod這瘸 - dno pokryte jest wapiennymi ska豉mi. Na stronie: www.dolina-soce.com/index2.html mo瞠cie obejrze kolory So鋉 i pos逝cha piewu ptaszk闚 :). A za nami Alpy Julijskie :). Cze zachodni Alp od czci wschodniej tych g鏎 oddziela w豉nie rzeka So醀. Masywy Alp Julijskich nale蕨 do tzw. krasu alpejskiego. S to bardzo kruche ska造.

W Ljubljanie zaj璚ia mia造my na Filozofskiej Fakultecie. Jest to bodaj瞠 najs造nniejszy wydzia sto貫cznego uniwersytetu. Nasz akademik (numer 6) mieci si w Ronej Dolinie. Jest to osiedle akademickie znajduj鉍e si oko這 15 minut drogi pieszo od uniwersytetu. Standard tego akademika nie by mo瞠 najlepszy, ale myl, 瞠 nie to by這 wa積e. Najwa積iejsi byli ludzie, kt鏎ych tam pozna造my i z kt鏎ymi mia造my przyjemno przez te kilka miesi璚y by, rozmawia, prze篡wa ka盥 woln chwil. Wszyscy oni stali si naszymi przyjaci馧mi, z kt鏎ymi (mam nadziej) jeszcze nie raz si spotkamy :). Dzi瘯i nim pozna造my s這we雟k kultur, ich specja造 kulinarne, 篡cie studenckie w Ljubljanie, s這we雟k (i nie tylko) muzyk. Kiedy przysz這 nam wyje盥瘸, i oni i my, p豉kalimy jak przys這wiowe bobry. Najwa積iejsze dla nas osoby: Mojca, Mirjana, Jasmina, dwa Dejany, Tatjana, Nace, Vesna, Ziga, Tomo, David na po瞠gnalnej imprezie stworzy造 niepowtarzaln atmosfer. Ci篹ko nam by這 ich opuszcza, ale by mo瞠 zobaczymy si ju w wakacje :).