Studencki Festiwal Nauki '2005
dodany: 13.05.2005 | autor: £ukasz Wieczorek
Dnia 19 kwietnia 2005 odby³ siê Studencki Festiwal Nauki, który – jak zapewnia³y W³adze Uczelni – by³ pierwszym takim festiwalem w Polsce. G³ównym organizatorem, a w³aœciwie koordynatorem, by³ Samorz¹d Studencki UŒ, a realizatorami – ko³a naukowe. Celem Festiwalu by³o u³atwienie kandydatom na studia podjêcia decyzji, dotycz¹cej rozpoczêcia nauki na UŒ oraz jak najciekawsze przedstawienie prowadzonych przez uczelniê kierunków kszta³cenia. Jak widaæ, wszystkie cele by³y jak najbardziej s³uszne i szczytne. Ale czy uda³o siê je osi¹gn¹æ? Termin owego Festiwalu zosta³ niefortunnie wyznaczony na czas, kiedy akurat rozpoczyna³o siê szaleñstwo zreformowanej matury, co spowodowa³o odp³yw g³ównej grupy zainteresowanych. A jak ju¿ o zainteresowanych mowa... Trudno powiedzieæ, do ilu z ich w ogóle dotar³y wieœci o Festiwalu, bowiem jego nag³oœnienie w lokalnych mediach by³o znikome.
To tyle spostrze¿eñ ogólnych. Teraz o slawistycznym kawa³ku tego festiwalowego tortu, czyli o programie przygotowanym przez KNS Œwiatowid. Zgodnie z pierwotnym za³o¿eniem, wszystkie prezentacje mia³y odbywaæ siê w Katowicach, tak wiêc slawistyce zosta³a przydzielona sala w budynku przy ulicy Szkolnej 7. Kto ma czas, niech zrobi sobie wycieczkê na Szkoln¹ i poszuka budynku z tym szczêœliwym numerem. Podpowiem, ¿e znajduje siê miêdzy budynkami oznaczonymi cyframi 5 i 9. Jest jednak tak skutecznie ukryty, ¿e nawet studenci chemii, którzy maj¹ tam zajêcia, maj¹ problemy z trafieniem do celu. Zostaliœmy wiêc ukryci przed œwiatem, skutkiem czego nasz¹ prezentacjê prowadziliœmy dla publicznoœci gor¹co zainteresowanej podjêciem studiów slawistycznych, któr¹ to publicznoœæ stanowili studenci wczeœniej ju¿ wspomnianej chemii. Nie zwa¿aj¹c jednak na okolicznoœci, przygotowaliœmy dla naszych goœci konkurs Wiedzy o S³owiañszczyŸnie. Musieli wiêc zmierzyæ siê z transkrypcj¹ tekstu z g³agolicy, wg podanego klucza, czy z rozpoznawaniem s³owiañskich polityków i sportowców. Sprawdziliœmy równie¿ wiedzê z zakresu geografii, która okaza³a siê problemem szczególnie w kwestii pañstw i narodów pó³wyspu ba³kañskiego. A na koniec rozwi¹zaliœmy jêzyki osób startuj¹cych w Konkursie, przedstawiaj¹c im do g³oœnego odczytania trzy (czeski, s³owacki i chorwacki) jêzyko³amacze, z których najtrudniejszym okaza³ siê ten najkrótszy: I cvrèi cvrèi cvrèak na èvoru crne smrèe. Pami¹tk¹ po udziale w Konkursie sta³y siê nagrody – filmy DVD, ksi¹¿ki, koszulki i s³odycze (w tym równie¿ s³awne Lentilky), a byæ mo¿e w paŸdzierniku ujrzymy na ¯ytniej kogoœ spoœród festiwalowej publicznoœci. Tym bardziej, ¿e prócz sprawdzenia swojej wiedzy, nasi goœcie mogli zakosztowaæ równie¿ pysznych czeskich, bu³garskich i serbskich wypieków, zapijaj¹c je ró¿nymi gatunkami z³otego napoju zza naszej po³udniowej granicy.
Trudno oceniaæ mi Festiwal jako ca³oœæ, choæ z pewnoœci¹ wiele trzeba zmieniæ (a przede wszystkim stosunek Samorz¹du do wydzia³ów sosnowieckich), aby wydarzenie to spe³nia³o swoj¹ funkcjê. Mogê jednak z dum¹ i radoœci¹ powiedzieæ, ¿e program przygotowany przez KNS Œwiatowid by³ strza³em w dziesi¹tkê i z tego miejsca chcia³em podziêkowaæ wszystkim osobom, z którymi mia³em przyjemnoœæ wspó³pracowaæ przy przygotowywaniu naszego wystêpu, jak i ju¿ na miejscu, podczas samego Festiwalu. Tak wiêc podziêkowania sk³adam na rêce: doktora Dariusza Tkaczewskiego, Maæka Michty, Agaty Tarnawskiej, Tymoteusza Cudny, Iwony Haneczok, Jagody Jucha, Agnieszki Maliszczak, Dominiki Malskiej, Marii Trybowskiej i Magdy Wódki. ¯a³ujê jedynie, ¿e nie mogê z tego miejsca podziêkowaæ KNR Rosyjska Ruletka, które pomimo wczeœniejszych zapewnieñ, w przygotowaniu s³owiañskiego czêœci Festiwalu nie wziê³o udzia³u.
|