Góra w centrum miasta
dodany: 02.07.2006 | autor: Iza Pietras
Wysoka, majestatyczna, dumnie góruje nad Sofi¹. Codziennie wita mieszkañców œlicznym wschodem s³oñca, ¿egna romantycznym zachodem, a szczêœliwców cieszy swym widokiem z okna. Kiedy w Sofii mo¿na siê opalaæ, na jej szczycie le¿y jeszcze czapa œniegu. I jest tak blisko…o kim mowa?
To Witosza, ³agodne, pokryte lasami pasmo gór wyrastaj¹cych prawie w centrum Sofii, bo oddalone od niego jedynie 22 km; jego d³ugoœæ wynosi 23 km, a szerokoœæ 13 km. Na terenie tego pasma znajduje siê Narodowy Park Witosza za³o¿ony w 1934 r. z najwy¿szym szczytem, Czerni Wrych o wysokoœci 2290 m. n.p.m.
Witosza to dla Bu³garów ucieczka od miejskiego zgie³ku, mo¿liwoœæ bliskiego obcowania z natur¹, wypoczynek. Nic wiêc dziwnego, ¿e teren popularny jest przez ca³y rok. Wiosn¹, latem, jesieni¹ przyci¹ga pieszych turystów i amatorów ekstremalnych zjazdów na rowerze, zim¹ natomiast skutecznie kusi narciarzy œniegiem i licznymi trasami zjazdowymi. A co najwa¿niejsze, Witosza jest tak blisko, ¿e mo¿na siê do niej dostaæ miejskimi autobusami.
Wszystko zaczyna siê od pêtli Ch³adi³nik, z której kursuj¹cymi regularnie (trzeba uwa¿aæ w weekendy) autobusami doje¿d¿a siê albo do wsi Dragalewci albo do dzielnicy Simeonowo. A tam wybór nale¿y ju¿ tylko do nas. W Dragalewci usytuowana jest dolna stacja dwuosobowego wyci¹gu krzese³kowego. Kupujemy bilet i ju¿ wsiadamy. Po oko³o 20 minutach jesteœmy na stacji poœredniej Baj Kristio, sk¹d drugi wyci¹g w przeci¹gu nieca³ych 15 minut wywozi nas na wysokoœæ 1837 m. n.p.m. na stacjê Goli Wrych. Z tej wysokoœci widoki jeszcze nie zapieraj¹ tchu w piersiach (krajobrazy przypominaj¹ Babi¹ Górê póŸnym latem), warto wiêc zdobyæ siê na wysi³ek i pójœæ wy¿ej, w stronê Czerni Wrych, by stamt¹d móc podziwiaæ panoramê okolicy. Z dzielnicy Simeonowo mo¿na dla odmiany wjechaæ wy¿ej kolejk¹ gondolow¹.
Najpopularniejsze szlaki turystyczne w paœmie Gór Witosza to:
Aleko – Goli Wrych – prowadz¹cy z górnej stacji kolejki gondolowej do stacji wyci¹gu krzese³kowego Dragalewci (ok. 30 min);
Aleko – Z³atni Mostowe – szlak prowadz¹cy na Goli Wrych; po drodze obejrzymy szczyt Sredec (1969 m. n.p.m.) – ok. 3 godz.;
Aleko – Czerni Wrych – jeden z bardziej stromych, ale bardzo popularnych szlaków (ok. 1,5 godz.);
Baj Kristio – Aleko prowadzi z Dragalewci do szczytu;
Cerkiew Bojañska – Z³atni Mostowe to malowniczy szlak wzd³u¿ rzeki Bojana i prowadz¹cy do 15- metrowego wodospadu Bojana; potem mo¿na pieszo dostaæ siê do Z³atni Mostowe;
Dragalewci – Czerni Wrych to trzygodzinna wyprawa pod wyci¹giem a¿ na szczyt, trasa trudna;
Z³atni Mostowe – Czerni Wrych to szlak wiod¹cy obok chaty Kuma³a; nim te¿ przejdziemy przez kolejny szczyt - Sed³oto (2018 m. n.p.m.).
W paœmie Witoszy znajduje siê kilka schronisk, najpopularniejsze to Aleko na wysokoœci 1800 m. n.p.m., do którego mo¿na dostaæ siê kolejk¹ gondolow¹ z Simeonowa. Jego nazwa pochodzi od prekursora bu³garskiej turystyki, Aleko Konstatinowa, pisarza i felietonisty bu³garskiego. Drugie doœæ znane to Sy³zica, mieszcz¹ce siê nieopodal wyci¹gu krzese³kowego na Goli Wrych.
Bêd¹c ju¿ w okolicach Witoszy, nie sposób omin¹æ tutejszych atrakcji. Jedna z nich to miejscowoœæ Z³atni Mostowe po³o¿ona na wysokoœci 1400 m. n.p.m., nazwana tak ze wzglêdu na ogromne ska³y i g³azy pochodzenia lodowcowego. Warto równie¿ wybraæ siê na zwiedzanie Monastyru Dragalewskiego z roku 1345, do którego mo¿na dostaæ siê pieszo id¹c szlakiem od stacji kolejki w Dragalewci.
Witosza to równie¿ prawie 30 kilometrów tras zjazdowych, co czyni j¹ najbli¿szym Sofii oœrodkiem narciarskim, gdzie œnieg le¿y od grudnia do kwietnia. Pokrywa œnie¿na osi¹ga tu gruboœæ 1,5 metra, a œrednia temperatura zimowych miesiêcy to -6 stopni. Trasy s¹ zró¿nicowane, zarówno pocz¹tkuj¹cy jak i zaawansowany narciarz znajdzie tu coœ dla siebie. Na Witoszy panuj¹ doskona³e warunki nie tylko do narciarstwa zjazdowego, ale równie¿ biegowego. Niektóre trasy maj¹ uprawnienia tras alpejskich. S¹ tu szko³y narciarskie i dobrze wyposa¿one wypo¿yczalnie sprzêtu.… Chyba ju¿ nie trzeba zachêcaæ, prawda??
Bibliografia:
Paul Greenway (t³umaczenie A. Bielczyk, J. Bia³ko, H. Staszkiewicz) Praktyczny przewodnik - Bu³garia, Wydawnictwo Pascal 2003, Bielsko-Bia³a
www.travel-bulgaria.com
|