Studencki Festiwal Nauki '2005

dodany: 13.05.2005 | autor: ㄆkasz Wieczorek

Dnia 19 kwietnia 2005 odby si Studencki Festiwal Nauki, kt鏎y jak zapewnia造 W豉dze Uczelni by pierwszym takim festiwalem w Polsce. G堯wnym organizatorem, a w豉ciwie koordynatorem, by Samorz鉅 Studencki U, a realizatorami ko豉 naukowe. Celem Festiwalu by這 u豉twienie kandydatom na studia podj璚ia decyzji, dotycz鉍ej rozpocz璚ia nauki na U oraz jak najciekawsze przedstawienie prowadzonych przez uczelni kierunk闚 kszta販enia. Jak wida, wszystkie cele by造 jak najbardziej s逝szne i szczytne. Ale czy uda這 si je osi鉚n寞? Termin owego Festiwalu zosta niefortunnie wyznaczony na czas, kiedy akurat rozpoczyna這 si szale雟two zreformowanej matury, co spowodowa這 odp造w g堯wnej grupy zainteresowanych. A jak ju o zainteresowanych mowa... Trudno powiedzie, do ilu z ich w og鏊e dotar造 wieci o Festiwalu, bowiem jego nag這nienie w lokalnych mediach by這 znikome.

To tyle spostrze瞠 og鏊nych. Teraz o slawistycznym kawa趾u tego festiwalowego tortu, czyli o programie przygotowanym przez KNS wiatowid. Zgodnie z pierwotnym za這瞠niem, wszystkie prezentacje mia造 odbywa si w Katowicach, tak wi璚 slawistyce zosta豉 przydzielona sala w budynku przy ulicy Szkolnej 7. Kto ma czas, niech zrobi sobie wycieczk na Szkoln i poszuka budynku z tym szczliwym numerem. Podpowiem, 瞠 znajduje si mi璠zy budynkami oznaczonymi cyframi 5 i 9. Jest jednak tak skutecznie ukryty, 瞠 nawet studenci chemii, kt鏎zy maj tam zaj璚ia, maj problemy z trafieniem do celu. Zostalimy wi璚 ukryci przed wiatem, skutkiem czego nasz prezentacj prowadzilimy dla publicznoci gor鉍o zainteresowanej podj璚iem studi闚 slawistycznych, kt鏎 to publiczno stanowili studenci wczeniej ju wspomnianej chemii. Nie zwa瘸j鉍 jednak na okolicznoci, przygotowalimy dla naszych goci konkurs Wiedzy o S這wia雟zczynie. Musieli wi璚 zmierzy si z transkrypcj tekstu z g豉golicy, wg podanego klucza, czy z rozpoznawaniem s這wia雟kich polityk闚 i sportowc闚. Sprawdzilimy r闚nie wiedz z zakresu geografii, kt鏎a okaza豉 si problemem szczeg鏊nie w kwestii pa雟tw i narod闚 p馧wyspu ba趾a雟kiego. A na koniec rozwi頊alimy j瞛yki os鏏 startuj鉍ych w Konkursie, przedstawiaj鉍 im do g這nego odczytania trzy (czeski, s這wacki i chorwacki) j瞛yko豉macze, z kt鏎ych najtrudniejszym okaza si ten najkr鏒szy: I cvr鋱 cvr鋱 cvr醀k na 鋦oru crne smr鋀. Pami靖k po udziale w Konkursie sta造 si nagrody filmy DVD, ksi嘀ki, koszulki i s這dycze (w tym r闚nie s豉wne Lentilky), a by mo瞠 w padzierniku ujrzymy na 砰tniej kogo spor鏚 festiwalowej publicznoci. Tym bardziej, 瞠 pr鏂z sprawdzenia swojej wiedzy, nasi gocie mogli zakosztowa r闚nie pysznych czeskich, bu貪arskich i serbskich wypiek闚, zapijaj鉍 je r騜nymi gatunkami z這tego napoju zza naszej po逝dniowej granicy.

Trudno ocenia mi Festiwal jako ca這, cho z pewnoci wiele trzeba zmieni (a przede wszystkim stosunek Samorz鉅u do wydzia堯w sosnowieckich), aby wydarzenie to spe軟ia這 swoj funkcj. Mog jednak z dum i radoci powiedzie, 瞠 program przygotowany przez KNS wiatowid by strza貫m w dziesi靖k i z tego miejsca chcia貫m podzi瘯owa wszystkim osobom, z kt鏎ymi mia貫m przyjemno wsp馧pracowa przy przygotowywaniu naszego wyst瘼u, jak i ju na miejscu, podczas samego Festiwalu. Tak wi璚 podzi瘯owania sk豉dam na r璚e: doktora Dariusza Tkaczewskiego, Ma熥a Michty, Agaty Tarnawskiej, Tymoteusza Cudny, Iwony Haneczok, Jagody Jucha, Agnieszki Maliszczak, Dominiki Malskiej, Marii Trybowskiej i Magdy W鏚ki. 畝逝j jedynie, 瞠 nie mog z tego miejsca podzi瘯owa KNR Rosyjska Ruletka, kt鏎e pomimo wczeniejszych zapewnie, w przygotowaniu s這wia雟kiego czci Festiwalu nie wzi窸o udzia逝.