Kim s S這wacy?

dodany: 25.10.2004 | autor: Maciej Michta

Kim s S這wacy? - to tytu konferencji jak zorganizowa這 Krakowskie Mi璠zynarodowe Centrum Kultury wsp鏊nie z Ambasad S這wacji w Polsce w dniach 11-12 padziernika w Krakowie. Myli si ten, kto uwa瘸, i 豉two odpowiedzie na postawione wy瞠j pytanie, bowiem problem z tym maj nie tylko osoby zainteresowane t kwesti (poczynaj鉍 od student闚, a ko鎍z鉍 na wybitnych przedstawicielach kultury i nauki), ale i sami S這wacy. Temat godny uwagi cho熲y dlatego, i S這wacy to nasi najbli窺i s零iedzi - nie tylko pod wzgl璠em geograficznym. Warto wi璚 by這 wzi寞 udzia w przynajmniej jednym z panel闚 tego przedsi瞝zi璚ia, kt鏎e mia這 pom鏂 w odkrywaniu kultury s零iad闚, dostarczy inspiracji dla wsp鏊nych dzia豉 na rzecz promowania kultury, jak te zachowania to窺amoci po wejciu obu kraj闚 do Unii Europejskiej. Sama konferencja by豉 interesuj鉍a i godna uwagi jeszcze z jednego powodu - by造 na niej obecne wybitne osobistoci s這wackiej i polskiej kultury, a wi璚 cho熲y dlatego dla s這wacyst闚 obecno na niej by豉 obowi頊kowa. Niestety frekwencja naszych student闚 nie by豉 imponuj鉍a - szkoda, gdy niecodziennie ma si okazj zobaczy i pos逝cha s這wackiego ministra kultury czy innych wybitnych s這wackich osobistoci, a przecie studiowanie polega nie tylko na samej nauce, ale r闚nie na uczestnictwie w豉nie w tego typu imprezach - zw豉szcza jeli s one okazj do kontaktu z 篡wym j瞛ykiem s這wackim.

Konferencj rozpocz窸a Pani Ambasador - Magdalena V嫫yov, czuwaj鉍a jak zwykle nad przebiegiem ca這ci. Po kr鏒kim wst瘼ie, w kt鏎ym przedstawiony zosta program i cel sympozjum oraz w kt鏎ym przybli穎no zgromadzonym sylwetki referent闚 rozpocz皻o cz oficjaln. I w tym miejscu musz zaskoczy wszystkich tych, kt鏎ym cz oficjalna kojarzy si z nudnymi przem闚ieniami - tym razem by這 zupe軟ie inaczej. Nie chodzi tu bynajmniej o brak jakichkolwiek m闚 i wyk豉d闚, ale o poziom ich ciekawoci. Przebieg konferencji nie usypia s逝chaczy z kilku powod闚. Po pierwsze - wszyscy referenci powa積ie potraktowali swoje zadanie i 瘸den z nich nie ograniczy si wy章cznie do suchej teorii - w ich przem闚ieniach pojawi這 si mn鏀two anegdot, niecodziennych por闚na i sformu這wa, wiele ciekawych dygresji, a nawet do zaskakuj鉍e wyniki bada socjologicznych. Po drugie - czas ka盥ego z przem闚ie nie przekracza 20-25 minut (czego zreszt pilnowali organizatorzy), co z pewnoci nadawa這 spotkaniu dynamiki, dzi瘯i kt鏎ej nikt (a przynajmniej osoby zainteresowane konferencj) nie zd嘀y zacz寞 si nudzi. Wreszcie po trzecie - konferencja by豉 planowana od 2003 roku, a wi璚 nie by這 to dzie這 przypadku i ca這 po prostu musia豉 si uda.

Pierwszego dnia konferencji, w pierwszym jej panelu czynny udzia wzi瘭i: Rudolf Chmel, Micha Jagie陶o, Duan Kova oraz Vladimir Kriv - dominowa wi璚 j瞛yk s這wacki, co nie by這 dla nikogo problemem, bowiem organizatorzy przygotowali arsena ma造ch czarnych skrzynek, dzi瘯i kt鏎ym nawet osoby nie znaj鉍e danego j瞛yka mog造 wszystko zrozumie. Po czterech kr鏒kich, lecz jak瞠 interesuj鉍ych wyk豉dach nast雷i豉 przerwa, po kt鏎ej dokonano oficjalnego otwarcia wystawy zatytu這wanej Wsp馧czesna sztuka s這wacka 1960-2000. O jej poziomie niechaj wiadczy fakt, i jej otwarcia dokonali ministrowie kultury S這wacji i Polski. Kolekcja zgromadzona na wystawie obj窸a obrazy olejne, grafiki, rzeby, obiekty i fotografie tak znakomitych i cenionych artyst闚, jak m.in.: Milan Dobe, Rudolf Fila, Mari嫕 underlik, M嫫ia Bartuov, Milo Urb嫳ek, Jozef Jankovi, tefan Belohradsk oraz Jana Zelibsk. Bogactwo i r騜norodno wystawy sprawi造, 瞠 nawet laicy mieli o czym dyskutowa przy lampce s這wackiego wina - nie tylko ze sob lecz r闚nie z samymi autorami prac! Po kilkugodzinnej przerwie rozpocz像 si drugi panel, w kt鏎ym pisz鉍y te s這wa niestety nie m鏬 ju uczestniczy - jest czego 瘸這wa, bowiem jednym z referent闚 w tej czci by niejaki Pavel Vilikovsk. Jeszcze ciekawiej (przynajmniej dla literaturoznawc闚) zapowiada si drugi dzie konferencji i tu r闚nie nie pozostaje mi nic innego ni 瘸這wa nieobecnoci na tym panelu. Aby pozosta uczciwym wobec czytelnik闚 tego tekstu, nie zamieszczam tu opisu czci, w kt鏎ych nie dane mi by這 uczestniczy.