Wieczorek Kol璠 S這wia雟kich '2002

dodany: 10.01.2003 | autor: Tomasz Illg

Tak si ju chyba przyj窸o, 瞠 w ostatnim tygodniu zaj耩 przed wi皻ami organizowany jest na naszym wydziale Wiecz鏎 Kol璠 S這wia雟kich, s逝sznie nazywany ju przez wielu tradycyjnym. Bo i tradycja to pi瘯na, i czas ku temu jak najstosowniejszy - w powietrzu czu ju zapach karpia i myli zaczynaj kr嘀y wok馧 wigilijnego sto逝, a studenci t瘰knym wzrokiem wypatruj na tablicy og這sze pierwszych zwiastun闚 godzin rektorskich.

Niestety, tegoroczny Wieczorek Kol璠owy (18 grudnia) troch rozczarowa i zawi鏚 (przynajmniej moje) oczekiwania. Sprawia wra瞠nie przygotowanego w popiechu i na kolanie, jeli w og鏊e o jakichkolwiek przygotowaniach by豉 mowa. Przynajmniej w por闚naniu z zesz造m rokiem. Niby wszystko by這: przystrojona choinka, wieczki na sto豉ch i wsp鏊nie odpiewane kol璠y. Nawet nieg za oknem. Ale... No w豉nie, czego w moim odczuciu zabrak這. Przede wszystkim ustawionego na rodku sali sto逝, na wz鏎 prawdziwej wieczerzy wigilijnej, przy kt鏎ym zasiedliby przedstawiciele ka盥ej z grup, razem z wyk豉dowcami i lektorami. Nikt te s這wem nie wspomnia o s這wia雟kich tradycjach i zwyczajach wi靖eczno-noworocznych, jak to mia這 miejsce w zesz造m roku. Czy瘺y temat zosta wyczerpany?! miem w靖pi, tym bardziej, 瞠 nie wszyscy byli obecni rok temu i nie ka盥y wie, jak si sp璠za wi皻a i Nowy Rok w Macedonii, Bu貪arii, Chorwacji, czy na S這wacji.

Wreszcie kol璠y, kt鏎ych na wieczorku kol璠owym zabrakn寞 przecie nie mog這, a kt鏎ych znajomo wci嘀 pozostawia wiele do 篡czenia. piewamy ch皻nie Przybie瞠li do Betlejem... i Wr鏚 nocnej ciszy. Ale najlepiej tylko pierwsz zwrotk. Reszt niemia這 monodeklamujemy z kartek, wzgl璠nie improwizujemy, a po pierwszych dw鏂h-czterech wersach... zapada k這potliwe milczenie i rozlegaj si brawa. Brawa, kt鏎e w rzeczywistoci nale瘸造 si wy章cznie dziewczynom z grupy macedo雟kiej, kt鏎e stan窸y na wysokoci zadania i przy akompaniamencie gitary zapiewa造 dwie czy trzy kol璠y z nale篡tym zaanga穎waniem (cho z這liwi twierdz, 瞠 to nie by造 kol璠y tylko szanty...), za co zosta造 nagrodzone owacj niemal na stoj鉍o. I jeszcze jedno. Kto pewnie powie, 瞠 si czepiam, ale, na Boga, jaki zwi頊ek ze S這wia雟zczyzn i naszym kr璕iem kulturowym ma mruczenie pod nosem Jingle bells?! Czy w przysz造m roku b璠ziemy ju obchodzi wi皻o Dzi瘯czynienia i Tradycyjny Wiecz鏎 Halloween, a prezenty zamiast wi皻ego Miko豉ja przyniesie Santa Claus?

Na szczcie, nie ma tego z貫go, co by na dobre nie wysz這. Tam gdzie zawiod豉 organizacja, dopisali sami studenci, wprawdzie mniej licznie zgromadzeni ni rok temu, ale w r闚nie dobrych humorach. Po stronie plus闚 tegorocznego Wieczoru nale篡 r闚nie zanotowa fakt, i po raz pierwszy mielimy okazj pos逝cha kol璠 rosyjskich. Mo瞠 to wcale nie jest taki z造 pomys, by zaprosi w przysz造m roku naszych prawos豉wnych braci zza miedzy - rusycyst闚 i student闚 filologii ukrai雟kiej. Wszak to tak瞠 S這wianie.

I zn闚, podobnie jak w przypadku Wieczorku Slawistycznego, jest niele, czy prawie dobrze. Trzeba tylko do這篡 stara, by kolejny Wiecz鏎 Kol璠 S這wia雟kich by jeszcze lepszy i bardziej przypomina tradycyjn Wieczerz Wigilijn, na kt鏎 z takim wyt瘰knieniem czekamy, a mniej szkoln akademi, czy kolonijny apel. Czego Wam i sobie 篡cz.