Wis豉wa Szymborska. Tradycja - wsp馧czesno - recepcja

dodany: 26.01.2004 | autor: Ania Szuster

W dniach 4 - 5 grudnia 2003 mia豉 miejsce mi璠zynarodowa konferencja naukowa: Wis豉wa Szymborska. Tradycja - wsp馧czesno - recepcja, kt鏎a zorganizowana zosta豉 z okazji 80. rocznicy urodzin Poetki. Obrady odby造 si w auli Wydzia逝 Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego i obj皻e zosta造 patronatem honorowym Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie - pana Andrzeja Kaczorowskiego.

Slawistyk Uniwersytetu l零kiego reprezentowa造: Mira Starobrza雟ka z referatem Wis豉wa Szymborska - kobieta radosna, Gosia Bienioszek - Humor w tw鏎czoci Wis豉wy Szymborskiej na przyk豉dzie 'Rymowanek' i Ania Szuster - Milcz鉍a poezja Wis豉wy Szymborskiej. W konferencji wzi瘭i udzia przede wszystkim pracownicy naukowi z r騜nych orodk闚 w Polsce i Czechach - z υdzi, Bielska-Bia貫j, Poznania, Ostrawy, Opawy, Brna, Opola, Wroc豉wia, Katowic, Bydgoszczy, Wroc豉wia i Gda雟ka.

Po ca這dziennych obradach, 4 grudnia zorganizowana zosta豉 uroczysta kolacja z limerykami Wis豉wy Szymborskiej, kt鏎ej opraw artystyczn zaj像 si nasz pan lektor - dr Dariusz Tkaczewski.

Sama kolacja, konferencja z niemeandrycznymi i meandrycznymi referatami oraz pobyt w Ostrawie up造n窸y nam w bardzo mi貫j atmosferze. Konferencja - nasza debiutancka - by豉 dla nas nowym i bardzo cennym dowiadczeniem. Mia造my okazj pozna takie osobistoci jak prof. Damborsky i pani Vlasta Dvo鷻鋘ov, wybitna czeska t逝maczka poezji Wis豉wy Szymborskiej.

Owoce obrad - referaty i gor鉍e dyskusje - maj szans zosta opublikowane ju w nied逝gim czasie. My ze swej strony b璠ziemy z ca章 pewnoci bardzo mi這 wspomina pobyt w Ostrawie, szczeg鏊nie za bardzo serdeczne przyj璚ie nas w nowym miejscu przez pani Jan Raclavsk i dr. Dariusza Tkaczewskiego. No i mamy nadziej, 瞠 cho ta konferencja by豉 nasz pierwsz - nie pozostanie ostatni...