Konferencja slawistyczna w winoujciu 2000

dodany: 01.12.2000 | autor: Stefania Szostok

W dniach 21 - 24 listopada 2000r. odby豉 si w winoujciu konferencja studencka, na kt鏎 zjechali si uczestnicy z ca貫j Polski, a nawet z Niemiec. Ma ona ju swoj tradycj - organizowana jest od roku 1997 przez Ko這 Naukowe Slawist闚 Uniwersytetu Szczeci雟kiego. W tym roku po raz pierwszy Uniwersytet l零ki tak瞠 by reprezentowany: swoje referaty przeczyta造 dwie studentki slawistyki w Sosnowcu: Dominika Malczewska (III rok chorwacki) i pisz鉍a to sprawozdanie Stefania Szostok (III rok czeski).

Trzeba przyzna, 瞠 ca豉 impreza by豉 sprawnie zorganizowana, co jest g堯wn zas逝g dr Ewy Komorowskiej, opiekunki szczeci雟kiego ko豉. Dni uczestnicy sp璠zali bardzo naukowo i slawistycznie, wieczory mia造 natomiast nieco inny charakter (ale o tym w nast瘼nym akapicie). Zacz寞 nale篡 od oficjalnej czci, czyli od referat闚. Tematyka by豉 bardzo r騜norodna, od j瞛ykoznawstwa, poprzez literatur, do og鏊nie poj皻ej kultury narod闚 s這wia雟kich (np. artyku Jacka Kisiela z Warszawy na temat jednej z nowych rosyjskich sekt religijnych). Z prac literaturoznawczych szczeg鏊nie cz瘰to brano na warsztat Milana Kunder oraz pisarzy rosyjskich. Jeli chodzi o j瞛ykoznawstwo, bardzo ciekawe by造 prace poruszaj鉍e problem myl鉍ych podobie雟tw mi璠zyj瞛ykowych, m. in. polsko - czeskich i polsko - ukrai雟kich. Niestety, wiele referat闚, zapewne interesuj鉍ych, by這 pisane w j瞛yku rosyjskim, co istotnie utrudnia這 ich zrozumienie.

Organizatorzy zadbali r闚nie, by uczestnicy mogli si bli瞠j pozna i dobrze bawi. Udowodnili oni w stu procentach, 瞠 jest to mo磧iwe w ka盥ych warunkach. Pocz靖ek wieczorku zapoznawczego zapowiada si ma這 ciekawie: impreza w sali sanatorium Energetyk, orkiestra troch jak z wesela (od razu zapowiedzieli, 瞠 nie graj rapu), a do tego pe軟i energii emeryci na parkiecie... Ale uda這 si, by szampan (oraz inne napoje), nowe kontakty, ta鎍e (i w parach, i w niteczk i w k馧ku!). A po wszystkim zacz窸a si w豉ciwa impreza, tym razem w pokojach - tutaj oszcz璠z ju szczeg馧闚.

Drugi, ostatni ju wiecz鏎 by niemniej ciekawy, bo studenci z Ko豉 Naukowego przygotowali program artystyczny, niestety znowu w j瞛yku rosyjskim. Talentu a zw豉szcza humoru nie brakowa這. Mi造m akcentem by造 tak瞠 po瞠gnalne prezenty: koszulki z logo Uniwersytetu Szczeci雟kiego, dyplomy i ksi嘀ki z materia豉mi z ubieg這rocznej konferencji. Jedna z nich przekazana zosta豉 r闚nie do biblioteki naszego Instytutu w Sosnowcu.

Wniosek, myl, jest jeden: warto takie imprezy organizowa i na nie jedzi. Daj one okazj nawi頊ania kontakt闚 i wymiany pogl鉅闚 mi璠zy studentami r騜nych uczelni, pozwalaj te na pierwsze publikacje studenckie. A tak瞠 przynosz nowe dowiadczenia i daj mo磧iwo sp璠zenia czasu zarazem po篡tecznie i przyjemnie.