Wystawa - Malarstwo Kossaków
dodany: 07.11.2003 | autor: Karolina Mierzwa
Tym, którzy uwa¿aj¹, ¿e puszka zupy niekoniecznie jest sztuk¹ przez du¿e S z pewnoœci¹ przypadnie do gustu druga z wystaw proponowanych przez sosnowieckie muzeum. Jej otwarcie odby³o siê 23 paŸdziernika. Okraszone zosta³o przemówieniami, koncertami fortepianowymi, fortepianowo-skrzypcowymi tudzie¿ kilkoma pieœniami, które choæ o koniach nie by³y, jak ula³ pasowa³y do tematu wystawy, co pozwoli³o na odpowiednie przygotowanie siê na spotkanie z tak wielk¹ dawk¹ malarstwa na najwy¿szym poziomie oraz... przysmaki kuchni staropolskiej, serwowane póŸniej.
Na wystawie obejrzeæ mo¿emy obrazy wszystkich trzech Kossaków. Dla laika ciê¿kie do odró¿nienia (szczególnie oleje Wojciecha i Jerzego) gdy¿ praktycznie na ka¿dym z nich zobaczyæ mo¿emy konia (a czêsto tak¿e konie w liczbie bardzo mnogiej!). Mamy zatem akwarele Juliusza: Stadnina hetmañska Jana Tarnowskiego (1870), Lisowszczycy (1880), Wjazd Czarneckiego do Krakowa, Kupiec ¿ydowski uje¿d¿aj¹cy konia na targu (ok. 1880, wykonany tuszem), Stadnina na Podolu (1886), Krakowiak na koniu (1891), Koñ Oleœ (lata '50 XIX w.) i wiele innych.
Wojciechowi uda³o siê przyæmiæ s³awê Juliusza (zapewne dziêki odziedziczeniu jego talentu i mi³oœci do... koni). Szczyt s³awy osi¹gn¹³ w 20-leciu miêdzywojennym, co nie znaczy, ¿e dopiero wtedy zacz¹³ malowaæ (odœwie¿my sobie pamiêæ - czyim dzie³em jest Panorama Rac³awicka???). W Sosnowcu zobaczyæ mo¿emy obrazy z obu etapów, wœród nich: Defilada wojsk cesarskich przed Sobieskim (1898), Portret arcyksiêcia Karola Stefana Habsburga z ¯ywca (1911), Portret arcyksiê¿ny Marii Teresy Habsburg z ¯ywca (1911) - oba wyj¹tkowo bez koni, Walka u³ana z piechurem (1912), Autoportret z koniem na polowaniu (1924), Portret Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego (1928), Szwole¿er na koniu (1931)...
Przegl¹d rodzinnego malarstwa zamyka Jerzy, tworz¹cy tak¿e obrazy olejne. Epizod z polowania (1920), Odwrót Napoleona spod Moskwy (1927), Artyleria konna (1930), Huzar z koniem w pejza¿u zimowym (1938) - to tylko kilka z udostêpnionych do ogl¹dania dzie³.
Wystawê zobaczyæ mo¿na do 28 grudnia (Pa³ac Schöna, ul. Chemiczna). Warto jeszcze wspomnieæ, ¿e choæ obrazy wydaj¹ siê byæ monotematyczne (a tak zapewne wynika z mojej relacji) koñ to model wdziêczny i wcale tak szybko siê nie nudzi...
PS. By byæ sprawiedliw¹, wspomnê jeszcze, ¿e Panorama Rac³awicka to dzie³o wspólne z J. Styk¹ (1894).
|