Wieczorek Slawistyczny '2002

dodany: 02.12.2002 | autor: Tomasz Illg

Po zesz這rocznym Wieczorku Slawistycznym, kt鏎y, jak wiemy, zako鎍zy si totaln klap, 瞠by nie powiedzie - skandalem, w rodkach masowego przekazu (w tym tak瞠 na naszej stronie internetowej KNS) przetoczy豉 si fala krytyki. Krytyki przybieraj鉍ej zreszt r騜ne formy, od konstruktywnych, rzeczowych argument闚 (ha豉s na sali w trakcie prezentowania przygotowanych program闚 artystycznych, zbyt du瘸 ilo goci spoza uczelni) poczynaj鉍, ko鎍z鉍 za na retoryce, kt鏎ej nie powstydziliby si autorzy kultowych niegdy powieci Jak hartowa豉 si stal, Opowie o prawdziwym cz這wieku czy M這da gwardia. Czy nawo造wania do krwawej krucjaty przeciw rozpasanym hedonistom i anglosaskim hitom przynios造 oczekiwany rezultat? Czy tegoroczny Wieczorek by lepszy od poprzedniego? Uwa瘸m, 瞠 tak.

Zgodnie z zapowiedzi w豉dz wydzia逝, tegoroczna impreza mia豉 by swego rodzaju powrotem do korzeni. Wst瘼 tylko za zaproszeniami, zabawa przede wszystkim przy muzyce s這wia雟kiej, wi瘯szy nacisk po這穎ny na program artystyczny, kt鏎y w ubieg造m roku zosta przez student闚 ewidentnie potraktowany po macoszemu.

Tegoroczny Wieczorek Slawistyczny odby si 27 listopada b.r., podobnie jak w latach ubieg造ch w Klubie Studenckim Remedium. Podobnie jak w latach ubieg造ch, z niewielkim (godzinnym) polizgiem. Po dokonaniu oficjalnego otwarcia (w roli gospodarza tradycyjnie prof. J霩ef Zarek), odby豉 si prezentacja program闚 artystycznych poszczeg鏊nych grup j瞛ykowych. Ka盥a z grup mia豉 do swojej dyspozycji p馧 godziny, co w praktyce, moim zdaniem, okaza這 si i tak zbyt du穎. Spor鏚 tegorocznych debiutant闚 najbardziej podoba si chyba wyst瘼 I roku bohemist闚 - za pomys (m.in. prezentacja czeskiego przek豉du Lokomotywy J. Tuwima) i wykonanie (choreografia, kostiumy). Tu za nimi, w moim osobistym rankingu uplasowa豉 si grupa I roku s這wenist闚, a w dalszej kolejnoci pozosta貫 grupy. W gronie starszych sta瞠m student闚 zdecydowanie najlepsi byli kroatyci, w zesz造m roku jakby mniej widoczni. 砰wio這we wykonanie turbo-folkowych piosenek przez V i II rok chorwacki zdecydowanie podgrza這 atmosfer wr鏚 zgromadzonej pod scen publicznoci. Warto w tym miejscu podkreli, i ka盥a z wyst瘼uj鉍ych grup stara豉 si wypa jak najlepiej, pomimo problem闚 z dotarciem do sporej czci kompletnie nie zainteresowanych programem s逝chaczy oraz trudnoci natury technicznej. Prawd jest bowiem, i klub Remedium jest kiepskim medium, ma nie najlepsz akustyk (lub/i kiepski sprz皻 nag豉niaj鉍y), co w parze z gwarem na sali z g鏎y skazuje na pora磬 tych, kt鏎zy piewaj na scenie acapella lub deklamuj wiersze, zmuszaj鉍 do zastanowienia si w przysz這ci nad doborem materia逝 bardziej od strony g這noci, ni jakoci.

Po zako鎍zeniu czci artystycznej odby豉 si zapowiadana wczeniej dyskoteka w rytmach s這wia雟kich, pomys do ryzykowny, jak si jednak okaza這 - ca趾iem udany. Jest to, jak s鉅z, sygna na przysz這, 瞠 S這wianie nie g瘰i..., ci za, kt鏎zy z przek零em m闚ili to se neda, pane Havranku! (w tym tak瞠 ni瞠j podpisany), po prostu nie mieli racji. Brakowa這 jedynie kilku klasyk闚 - Karela Gotta, Heleny Vondra鋘ovej, nie wspominaj鉍 o naszych rodzimych szlagierach. O ile sobie bowiem dobrze przypominam, ani zesp馧 Europe, ani Depeche Mode, cho do evergreen闚 niew靖pliwie si zaliczaj, s這wia雟kich korzeni nie posiadaj. A zatem, pora przejrze domowe p造toteki! Do nast瘼nego Wieczorku zosta這 mn鏀two czasu...

Podsumowuj鉍, tegoroczny Wieczorek Slawistyczny, pomimo kilku niedoci鉚ni耩, mo積a chyba zaliczy do udanych. Frekwencja dopisa豉, zar闚no ze strony student闚, jak i naszych wyk豉dowc闚, kt鏎zy po raz kolejny udowodnili, 瞠 potrafi si bawi razem z nami, co w moim osobistym przekonaniu stanowi kolejny dow鏚 wy窺zoci ma這 popularnych kierunk闚 studi闚 nad masowymi wytw鏎niami (hurtowniami?) magistr闚, gdzie o relacji mi璠zy studentem a wyk豉dowc na poziomie ucze-mistrz, mo瞠 nawet przyjaciel-przyjaciel, mo積a mia這 zapomnie. Tak瞠 proporcje mi璠zy osobami w pe軟i przytomnymi (czytaj: trzewymi) a tymi, kt鏎ym pewna, znana przede wszystkim S這wianom wschodnim s豉bo, uniemo磧iwi豉 pe軟e uczestnictwo w imprezie, w tym roku zdecydowanie przemawia造 na korzy tych pierwszych (cho i tych drugich tradycyjnie nie mog這 zabrakn寞).

Jaki b璠zie Wieczorek Slawistyczny A.D. 2003? Czas poka瞠. Ju teraz pojawiaj si pewne sugestie i propozycje zmian, ale o tym na razie cicho sza!