Dzieñ Slezské univerzity v Opavì
dodany: 22.05.2005 | autor: Karolina Mierzwa
Dnia 20 maja 2005 odby³o siê pierwsze z tegorocznych spotkañ dwóch imienników – Uniwersytetów Œl¹skich. Chodzi oczywiœcie o Slezskou univerzite z Opavy oraz katowicki Uniwersytet Œl¹ski. Partnerstwo obu uczelni siêga roku 1990, kiedy to podpisany zosta³ wstêpny protokó³ o przygotowaniu wspó³pracy. 15.06.1996 roku zatwierdzone zosta³y oficjalne uzgodnienia o wspó³pracy przez JM prof. dr hab. Maksymiliana Pazdana oraz JM prof. RNDr. Martina Èernohorskiego, CSc. – ówczesnych rektorów obu uczelni. Uzgodnienia te przed³u¿ane s¹ co piêæ lat. Od listopada 2003 roku oba oœrodki s¹ tak¿e cz³onkami Konferencji Rektorów Uniwersytetów Œl¹skich, w sk³ad której wchodz¹ Uniwersytet Wroc³awski, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Œl¹ski, a tak¿e Akademia Ekonomiczna w Katowicach po stronie polskiej oraz Ostravská univerzita i Slezská univerzita z Opavy po stronie czeskiej, i której celem jest zacieœnienie wspó³pracy pomiêdzy oœrodkami akademickimi regionu w duchu zjednoczonej Europy.
Wspó³organizatorem Dnia Slezské univerzity v Opavì by³o Ko³o Naukowe Slawistów Œwiatowid, które przede wszystkim wziê³o na swe barki sprawy zwi¹zane z t³umaczeniem wszelkich rzeczy zwi¹zanych z imprez¹. Jako podziêkowanie za pomoc, otrzymaliœmy od czeskiej uczelni grafikê, która przedstawia kombinacjê liter P i B. Jej autorem jest Svatoslav Böhn z Krnova, a nosi ona tytu³ Pocta Petru Bezruèovi (st¹d wspomniane przeze mnie inicja³y). Szkoda, ¿e w imprezie nie mogli wzi¹æ udzia³u wszyscy cz³onkowie naszego Ko³a, co by³o spowodowane zaliczeniem z logiki, na którym akurat w tym dniu musieli siê pojawiæ wszyscy studenci pierwszego roku.
Pi¹tkowe uroczystoœci odbywa³y siê w budynku rektoratu w Katowicach, w auli Kazimierza Lepszego. Otwarte zosta³y krótkim przemówieniem rektora katowickiej uczelni JM prof. dr hab. Janusza Janeczka. Potem g³os zabra³ JM prof. PHDr. Zdenek Jirásek, CSc. – rektor uniwersytetu z Opavy. Pan profesor Jirásek po wyg³oszeniu wielu ciep³ych s³ów komplementuj¹cych nasz oœrodek zaskoczy³ wszystkich wrêczeniem prezentu, który odebra³ oczywiœcie prof. Janeczek. Prezentem tym by³a wielkoformatowa fotografia wykonana przez jednego ze studentów z Opavy. Po powitaniach zgromadzeni goœcie (a trzeba nadmieniæ, ¿e by³o to grono nadzwyczaj zacne – oprócz wspomnianych ju¿ rektorów byli tak¿e inni przedstawiciele obu uczelni, a obok nich konsul Republiki Czeskiej Josef Byrtus, czy wiceprezydent miasta Katowice – Józef Kocurek) mieli mo¿liwoœæ wys³uchania koncertu Kameralnego Chóru Slezské Univerzity v Opavì. Chyba nie by³o na sali osoby, której koncert ów nie zachwyci³. Gdy m³odzi œpiewacy udali siê na wycieczkê po mieœcie we wspomnianej ju¿ wczeœniej auli miejsce œpiewu zajê³ wyk³ady oraz dyskusja.
Ten punkt programu rozpocz¹³ dyrektor Instytutu Matematyki Wydzia³u Filozoficzno-Przyrodniczego – prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., wyg³aszaj¹c w jêzyku angielskim wyk³ad Robot: The Story of the Word in the World (Rossum’s Universal Robots). Warto dodaæ, ¿e wyk³ad ten reprezentowa³ Czesk¹ Republikê m.in. na 9. Œwiatowej Konferencji O Sztucznym ¯yciu (ALIFE) w Bostonie i odbi³ siê tam szerokim echem. Profesor zilustrowa³ swój wyk³ad prezentacj¹ komputerow¹, co znacznie u³atwia³o œledzenie kariery, zarówno pojêcia robot (dla przypomnienia dodam, ¿e pochodzi ono z jêzyka czeskiego, a po raz pierwszy u¿yte zosta³o w utworze K. Èapka R.U.R), jak i rozwój samych robotów na przestrzeni kolejnych lat.
Kolejnym punktem by³a otwarta dyskusja na temat Dzieje Œl¹ska w badaniach Instytutu Historii i Muzeologii Wydzia³u Filozoficzno-Przyrodniczego Slezské univerzity v Opavì i jego wspó³praca z polskimi partnerami, któr¹ poprowadzi³ doc. PhDr. Dan Gawrecki, CSc., kierownik tego¿ Instytutu.
Dalej nast¹pi³ cykl wyk³adów, w których sk³ad wchodzi³y: wyg³oszona po polsku przez mgr. Libora Martinka, PhDr., sekretarza Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa prezentacja historii i osi¹gniêæ 10 polsko-czeskich konferencji literaturoznawczych, odbywaj¹cych siê po drugiej stronie naszej po³udniowej granicy. Warto tak¿e dodaæ, ¿e po tym wyst¹pieniu g³os zabra³ dyrektor Instytutu Filologii S³owiañskiej Uniwersytetu Œl¹skiego prof. dr hab. Józef Zarek; nastêpnie – przedstawione równie¿ po polsku przez in¿. Evê Vojnarovou – Mo¿liwoœci dalszego kszta³cenia na Wydziale Handlu i Przedsiêbiorczoœci w Karwinie, potem mgr Jiøí Mašata opowiedzia³ nam o projekcie Œl¹sk Opawski i Œl¹sk Opolski w kierunku standardów europejskich, na koniec natomiast in¿. Monika Szkanderová (w zastêpstwie za chor¹ PhDr. Mariê Babnièovou) przedstawi³a dzia³alnoœæ Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Krnova.
Oprócz tego zainteresowani mieli mo¿liwoœæ zapoznania siê z dwiema wystawami, z których jedna to pokaz zdjêæ polskich studentów Instytutu Fotografii Artystycznej czeskiej uczelni, a druga to przegl¹d wydawnictw Wydzia³u Filozoficzno-Przyrodniczego i Wydzia³u Handlu i Przedsiêbiorczoœci tej¿e placówki.
Ostatnim elementem wizyty Czechów w Katowicach by³ wystêp grupy Nekuø toho tygra w ramach studenckich Juwenaliów na osiedlu akademickim Ligota oraz oficjalny obiad, na który zaproszono oczywiœcie uczestników Dnia Slezské univerzity v Opavì oraz prezydenta miasta Katowice pana Piotra Uszoka.
Teraz kolej na nasz wyjazd do Opavy, który dojdzie do skutku dnia 31.05.2005 roku. Planowany jest cykl wyk³adów, panel dyskusyjny Œl¹ski „genius loci”, kilka prezentacji czy wystêp Studenckiego Zespo³u Pieœni i Tañca Katowice. Ciekawe zatem, której uczelni uda siê lepiej zaprezentowaæ, chocia¿ w tym wypadku chyba nie to jest najwa¿niejsze, bo nie chodzi tu o ¿aden konkurs, ale o budowanie wspó³pracy miêdzy oœrodkami akademickimi. I miejmy nadziejê, ¿e zgodnie z tym co zasugerowa³ nam wiceprezydent miasta, nasze dwa miasta po³¹czy nied³ugo uk³ad o partnerstwie i wspó³pracy. To z pewnoœci¹ u³atwi nam wspó³pracê z m³odszym bratem.
|