S這wenici w Warszawie

dodany: 03.05.2005 | autor: Karolina Bucka

Sre鋘o Kosovel s這we雟ki poeta, 篡j鉍y w latach 1904-1926, ju od ponad osiemdziesi璚iu lat inspiruje artyst闚 swym poetyckim przes豉niem w duchu awangardy. Z okazji obchodzonej w zesz造m roku setnej rocznicy urodzin postanowilimy r闚nie odda ho責 poecie i 2 czerwca 2004 jako grupa artystyczna w sk豉dzie: A. Muszy雟ka, R. Wojto, K. Bucka, . Pola雟ki, W. Klacza, K. Kowal (V rok s這wenistyki) recytacja oraz Grabarz i Wojtek Ozimek (instrumenty) zorganizowalimy wiecz鏎 poetycki powi璚ony pami璚i S. Kosovela na awangardowych deskach Sceny w Malarni Teatru l零kiego. Wyst瘼 poprzedzi kr鏒ki wyk豉d prof. Bo瞠ny Tokarz na temat tw鏎czoci poety. Obecni byli studenci oraz zaproszeni gocie, mi璠zy innymi pracownicy Instytutu oraz pracownicy Ambasady S這wenii w Warszawie. Wiecz鏎 by udany i pozosta widocznie na d逝go w pami璚i zaproszonych goci, gdy w tym roku, a dok豉dnie 18 kwietnia 2005 zostalimy zaproszeni, by raz jeszcze przywo豉 ducha Kosovela, tym razem w Warszawie, z okazji otwarcia objazdowej wystawy Impresje malarze S. Kosovelowi. Wystawa zosta豉 zorganizowana przez pana Aleksandra Perolj zwi頊anego z Domem Kosovela w Seanie (rodzinnym miecie poety) i obejmuje obrazy impresje na temat Kosovela i jego tw鏎czoci stworzone przez dwunastu malarzy w這skich i s這we雟kich. Wystawa zosta豉 otwarta w holu Pa豉cu Kazimierzowskiego, a recital poezji odby si w Sali Kazimierzowskiej.

Wyst瘼, chocia w zupe軟ie innych dekoracjach i w innej atmosferze ni rok wczeniej, by udany. Przy dwi瘯ach b瑿na, gitary i szurade貫k zaprezentowalimy 15 wierszy oraz manifest Mehanikom , zar闚no po s這we雟ku jak i po polsku (w naszych przek豉dach). W tw鏎czoci poety mo積a wyodr瑿ni trzy nurty: impresjonizm, ekspresjonizm i konstruktywizm i w tym duchu przedstawilimy wiersze Kosovela. Zmieni si sk豉d grupy nie by這 z nami prof. Bo瞠ny Tokarz i Reginy Wojto, towarzyszy nam natomiast lektor Andrej urla.

Po recitalu, w holu Pa豉cu, przy s這we雟kim winie Teran, tradycyjnej szynce z Krasu prucie oraz owocach i serach ogl鉅alimy wystaw, a tak瞠 mielimy okazj pozna zaproszonych na wystaw goci, mi璠zy innymi nowego Ambasadora S這wenii, organizator闚 wystawy, pracownik闚 Ambasady, pracownik闚 warszawskiej slawistyki oraz student闚.

Po zako鎍zeniu czci oficjalnej, przenielimy si do jednej z warszawskich knajpek, gdzie przy dwi瘯ach serwowanych przez dja odby豉 si d逝ga, polsko-s這we雟ka impreza.