Dzie Czeski w liceum

dodany: 23.03.2005 | autor: Marlena Morawska

1 marca br. w IV Liceum Og鏊nokszta販鉍ym im. B. Chrobrego w Bytomiu obchodzono tzw. Dzie Czeski. Z tej okazji w szkole odby豉 si debata na temat stosunk闚 polsko-czeskich. Honorowym gociem by Stanislav Hoek z O這mu鎍a, kt鏎emu w podr騜y towarzyszy豉 穎na. Pytania zadawane podczas debaty by造 bardzo r騜ne, od przemylanych po wyj靖kowo spontaniczne i ciekawe. M這dzie polska chcia豉 dowiedzie si jak odbieraj nas Czesi, jak traktuj w豉sn tradycj, gdzie sp璠zaj weekendy (nauczyciel historii zauwa篡, 瞠 czeskie ulice s puste w tym czasie), jaki maj stosunek do ci鉚ania w szkole na sprawdzianach (o dziwo pytanie nie ugrz瞛這, uratowa豉 je 穎na pana Hoka - nauczycielka z zawodu), pytano co s鉅zi przeci皻ny Czech o swoim rz鉅zie, o nielubiany przez Czech闚 nar鏚, dowcipy o Polakach (pad tylko jeden przyk豉d), o system szkolnictwa i o popularno polskiej muzyki w Czechach. Pan Hoek odpowiedzia na wszystkie pytania zainteresowanych.

Nast瘼nym punktem programu by quiz dotycz鉍y wiedzy o Czechach. O nagrod g堯wn, czyli dzie bez pytania walczy這 pi耩 klas pierwszych. Pytania by造 na wysokim poziomie, cz瘰to wywo造wa造 u zawodnik闚 wyrany grymas na twarzy, a mo瞠 nawet przyspiesza造 akcj serca. 畝dna z dru篡n nie wiedzia豉 kto jest patronem Czech, ale na pozosta貫 pytania pada造 zazwyczaj poprawne odpowiedzi. Jedna z dru篡n przenios豉 najwy窺zy szczyt w Czechach z Karkonoszy do Sudet, na co skrzywi si pan dyrektor, zapalony nauczyciel geografii.

Aby umili zebranym czas, w przerwach mi璠zy pytaniami przedstawiano fragmenty czeskiej muzyki klasycznej, recytowano wiersze w oryginale i ich polskie t逝maczenia, przedstawiono nawet scenk obyczajow z 篡cia czeskiej rodziny.

Licealici, grono pedagogiczne i ich czescy gocie wygl鉅ali na bardzo zadowolonych. Z nieoficjalnych r鏚e dowiedzia豉m si, 瞠 dzie czeski ma by krokiem w stron zorganizowania zaj耩 pozalekcyjnych z j瞛yka czeskiego, wczeniej uczniom obiecywanego.

Po udanej czci oficjalnej zosta豉m poproszona przez pana Andrzeja Sprusa do gabinetu dyrektora, gdzie odby這 si kameralne ju spotkanie ze Stanislavem Hokiem i jego 穎n. Go z Czech okaza si zagorza造m polonofilem. Rozumia bez wi瘯szych problem闚 prawie ka盥e s這wo wypowiedziane w j瞛yku polskim, opowiada o swoim zami這waniu do film闚 Wajdy, kt鏎ego stawia ponad Formanem, wspomina pierwsze wyjazdy do Polski ju w czasach studenckich. Przekaza na r璚e dyrektora p造t z muzyk Nohavicy, przewodnik po O這mu鎍u i... lentilki.

Andrzej Sprus z Radia Piekary wyszed z inicjatyw stworzenia na l零ku czego w rodzaju Czeskiego sto逝, kt鏎ego spotkania odbywaj si w Krakowie w pubie ㄆbu dubu. Krakowscy studenci maj okazj porozmawia oko w oko z czeskimi pisarzami w ka盥y wtorek od godziny 17. Mo瞠 ta inicjatywa oka瞠 si trafiona? Trzymajmy tak瞠 kciuki za dobr wol dyrektora IV LO, aby m這dzi entuzjaci j瞛yka czeskiego mogli uczy si go ju w liceum!