Relacja z wizyty pa雟twa Sabol w IFS U

dodany: 02.12.2002 | autor: Regina Grobosz

Osiemnastego listopada 2002 r go熤i Instytutu Filologii S這wia雟kiej byli pa雟two Olga i J嫕 Sabolowie z Uniwersytetu Preszowskiego (S這wacja). Ich przybycie da這 studentom s這wacystyki (i nie tylko) okazj do wys逝chania dw鏂h wyk豉d闚. Pierwszy z nich, wyg這szony przez pani doc. dr O. Sabol, dotyczy mo磧iwoci odczytywania tekstu literackiego i jego interpretacji ze wzgl璠u na kompozycj, zw豉szcza pocz靖ek i koniec utworu. Wyk豉d by zatytu這wany: Kompozi鋝 osobnosti s醀snej slovenskej prozy?. Rozwa瘸nia teoretyczne zosta造 uzupe軟ione o analiz kilku kr鏒kich opowiada, ukazuj鉍 mo磧iwe zastosowania omawianej metodologii do konkretnego tekstu. Tematem wyk豉du profesora J. Sabola w za這瞠niu by豉 charakterystyka j瞛yka s這wackiego ze wzgl璠u na jego cechy typologiczne (Typologick charakteristika sloven鋱ny?). Jednak jego faktyczny zasi璕 obejmowa znacznie wi璚ej zagadnie ni m鏬豚y to sugerowa tytu i obejmowa wiele interesuj鉍ych aspekt闚, o kt鏎ych jednak mo積a by這 jedynie napomkn寞, ze wzgl璠u na ograniczenia czasowe.