Miêdzynarodowy Festiwal Kukerów i Survakarów w Perniku
dodany: 15.09.2006 | autor: Weronika Migas
Pernik to niewielkie miasto po³o¿one 30 kilometrów na po³udniowy zachód od Sofii. Zamieszkiwane jest przez ponad 86 tys. ludzi, i jak ka¿de ma³e miasteczko, ¿yje w³asnym spokojnym rytmem. Jednak co dwa lata w styczniu, na dwa dni ¿ycie zmienia tam tempo, a rytm nadaj¹ dzwonki kukerów i survkarów. W Perniku bowiem odbywa siê wtedy Miêdzynarodowy festiwal gier maskowych Surva.
Festiwal ten posiada najwiêkszy autorytet wœród wszystkich imprez zwi¹zanych z prezentacj¹ tradycyjnych ludowych zabaw i obyczajów, odbywaj¹cych siê w Bu³garii i na Ba³kanach. Jego zadaniem jest popularyzacja dawnych obrzêdów kawalerskich, które s¹ czêœci¹ bu³garskiego folkloru, a które przetrwa³y do dziœ. Obrzêdy te wi¹¿¹ siê ze zmian¹ starego roku na nowy oraz ze zbli¿aj¹c¹ siê wiosn¹. Wywodz¹ siê z dawnej kultury trackiej i s³owiañskiej.
Gra zamaskowanych mê¿czyzn, kukerów i survakarów, jest mistyczn¹ jednoœci¹ rytmu, dŸwiêku i koloru. W sk³ad takiej zamaskowanej grupy wchodz¹ ró¿norodne postacie, kawalerowie, panny m³ode, diab³y. Wed³ug tradycji wszystkie role odgrywane s¹ przez mê¿czyzn. Poruszaj¹ siê oni w specyficzny sposób, nosz¹ imponuj¹ce maski oraz pe³ne ró¿norodnych symboli kostiumy, a temu wszystkiemu towarzyszy dŸwiêk setek dzwonków.
Najwa¿niejszym elementem stroju jest jednak maska. Wed³ug wierzeñ ludowych, maski chroni¹ przed z³ym wp³ywem si³ nieczystych. Maj¹ formê g³ów fantastycznych istot lub zwierz¹t z przera¿aj¹cymi twarzami, stercz¹cymi zêbami, rogami lub klekocz¹cymi dziobami. Bu³garska maska obrzêdowa jest Ÿród³em bogatej informacji na temat ró¿nych regionów etnograficznych. W okrêgu pernickim maski wykonywane s¹ z owczej i koziej skóry, piór ptaków domowych, rogów, liœci kukurydzy, konopi. Gdzie indziej – z materia³u, przêdzy we³nianej, koralików, suchych roœlin, papierowych kwiatków. Uczestnicy wykonuj¹ maski sami, lub te¿ pomagaj¹ im miejscowi rzemieœlnicy. Proces ten jest bardzo skomplikowany, jest czymœ na pograniczu rytua³u i odbywa siê w tajemnicy przed widzami z zewn¹trz. DŸwiêk dzwonków zawieszonych wokó³ pasa zwiêksza ochronn¹ moc maski.
Festiwal ma charakter konkursowy, spotykaj¹ siê na nim kukeri i survakari z kraju i ze œwiata. Po raz pierwszy zosta³ zorganizowany w 1966 roku, a od 1985 ma statut miêdzynarodowego. Zwykle uczestniczy w nim oko³o 5000 osób. Przyje¿d¿aj¹ z Bu³garii, z Europy, z Azji, a nawet Afryki, g³ównie po to, by po prostu tam byæ, dobrze siê bawiæ i zaprezentowaæ swoje umiejêtnoœci. Perniczanie, Bu³garzy oraz goœcie z ca³ego œwiata zbieraj¹ siê po to by poczuæ magiê zabaw, zobaczyæ i dotkn¹æ masek.
Dziêki wspó³pracy Nowego Bu³garskiego Uniwersytetu oraz Instytutu Folkloru przy Bu³garskiej Akademii Nauk w ramach festiwalu odbywa siê tak¿e konferencja naukowa, poœwiêcona maskom i maskowaniu. Uczestnicz¹ w niej wybitni bu³garscy folkloryœci, etnolodzy, antropolodzy, przedstawiciele ró¿nych uniwersytetów i instytutów.
Bibliografia:
www.pernikinfo.com
www.surva.org
|