Spotkanie z pisarzami w IFS

dodany: 10.02.2004 | autor: Tomasz Illg

W dniu 15 grudnia ubieg貫go ju roku, na naszym wydziale mia這 miejsce spotkanie z czo這wym przedstawicielem m這dego pokolenia pisarzy chorwackich Romanem Simiciem*, kt鏎y pojawi si w Polsce w towarzystwie innego cenionego literata Senko Karuzy**, a tak瞠 dr Ivany Vidovi-Bold z Uniwersytetu w Zagrzebiu, kt鏎ej wyk豉d dla student闚 kroatystyki (z dziedziny s這wotw鏎stwa) poprzedzi spotkanie z pisarzami. Fakt ten jest wart odnotowania, i to przynajmniej z trzech powod闚. Po pierwsze, dzie pisarzy generacji Simicia na pr騜no szuka w skostnia造ch (bynajmniej nie z winy prowadz鉍ych, lecz z braku czasu, po prostu!) programach dydaktycznych z zakresu historii literatury chorwackiej (Gunduli, Krlea, Andri, Ugrei), kt鏎ych ramy czasowe wyznaczaj agonalne drgawki konaj鉍ej Federacyjnej Republiki Jugos豉wii. Po drugie, s to pisarze, kt鏎zy z godn podziwu determinacj pr鏏uj wznie si ponad tzw. chorwack tradycj literack - mroczn i fatalistyczn, pe軟 cierpienia i martyrologii, rozrachunku z przesz這ci i wskrzeszania dawno ju martwych upior闚 - s這wem: w swej schematycznoci i powtarzalnoci, dla czytelnika spoza ba趾a雟kiego kr璕u kulturowego, nudn jak przys這wiowe flaki z olejem. Tw鏎cy pokroju Romana Simicia, Zorana Fericia, czy Senko Karuzy, pozbawieni ju w wieku prenatalnym narodowych kompleks闚, wnosz powiew wie穎ci do chorwackiego 篡cia literackiego, obieraj鉍 sobie za wz鏎 pisarzy iberoameryka雟kich, brytyjskich, a tak瞠 polskich (chocia瘺y Olg Tokarczuk). Wreszcie po trzecie, spotkanie z Romanem Simiciem i Senko Karuz, by這 doskona章, dla wielu by mo瞠 pierwsz, a kto wie czy nie jedyn szans dowiedzenia si, kto obecnie pisze i publikuje w Chorwacji, kogo si czyta, ho逝bi i respektuje. Trudno si wi璚 dziwi, 瞠 sala p瘯a豉 - momentami w szwach, czasem tak瞠 ze miechu - a samo spotkanie przebiega這 w niezwykle przyjaznej i swobodnej atmosferze. Emocje si璕n窸y jednak zenitu dopiero w momencie roztrzygni璚ia specjalnie z tej okazji zorganizowanego konkursu na przek豉d opowiadania Simicia p.t. Okvir za obiteljskog lava. Werdykt zapad, na podium stan窸y:
I miejsce - Anna Madaj i Agata Piecuch (III rok)
II miejsce - Agnieszka Ulka (III rok)
III miejsce - Aleksandra Wilczek i Aleksandra Janiszewska (II rok)

Z kronikarskiego obowi頊ku nadmieni jeszcze tylko, i wedle dobrze poinformowanych r鏚e, po zako鎍zeniu imprezy oraz w dalszej czci wieczoru mia豉 miejsce cz nieoficjalna spotkania, kt鏎ej szczeg馧y nie s mi jednak znane.

* Roman Simi (ur. 1972 w Zadarze) - poeta, prozaik, krytyk literacki w czasopimie Quorum (Zagrzeb) i jeden z g堯wnych animator闚 chorwackiego 篡cia kulturalnego. Autor tomu opowiada Mjesto na kojem 熰mo provesti no (2000).

** Senko Karuza (ur. 1957 w Splicie) - poeta i prozaik, obecny w licznych antologiach i wyborach kr鏒kich opowiada. Publikowa w czasopismach Mogu熡osti, Polet, Rival, Student, Studentski list. Autor tomu opowiada Busbuskalai (1997).

PS: Wszystkich zainteresowanych now literatur chorwack odsy豉m do artyku逝 Marty Hopfer: www.pk.i7.pl/asp/ppk.asp?dzial=16&artykul=Mloda_literatura_chorwacka