Powrót do

-> strona g³ówna

S³oweniœci w Warszawie

dodany: 03.05.2005 | autor: Karolina Bucka


Sreèko Kosovel – s³oweñski poeta, ¿yj¹cy w latach 1904-1926, ju¿ od ponad osiemdziesiêciu lat inspiruje artystów swym poetyckim przes³aniem w duchu awangardy. Z okazji obchodzonej w zesz³ym roku setnej rocznicy urodzin postanowiliœmy równie¿ oddaæ ho³d poecie i 2 czerwca 2004 jako grupa artystyczna w sk³adzie: A. Muszyñska, R. Wojtoñ, K. Bucka, £. Polañski, W. Klacza, K. Kowal (V rok s³owenistyki) – recytacja oraz Grabarz i Wojtek Ozimek (instrumenty) zorganizowaliœmy wieczór poetycki poœwiêcony pamiêci S. Kosovela na awangardowych deskach Sceny w Malarni Teatru Œl¹skiego. Wystêp poprzedzi³ krótki wyk³ad prof. Bo¿eny Tokarz na temat twórczoœci poety. Obecni byli studenci oraz zaproszeni goœcie, miêdzy innymi pracownicy Instytutu oraz pracownicy Ambasady S³owenii w Warszawie. Wieczór by³ udany i pozosta³ widocznie na d³ugo w pamiêci zaproszonych goœci, gdy¿ w tym roku, a dok³adnie 18 kwietnia 2005 zostaliœmy zaproszeni, by raz jeszcze przywo³aæ ducha Kosovela, tym razem w Warszawie, z okazji otwarcia objazdowej wystawy Impresje – malarze S. Kosovelowi. Wystawa zosta³a zorganizowana przez pana Aleksandra Peršoljê zwi¹zanego z Domem Kosovela w Sežanie (rodzinnym mieœcie poety) i obejmuje obrazy – impresje na temat Kosovela i jego twórczoœci stworzone przez dwunastu malarzy w³oskich i s³oweñskich. Wystawa zosta³a otwarta w holu Pa³acu Kazimierzowskiego, a recital poezji odby³ siê w Sali Kazimierzowskiej.

Wystêp, chocia¿ w zupe³nie innych dekoracjach i w innej atmosferze ni¿ rok wczeœniej, by³ udany. Przy dŸwiêkach bêbna, gitary i szurade³ek zaprezentowaliœmy 15 wierszy oraz manifest Mehanikom , zarówno po s³oweñsku jak i po polsku (w naszych przek³adach). W twórczoœci poety mo¿na wyodrêbniæ trzy nurty: impresjonizm, ekspresjonizm i konstruktywizm i w tym duchu przedstawiliœmy wiersze Kosovela. Zmieni³ siê sk³ad grupy – nie by³o z nami prof. Bo¿eny Tokarz i Reginy Wojtoñ, towarzyszy³ nam natomiast lektor Andrej Šurla.

Po recitalu, w holu Pa³acu, przy s³oweñskim winie Teran, tradycyjnej szynce z Krasu – pršucie oraz owocach i serach ogl¹daliœmy wystawê, a tak¿e mieliœmy okazjê poznaæ zaproszonych na wystawê goœci, miêdzy innymi nowego Ambasadora S³owenii, organizatorów wystawy, pracowników Ambasady, pracowników warszawskiej slawistyki oraz studentów.

Po zakoñczeniu czêœci oficjalnej, przenieœliœmy siê do jednej z warszawskich knajpek, gdzie przy dŸwiêkach serwowanych przez dj’a odby³a siê d³uga, polsko-s³oweñska impreza.