Konferencja slawistyczna w Opolu

dodany: 03.05.2005 | autor: Karol Marek, Micha ㄊszczarz

W dniu 11 kwietnia 2005 roku odby豉 si w Opolu konferencja 1000 lat kontakt闚 Polski i Czech zorganizowana przez Ko這 Naukowe Slawist闚 Uniwersytetu Opolskiego. Wzi瘭i w niej udzia trzej reprezentanci Uniwersytetu l零kiego, a dok豉dnie Ko豉 Naukowego Slawist闚 i Mi璠zywydzia這wego Stowarzyszenia Dziennikarzy Mosty - Sekcji Antropologicznej : Mira Starobrza雟ka i autorzy tej w豉nie relacji, Micha ㄊszczarz i Karol Marek.

Cho ci篹ko by這by powiedzie, 瞠 podczas konferencji sala p瘯a豉 w szwach, to kilkanacie obecnych os鏏 okazywa這 prawdziwe i 篡we zainteresowanie tematem. Na sali opr鏂z student闚 zasiedli tak瞠 pracownicy naukowi, w tym Pan prof. dr hab. Jacek Baluch.

Traf chcia, 瞠 zaszczyt wyg這szenia pierwszego referatu przypad nam w udziale. Nasze wyst雷ienie powi璚ilimy wydarzeniu o olbrzymim znaczeniu w powojennej historii Czechos這wacji, mianowicie Praskiej Wionie 1968. Nawietlilimy w nim udzia Polski w wydarzeniach w Czechos這wacji, zar闚no jej wk豉d polityczny jak i militarny.

Kolejne wyst雷ienie powi璚one by這 zupe軟ie innej tematyce. Referentka Agata Dziedzic z Uniwersytetu Wroc豉wskiego wyg這si豉 referat zatytu這wany Fenomen sukcesu. O popularnoci Michala Viewegha. Stanowi on przybli瞠nie osoby i tw鏎czoci tego niezbyt popularnego w Polsce pisarza.

Trzeci referat tego dnia wyg這si豉 Gabriela Ga鎍zarczyk z Uniwersytetu Miko豉ja Kopernika w Toruniu. Tytu tego referatu brzmia Kszta速owanie si to窺amoci Niemc闚 篡j鉍ych na terenie Czech (g堯wnie Sudet闚) oraz czynniki wp造waj鉍e na jej przemiany w okresie I Republiki. Referentka przedstawi豉 nie tylko antagonizmy niemiecko-czeskie po dojciu w Niemczech Hitlera do w豉dzy, ale tak瞠 opisa豉 przyk豉dy wsp馧dzia豉nia pomi璠zy spo貫cze雟twem czeskim a mniejszoci niemieck w Czechos這wacji.

Kolejny referat, zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny ze wszystkich, wzbudzi najwi璚ej emocji. Jego tytu brzmia: Wulgarnoci wsp馧czesnego j瞛yka czeskiego. Referat si章 rzeczy obfitowa w niecenzuralne s這wa i zwroty, poniewa jednak by to tekst naukowy, podparty bogat literatur, autorce nale蕨 si s這wa uznania za odwag w wyborze tematu, a tak瞠 za rzetelno przedstawionej pracy.

Ostatnim referatem tego dnia by這 wyst雷ienie Micha豉 S這mki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytu這wane: Rozpami皻ywanie przesz這ci w kontaktach polsko-czeskich. Zarys tematyki i przyk豉d analizy. Poniewa jest to temat szalenie rozleg造, autor skupi si na relacjach z naszymi po逝dniowymi s零iadami przed II wojn wiatow. Podobnie jak we wczeniejszym referacie o stosunkach czesko-niemieckich, tak瞠 i tu wi璚ej miejsca powi璚one by這 wsp馧pracy ni antagonizmom. Przyk豉dem zainteresowania Czech闚 polsk histori by豉 wystawa powi璚ona Powstaniu Styczniowemu, zorganizowana w Hradec Kralove w 1933. Imprezami towarzysz鉍ymi wystawie by造 spotkania z 篡j鉍ymi uczestnikami polskiego zrywu niepodleg這ciowego. W napi皻ych przed II wojn wiatow relacjach mi璠zy Polsk a Czechos這wacj takie zbli瞠nia na p豉szczynie kulturalnej mia造 du瞠 znaczenie dla pojednania zwanionych narod闚. Zainteresowanie, z jakim spotka豉 si ta wystawa by這 bardzo du瞠, przeros這 nawet spodziewania organizator闚.

Na zako鎍zenie odby si konkurs dla gimnazjalist闚, sprawdzaj鉍y ich wiedz o Czechach. Pytania o r騜nym stopniu trudnoci nie sprawia造 zwykle wi瘯szych problem闚 dobrze przygotowanym do konkursu dzieciom. Nie oby這 si r闚nie bez akcent闚 humorystycznych - na pytanie: Pod czyim panowaniem znajdowali si Czesi przed okresem tzw. odrodzenia narodowego?, pad豉 odpowied: CCCP.

Wieczorne spotkanie integracyjne pozwoli這 na zawarcie nowych, interesuj鉍ych znajomoci, kt鏎e (miejmy nadziej) w przysz這ci zaowocuj wsp馧prac na polu naukowym i nie tylko.