Wizyta konsula Republiki Czeskiej

dodany: 15.12.2000 | autor: M. Szewczak, S. Sucho雟ka, A. Rozmus

7 grudnia 2000 roku do grona szacownych os鏏, kt鏎e odwiedzi造 Instytut Filologii S這wia雟kiej Uniwersytetu l零kiego do章czy豉 nowa posta - Konsul Republiki Czeskiej pan Miroslav Buek. Zapowied jego wizyty wywo豉豉 篡w reakcj wr鏚 bohemist闚 i cz這nk闚 Ko豉 Naukowego Slawist闚: przez trzy kolejne dni hol budynku slawistyki zape軟ia si czeskimi flagami narodowymi oraz zdj璚iami najpi瘯niejszych czeskich miast i zabytk闚 ze wszystkich czci kraju. Wszystko na powitanie naszego Gocia.

Punktualnie o godzinie 11:00 pojawi si Pan Konsul w towarzystwie m這dej t逝maczki (absolwentki bohemistyki naszego wydzia逝, a tak瞠 by貫j cz這nkini Ko豉 Naukowego) - pani Magdaleny Korczak. W mowie powitalnej Pan Konsul w bardzo ciekawy spos鏏 przedstawi nam na czym polega jego praca i om闚i organizacj konsulatu. Niewiadomie odpowiedzia na wszystkie nasze starannie przygotowane wczeniej pytania. Uda這 si jednak na miejscu zaimprowizowa mo瞠 niewiele, ale za to jak瞠 m鉅rych pyta. Hezky 鋀sky pytalimy o sytuacj obu kraj闚 na drodze do Unii Europejskiej, o mo磧iwo pracy w konsulacie, a wreszcie o perspektywy pracy dla nas jako przysz造ch absolwent闚 bohemistyki. Dlatego trzymamy kciuki za plany Pana Konsula i czekamy na utworzenie euro region闚 (traktuj鉍ych m.in. l零k czeski i polski jako jeden okr璕) oraz rozw鎩 wsp馧pracy przygranicznej, gdzie, by mo瞠, b璠 dla nas nowe miejsca pracy.

W pe軟i usatysfakcjonowani odpowiedziami Pana Konsula i spokojni o swoj przysz這 zawodow umililimy naszemu Gociowi wizyt skromnym wyst瘼em artystycznym. Wykorzystalimy oczywicie repertuar czeski - piosenki wszystkim znanego Jarom甏a Nohavicy. Piosenk o tym, jak to pewna pan v Americe vypila na ex rum a pobila B璱 d籯 przypomnielimy Panu Konsulowi czasy jego studenckiej m這doci, co wywo豉這 umiech na twarzy naszego szacownego Gocia. Niestety wszystko, co dobre szybko si ko鎍zy, wi璚 uroczysty wpis do ksi璕i pami靖kowej zako鎍zy spotkanie ze studenck braci, kt鏎a z niecierpliwoci oczekuje kolejnych, tak mi造ch, goci z Czech.