Dzie Slezsk univerzity v Opav

dodany: 22.05.2005 | autor: Karolina Mierzwa

Dnia 20 maja 2005 odby這 si pierwsze z tegorocznych spotka dw鏂h imiennik闚 Uniwersytet闚 l零kich. Chodzi oczywicie o Slezskou univerzite z Opavy oraz katowicki Uniwersytet l零ki. Partnerstwo obu uczelni si璕a roku 1990, kiedy to podpisany zosta wst瘼ny protok馧 o przygotowaniu wsp馧pracy. 15.06.1996 roku zatwierdzone zosta造 oficjalne uzgodnienia o wsp馧pracy przez JM prof. dr hab. Maksymiliana Pazdana oraz JM prof. RNDr. Martina ernohorskiego, CSc. 闚czesnych rektor闚 obu uczelni. Uzgodnienia te przed逝瘸ne s co pi耩 lat. Od listopada 2003 roku oba orodki s tak瞠 cz這nkami Konferencji Rektor闚 Uniwersytet闚 l零kich, w sk豉d kt鏎ej wchodz Uniwersytet Wroc豉wski, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet l零ki, a tak瞠 Akademia Ekonomiczna w Katowicach po stronie polskiej oraz Ostravsk univerzita i Slezsk univerzita z Opavy po stronie czeskiej, i kt鏎ej celem jest zacienienie wsp馧pracy pomi璠zy orodkami akademickimi regionu w duchu zjednoczonej Europy.

Wsp馧organizatorem Dnia Slezsk univerzity v Opav by這 Ko這 Naukowe Slawist闚 wiatowid, kt鏎e przede wszystkim wzi窸o na swe barki sprawy zwi頊ane z t逝maczeniem wszelkich rzeczy zwi頊anych z imprez. Jako podzi瘯owanie za pomoc, otrzymalimy od czeskiej uczelni grafik, kt鏎a przedstawia kombinacj liter P i B. Jej autorem jest Svatoslav B鐬n z Krnova, a nosi ona tytu Pocta Petru Bezru鋌vi (st鉅 wspomniane przeze mnie inicja造). Szkoda, 瞠 w imprezie nie mogli wzi寞 udzia逝 wszyscy cz這nkowie naszego Ko豉, co by這 spowodowane zaliczeniem z logiki, na kt鏎ym akurat w tym dniu musieli si pojawi wszyscy studenci pierwszego roku.

Pi靖kowe uroczystoci odbywa造 si w budynku rektoratu w Katowicach, w auli Kazimierza Lepszego. Otwarte zosta造 kr鏒kim przem闚ieniem rektora katowickiej uczelni JM prof. dr hab. Janusza Janeczka. Potem g這s zabra JM prof. PHDr. Zdenek Jir嫳ek, CSc. rektor uniwersytetu z Opavy. Pan profesor Jir嫳ek po wyg這szeniu wielu ciep造ch s堯w komplementuj鉍ych nasz orodek zaskoczy wszystkich wr璚zeniem prezentu, kt鏎y odebra oczywicie prof. Janeczek. Prezentem tym by豉 wielkoformatowa fotografia wykonana przez jednego ze student闚 z Opavy. Po powitaniach zgromadzeni gocie (a trzeba nadmieni, 瞠 by這 to grono nadzwyczaj zacne opr鏂z wspomnianych ju rektor闚 byli tak瞠 inni przedstawiciele obu uczelni, a obok nich konsul Republiki Czeskiej Josef Byrtus, czy wiceprezydent miasta Katowice J霩ef Kocurek) mieli mo磧iwo wys逝chania koncertu Kameralnego Ch鏎u Slezsk Univerzity v Opav. Chyba nie by這 na sali osoby, kt鏎ej koncert 闚 nie zachwyci. Gdy m這dzi piewacy udali si na wycieczk po miecie we wspomnianej ju wczeniej auli miejsce piewu zaj窸 wyk豉dy oraz dyskusja.

Ten punkt programu rozpocz像 dyrektor Instytutu Matematyki Wydzia逝 Filozoficzno-Przyrodniczego prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., wyg豉szaj鉍 w j瞛yku angielskim wyk豉d Robot: The Story of the Word in the World (Rossums Universal Robots). Warto doda, 瞠 wyk豉d ten reprezentowa Czesk Republik m.in. na 9. wiatowej Konferencji O Sztucznym 砰ciu (ALIFE) w Bostonie i odbi si tam szerokim echem. Profesor zilustrowa sw鎩 wyk豉d prezentacj komputerow, co znacznie u豉twia這 ledzenie kariery, zar闚no poj璚ia robot (dla przypomnienia dodam, 瞠 pochodzi ono z j瞛yka czeskiego, a po raz pierwszy u篡te zosta這 w utworze K. apka R.U.R), jak i rozw鎩 samych robot闚 na przestrzeni kolejnych lat.

Kolejnym punktem by豉 otwarta dyskusja na temat Dzieje l零ka w badaniach Instytutu Historii i Muzeologii Wydzia逝 Filozoficzno-Przyrodniczego Slezsk univerzity v Opav i jego wsp馧praca z polskimi partnerami, kt鏎 poprowadzi doc. PhDr. Dan Gawrecki, CSc., kierownik tego Instytutu.

Dalej nast雷i cykl wyk豉d闚, w kt鏎ych sk豉d wchodzi造: wyg這szona po polsku przez mgr. Libora Martinka, PhDr., sekretarza Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa prezentacja historii i osi鉚ni耩 10 polsko-czeskich konferencji literaturoznawczych, odbywaj鉍ych si po drugiej stronie naszej po逝dniowej granicy. Warto tak瞠 doda, 瞠 po tym wyst雷ieniu g這s zabra dyrektor Instytutu Filologii S這wia雟kiej Uniwersytetu l零kiego prof. dr hab. J霩ef Zarek; nast瘼nie przedstawione r闚nie po polsku przez in. Ev Vojnarovou Mo磧iwoci dalszego kszta販enia na Wydziale Handlu i Przedsi瑿iorczoci w Karwinie, potem mgr Ji齶 Maata opowiedzia nam o projekcie l零k Opawski i l零k Opolski w kierunku standard闚 europejskich, na koniec natomiast in. Monika Szkanderov (w zast瘼stwie za chor PhDr. Mari Babni鋌vou) przedstawi豉 dzia豉lno Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Krnova.

Opr鏂z tego zainteresowani mieli mo磧iwo zapoznania si z dwiema wystawami, z kt鏎ych jedna to pokaz zdj耩 polskich student闚 Instytutu Fotografii Artystycznej czeskiej uczelni, a druga to przegl鉅 wydawnictw Wydzia逝 Filozoficzno-Przyrodniczego i Wydzia逝 Handlu i Przedsi瑿iorczoci tej瞠 plac闚ki.

Ostatnim elementem wizyty Czech闚 w Katowicach by wyst瘼 grupy Neku toho tygra w ramach studenckich Juwenali闚 na osiedlu akademickim Ligota oraz oficjalny obiad, na kt鏎y zaproszono oczywicie uczestnik闚 Dnia Slezsk univerzity v Opav oraz prezydenta miasta Katowice pana Piotra Uszoka.

Teraz kolej na nasz wyjazd do Opavy, kt鏎y dojdzie do skutku dnia 31.05.2005 roku. Planowany jest cykl wyk豉d闚, panel dyskusyjny l零ki genius loci, kilka prezentacji czy wyst瘼 Studenckiego Zespo逝 Pieni i Ta鎍a Katowice. Ciekawe zatem, kt鏎ej uczelni uda si lepiej zaprezentowa, chocia w tym wypadku chyba nie to jest najwa積iejsze, bo nie chodzi tu o 瘸den konkurs, ale o budowanie wsp馧pracy mi璠zy orodkami akademickimi. I miejmy nadziej, 瞠 zgodnie z tym co zasugerowa nam wiceprezydent miasta, nasze dwa miasta po章czy nied逝go uk豉d o partnerstwie i wsp馧pracy. To z pewnoci u豉twi nam wsp馧prac z m這dszym bratem.