Polsko-czeska Barb鏎ka w Chorzowie

dodany:28.12.2004 | autor: Karolina Mierzwa

Impreza, o kt鏎ej b璠zie tu mowa odby豉 si (a jak瞠) 4. grudnia bie蕨cego roku w MDK Batory w Chorzowie. Pojawi這 si na niej mn鏀two goci (w tym, o dziwo, tylko trzy Barbary) wraz z konsulem generalnym Republiki Czech Josefem Byrtusem na czele. Program biesiady zak豉da wsp鏊ne piewanie piosenek polskich i czeskich (wraz z ta鎍ami, konkursami i innymi niespodziankami) w czci pierwszej oraz ta鎍e-hula鎍e przy zespole GAMA z Ostrawy w czci drugiej. Temu wszystkiemu towarzyszy造 oczywicie rozkosze podniebienia czyli piwo i kuchnia czeska. Niestety - tym razem organizatorzy rozczarowali - zabrak這 czeskiego piwa (du篡 minus w por闚naniu do poprzedniej imprezy), cho nikt oczywicie nie twierdzi, 瞠 nasze polskie nie sprawdzi這 si w roli zamiennika.

Pierwsz cz sobotniego spotkania poprowadzi nasz wydzia這wy kolega Micha Kurosz i nale蕨 mu si za to wielkie wyrazy uznania (o ile mi wiadomo by to jego debiut w prowadzeniu tego typu imprezy, wi璚 tym wi瘯sze gratulacje). Rozpocz像 od wymuszenia na nas obecnych lubowania, 瞠 b璠ziemy si dobrze bawi i pokaza czym grozi z豉manie przysi璕i (brawa dla pana biegaj鉍ego po sali z kuzynem MΜTem). Oczywicie nie zabrak這 篡cze i prezent闚 dla wszystkich obecnych Barbar i piew闚 na dwa j瞛yki. Plus dla organizator闚 za przygotowanie piewnik闚. Opr鏂z tego mo積a by這 sprawdzi si w licznych konkursach, mi璠zy innymi: o tytu kr鏊a piwnego, czyli w piciu z這cistego trunku na czas czy konkursie sprawdzaj鉍ym wiedz o Czechach. W tym ostatnim, oczywicie nie chwal鉍 si, zaj瘭imy dwa pierwsze miejsca, a gratulowa nam sam konsul, i to po dwakro (wyk豉dowcy przedmiotu Kultura i cywilizacja Czech z pewnoci byliby z nas dumni).

By da odpocz寞 umys這m i odklei pow這ki cielesne od krzese, w czci drugiej zaplanowano wyst瘼 wspomnianej ju kapeli GAMA z Ostrawy. Mam wra瞠nie, 瞠 zesp馧 ten stanie si lub te ju si staje sta造m elementem czeskich imprez w Chorzowie. I trzeba przyzna, 瞠 sprawdza si znakomicie. W ich nadzwyczaj bogatym repertuarze znale mo積a wszystko, co pomo瞠 nam si wietnie bawi na tego typu biesiadzie i nie tylko. I jestem prawie pewna, 瞠 panowie nawet graj鉍 przez ca章 noc, maj zawsze jeszcze co w zanadrzu, 瞠 瘸dna piosenka si nie powt鏎zy.

Warto tak瞠 wspomnie, 瞠 bylimy wiadkami historycznego wydarzenia. By豉 to ostatnia impreza, na kt鏎ej mo積a by這 zobaczy baner Trybuny l零kiej, na naszych oczach zosta on zreszt zdj皻y i przekazany w這darzom Dziennika Zachodniego. Ech, 貫zka mog豉 si co poniekt鏎ym w oku zakr璚i, inni natomiast mieli pow鏚 do miechu, gdy konsul, otwieraj鉍 biesiad, komplementowa owe szacowne tytu造, ale jako Dziennik l零ki i Trybun Zachodni...

A czy by造 jakie minusy, niedoci鉚ni璚ia? Zawsze s (jak chocia瘺y, wspomniany ju, brak czeskiego piwa). Ale czy tak naprawd warto zwraca na nie uwag, pami皻a o nich? Zamiast czepia si szczeg馧闚 zwr鵵my uwag na to, 瞠 kto powi璚a sw鎩 czas i swoje fundusze, realizuj鉍 pomys造 kilku zapale鎍闚, kt鏎zy postanowili zrobi CO (i co wi璚ej udaje im si to, ale nie o tym teraz mowa), gdy zwyczajowo wi瘯szo nie robi NIC! Tym bardziej dziwi zatem nasze znikome tym zainteresowanie - a ju przede wszystkim student闚 bohemistyki. Chcia豚y kto wiedzie ilu z nas pojawi這 si w sobot? piesz z odpowiedzi: troje. W tym prowadz鉍y (on chyba nie mia wyboru, musia przyj). To raczej niewielu, prawda?