Wieczorek Pretnarowski '2003

dodany: 20.01.2003 | autor: ㄆkasz Godecki

Dnia 12. grudnia 2002 roku w sali posiedze Rady Wydzia逝 (Sosnowiec, 砰tnia 8), po dwuletniej przerwie, odby si tradycyjny wieczorek literacki powi璚ony pami璚i Toneta Pretnara. Duchem sprawczym tego spotkania by mgr Andrej urla, nasz lektor j瞛. s這we雟kiego. Ku zaskoczeniu organizator闚, na wieczorku zjawi造 si rzesze student闚 nie tylko z naszej slawistyki oraz grono profesorskie (w tym go honorowy - p. dr hab. Piotr Wilczek, dziekan WFil. U). Byli gocie, zaprzyjanieni s這wenici z Bielska i Warszawy. Kto si spni, niestety musia sta w drzwiach, poniewa na sali nie by這 ju miejsca. W trakcie wieczorku studenci czytali (a bardziej ambitni recytowali!) utwory, kt鏎e Tone Pretnar t逝maczy na sw鎩 j瞛yk. Na ekranie wywietlano teksty orygina堯w i przek豉d闚. Kr鏒kie wspomnienie o swym przyjacielu wyg這si p. prof. Emil Tokarz. Pniej studenci z Warszawy zaprezentowali wietny amatorski film (slajdy z dowcipnym podk豉dem lektorskim z kasety magnetofonowej), zrobiony przez nich samych, a gocie z Bielska zapiewali kilka piosenek s這we雟kich (w tym kol璠y). Organizatorzy nie zapomnieli r闚nie, by uczestnikom poetyckiego spotkania nie doskwiera g堯d i pragnienie - na sto豉ch znalaz si skromny pocz瘰tunek.

Zaskakuj鉍e jest, 瞠 wieczorek przyci鉚n像 tylu student闚. Myl, 瞠 by這 ich oko這 siedemdziesi璚iu, jednak gdyby sala by豉 wi瘯sza, z pewnoci liczba obecnych przekroczy豉by setk - cz zrezygnowa豉, gdy nie mog豉 dosta si do sali. Szkoda, 瞠 w latach poprzednich impreza nie mia豉 swych edycji. By mo瞠 tegoroczna wysoka frekwencja jest r闚nie rezultatem ch璚i kontaktu student闚 slawistyki z kultur. Chc鉍 uczestniczy w 篡ciu kulturalnym, mamy bardzo ma這 okazji ku temu, w dobie wszechobecnego pieni鉅za i wycigu szczur闚. Dlatego jako student apeluj o jak najwi璚ej imprez tego typu!

Jeszcze kilka s堯w o Tonecie Pretnarze - zapewne niewielu z m這dszych student闚 zna t posta. Tone Pretnar by przyjacielem Polski, s這we雟kim t逝maczem naszej literatury. Najch皻niej przek豉da literatur polsk, ale si璕a r闚nie do prawie wszystkich literatur s這wia雟kich. Pracowa tak瞠 jako lektor j瞛yka s這we雟kiego: przez 8 lat w Krakowie i tylko 6 tygodni w Sosnowcu. Jest m.in. wsp馧autorem (wraz z prof. E. Tokarzem) jednego z podr璚znik闚 do nauki j瞛yka s這we雟kiego. By m鉅rym i serdecznym cz這wiekiem, wietnym nauczycielem i t逝maczem. Zmar nagle 16.12.1992 na peronowej 豉wce dworca PKP w Sosnowcu, czekaj鉍 na poci鉚 do Katowic, gdzie w tym okresie mieszka...