Dni Kultury 砰dowskiej

dodany: 15.01.2004 | autor: Ania Szuster

Pod koniec padziernika w Warszawie, w Instytucie S這wackim, zorganizowane zosta造 Dni Kultury 砰dowskiej. Organizatorami tego trzydniowego spotkania by造: Ambasada Republiki S這wackiej w Polsce, Instytut S這wacki w Warszawie, Muzeum Kultury 砰dowskiej w Bratys豉wie oraz 砰dowski Instytut Historyczny w Warszawie. Patronat nad inicjatyw obj瘭i: Pani Magda V嫫ykov Ambasador Republiki S這wackiej oraz Pan Szewach Weiss Ambasador Pa雟twa Izrael.

W bogatym programie znalaz造 si wernisa wystawy fotografii Andrzeja Bana Bratys豉wowski grobowiec Chatama Sofera oraz Viery Kamenickej W przemianach czasu, a tak瞠 koncert kameralny pieni 篡dowskich LECHAYIM w wykonaniu Marii Repkovej i Erv璯a Sch霵hausera, z akompaniamentem Milana Dubovskiego.

Viera Kamenicka jest absolwentk Technikum Przemys逝 Artystycznego w Bratys豉wie. Od 1967 roku pracuje jako fotograf w instytucjach kulturalnych. Swoje prace prezentowa豉 min.: na S這wacji, w USA, w Izraelu i Uzbekistanie, gdzie spotka造 si z zainteresowaniem publicznoci. Jednym z temat闚 inspiruj鉍ych jej tw鏎czo jest osobliwo postaci, najznamienitszego przedstawiciela 篡dowskiej ortodoksji w Bratys豉wie Chatami Sofera.

Andrzej Ban jest fotografem i publicyst, autorem reporta篡 w s這wackiej i zagranicznej prasie. By wielokrotnym kuratorem wystaw organizowanych podczas Miesi鉍a Fotografii w Bratys豉wie, jest autorem artyku堯w o fotografii, lektorem warsztat闚 fotograficznych na Letniej Szkole Fotografii w Popradzie. Obecnie mieszka w Bratys豉wie.

Milan Dubovsky jest absolwentem kompozycji na VMU (Akademia Muzyczna), tw鏎ca opery dzieci璚ej Tajemniczy Klucz wystawionej w 2000 roku na scenie Teatru Narodowego w Bratys豉wie. Znakomity pianista, autor program闚 do kameralnych koncert闚 operowych i operetkowych oraz musicali. Opr鏂z powy窺zych prezentacji wyg這szone zosta造 referaty zwi頊ane z tematyk Dni 砰dowskich.

Dni Kultury 砰dowskiej pozwoli造 pozna niezwyk章 kultur narodu 篡dowskiego oraz spojrze na stolic S這wacji Bratys豉w jako na miasto, kt鏎e przez wieki by這 miejscem otwartym i miejscem krzy簑j鉍ych si szlak闚 wojsk i handlarzy, przede wszystkim za kultur.