Poh墂ka, kter u d鮅 (ne)propadla

dodany: 20.11.2001 | autor: Magdal幯e Nobitz & Jindrush O媒olda

We wtorek 13 listopada w Krakowie odby這 si spotkanie z popularnym czeskim Teatrem J嫫y Cimrmana, w kt鏎ym brali udzia nasi studenci bohemistyki (plus jeden student polonistyki). Aktorzy, ze Zde爇em Svĕr嫜em na czele, przyjechali na zaproszenie krakowskiego Teatru Tradycyjnego wystawiaj鉍ego ich sztuki w Polsce, lecz spotkanie zwabi這 przede wszystkim rzesze bohemist闚 z ca貫go kraju.

Ca這 rozpocz像 paradokumentalny film Niepewny sezon (Nejist sez鏮a) opowiadaj鉍y dzieje grupy w ko鎍owej fazie socjalizmu. Nast瘼nie obejrzelimy przedstawienie D逝gi, Szeroki i Kr鏒kowzroczny (Dlouh, irok a Kr嫢kozrak) b璠鉍e wariacj na kilka bajek r闚nie popularnego, co J嫫a Cimrman autora Karla Jarom甏a Erbena.

Pe軟a sala zaskoczy豉 aktor闚 spodziewaj鉍ych si, jak sami pniej przyznali, niewielkiej garstki fascynat闚. Liczba widz闚 nie zmieni豉 si nawet po przerwie, mimo, 瞠 Mistrz sam przewidzia to w scenariuszu: Nedĕlat p鷫st嫛ku, jinak ute鋌u.Humor i atmosfera przedstawie Teatru J嫫y Cimrmana s wyj靖kowo specyficzne, a to ze wzgl璠u na sw ortodoksyjn wr璚z czesko.

(...) Cimrmanova poh墂kov tvorba pat齶 do obdob, kdy se Cimrman v n骻eck literatu鷫 u pom鬳n zn嫥 spisovatel teprve rozhodoval vstoupit i do literatury 鋀sk. A tento jeho vstup nebyl pr嫛 nejastn骹. Kdy Cimrman p鷫kro鋱l u Rozvadova hranice na vlasti, zeptal se celn璭a, jen ho odbavoval, kter d璱o z 鋀sk literatury je nejlep. Celn璭 Cimrman si do den璭u poznamenal i jeho jm幯o: byl to nadporu鴈k Mleziva odpov駤骴, e Babi鋘a. A zat璥co se prob甏al jeho zavazadly, podrobn mu vypr嫛骴 jej obsah.

Cimrmanovi se d璱o hned na celnici zal燢ilo, zvlt oce犦val jeho drsn, voj塶k jazyk. A jet t嶭o ve鋀ra se v plze瓋k幦 hotelu Slovan, kde se ubytoval, pustil do psan sv prvn 鋀sk knihy.Postav璥e-li ovem vedle sebe Babi鋘u Boeny N骻cov a D駤e鋘a J嫫y Cimrmana, neubr嫕璥e se pocitu, e se Cimrman p鷫s vekerou snahu nadok嫙al od sv嶭o velk嶭o vzoru zcela odprostit. Zalidnil sice D駤e鋘ovo dol 鷻dou p驠abnch postav, kter nesou z鷫teln punc jeho rukopisu, jako jsou nap齶klad d駤e鋀k s嫥, vnou醀ta Bohouek, Ton璭, Ji鷡nka a Vilma, nebo jeho z嫥eck pan kne se svm schovancem Narcisem, velice hezk postava je i bl嫙niv Viktor. To jsou vak vjimky. Jinak z鑸t嫛 Cimrman p驠odn p鷫dloze o鋱vidn poplatn. N骿ter pase jakoby od N骻cov p齶mo opsal tady m嫥 na mysli nap齶klad zn嫥 d駤e鋘ovo vypr嫛髶 o tom, e zamlada vid骴 c疄a鷬vnu Marii Terezii, jak se nedaleko Ho鷡c d癉 trubi鋘ou.

A to, 瞠 polska publiczno zrozumia豉 ten niezwyk造 rodzaj humoru, by這 dla artyst闚 bardzo przyjemnym zaskoczeniem. Zw豉szcza owacje na stoj鉍o, kt鏎e zdarzy造 im si po raz pierwszy...

P.S. Wi璚ej informacji o geniuszu J嫫y Cimrmana np. na http://www.zizkovskedivadlo-jc.cz