Ludzie STAMT主

dodany: 13.12.2004 | autor: Tomasz Illg

Dnia 7 grudnia br. w naszym Instytucie odby這 si kolejne spotkanie z cyklu o roboczym (fikcyjnym) tytule Ludzie STAMT主. Tym razem mielimy zaszczyt goci Juric Pavi鋱cia (Split, 1965) - pisarza, publicyst, cz這nka legendarnego FAK-a (Festival Alternativne Knjievnosti), a tak瞠 - krytyka filmowego (nie myli z Pavao Pavli鋱ciem, r闚nie pisarzem), autora scenariusza do obsypanego mi璠zynarodowymi nagrodami (m.in. na festiwalach w Berlinie, Karlovych Varach, Jerozolimie, Vlissingen, Rzymie) filmu Svjedoci (re. V. Brean, 2003). I w豉nie historii chorwackiej kinematografii 闚 wyk豉d dotyczy. Pocz預szy od kina niemego lat 20 i 30-tych zesz貫go stulecia, poprzez filmy instrukta穎we z nieco pniejszego okresu (m.in. o tym, 瞠 nale篡 my r璚e przed jedzeniem...), barwn tw鏎czo socrealistyczn (s豉wi鉍 wodza Tito i bohaterskich partyzant闚), kino tzw. czarnej fali (inspiruj鉍e si m.in. takimi filmami jak Kana czy Popi馧 i diament A. Wajdy), szko喚 prask (termin ten oznacza jugos這wia雟kich student闚 praskiej szko造 filmowej FAMU), a sko鎍zywszy na przegl鉅zie najnowszych i - zdaniem prowadz鉍ego - najlepszych film闚 chorwackich z ostatnich lat. Trzeba w tym miejscu odda naszemu gociowi w pe軟i zas逝穎ne honory. Wyk豉d by profesjonalny, a przy tym nie nudny, wszystkie zawarte w nim informacje zosta造 podane w przyst瘼ny spos鏏, a ponadto spotkanie zosta這 zilustrowane kilkoma (dok豉dnie trzema) fragmentami film闚: Mondo Bobo (re. G. Ruinovi, 1997), Divna splitska no (re. A. Ostoji, 2004) i Sretno dijete (re. I. Mirkovi, 2003). Na zako鎍zenie, pozostaje mie nadziej, 瞠 takich wyk豉d闚 i spotka z kultur Chorwacji jak tej jesieni, b璠zie coraz wi璚ej. Wszak ta ostatnia nie ko鎍zy si na Miroslavie Krley i Dubravce Ugrei.