Spotkanie lo篡, czyli Wieczorek Poetycki

dodany: 08.11.2004 | autor: Maciej Michta

27 padziernika, oko這 godziny 18:00, w budynku mieszcz鉍ym si przy ulicy 砰tniej 12 (a dok豉dniej m闚i鉍 w sali nr 6 tego gmachu), narodzi豉 si nowa, wiecka tradycja (czy ekstra - czas poka瞠) - Wieczorek Poetycki. W豉ciwie ju sama nazwa wydarzenia zdradza wszelkie szczeg馧y na jego temat, pocz預szy od pory jego organizacji, zasi璕u i skali zainteresowania, a po sam dominant, warto jednak wspomnie o korzeniach tej imprezy.

Z jednej strony jest ona kontynuacj corocznych, wieczornych spotka mi這nik闚 poezji, z drugiej r騜ni si od swoich poprzedniczek pod ka盥ym wzgl璠em. Zmianie uleg豉 przede wszystkim nazwa, bowiem 2 lata temu mielimy wieczorek Toneta Pretnara, w roku ubieg造m Wiecz鏎 Poezji Studenckiej, w tym natomiast odby si po prostu Wieczorek Poetycki i p鏦i co, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazuj, i taka nazwa b璠zie obowi頊ywa豉 w latach kolejnych, co jednoczenie oznacza (ku ogromnej radoci organizator闚 - KNS'u wiatowid), 瞠 impreza b璠zie mia豉 charakter cykliczny (by mo瞠 nawet kwartalny).

Drug znacz鉍 zmian by豉 liczba samych uczestnik闚, grono przyby造ch by這 zdecydowanie kameralne, do powiedzie, i do zliczenia goci wystarczy造by trzy d這nie drwala. To, co pozosta這 niezmienne, to przede wszystkim g堯wna bohaterka wieczoru - poezja oraz atmosfera - wyj靖kowa i tajemnicza niczym spotkania lo篡 maso雟kiej. R闚nie sam przebieg imprezy mia charakter niecodzienny; cho pocz靖kowo by這 bardzo urz璠owo (wst瘼, wyznaczona kolejno wyst雷ie, aplauz i akceptacja), w miar up造wu czasu spotkanie zaczyna這 篡 swoim 篡ciem. Po utworach lirycznych, pe軟ych symbolizmu czy nawet okultystycznych, nast瘼owa造 wiersze proste i radosne, zabawy s這wne i inne 瘸rty literackie. Ca這 uzupe軟ia造 burzliwe dyskusje obecnych na temat s堯w wypowiedzianych, dzi瘯i czemu utwory nabiera造 cz瘰to nowego sensu, czasem nawet w odczuciu samego autora.

Spotkanie w 瘸dnym wypadku nie przypomina這 zlotu towarzystwa wzajemnej adoracji, ani tym bardziej wycigu po wieniec laurowy. Ka盥y m鏬 przez chwil poczu si aktorem i widzem tego widowiska i cho obsada nie by豉 najliczniejsza, liryczny spektakl potrwa p馧 tuzina kwadrans闚. Na zako鎍zenie czci oficjalnej utrwalono sylwetki przyby造ch na pami靖kowej fotografii (b璠鉍ej substytutem kwiat闚, laurek i podzi瘯owa), po czym Ci, kt鏎ym by這 ma這 udali si na cz nieoficjaln - w myl zasady finis coronat opus. I w tym miejscu powinno si znale kilka s堯w, po przeczytaniu kt鏎ych wszyscy nieobecni powinni poczu smutek i nostalgi z powodu swej absencji, jednak uwa瘸m, i zabieg to zbyteczny, bowiem Ci kt鏎zy przyj mogli i chcieli uczynili to z przyjemnoci i dalej czyni b璠.