Powrót do

-> strona g³ówna

Praska wie¿a Eiffla

dodany: 02.10.2002 | autor: Wojciech Miœko


Artyku³ przedrukowany z dodatku Turystyka Wielkopolskiej Gazety Wyborczej z dnia 18-19 listopada 2000. Przedruk za zgod¹ Autora i Redakcji.

To nie pomy³ka, w Pradze tak¿e mo¿na zobaczyæ wie¿ê Eiffla. Jest to kopia 300-metrowego orygina³u, zbudowanego w Pary¿u z okazji Wystawy Œwiatowej w 1889 roku.

Pragê opisano ju¿ w bardzo wielu artyku³ach i przewodnikach. Jednak doœæ rzadko trafimy na dok³adniejszy opis bardzo interesuj¹cego, praskiego wzgórza Petøin po³o¿onego w ogrodach na Malej Stranie. Choæ blisko tu z centrum Z³otego Miasta, to jednak niewielu odwiedzaj¹cych czesk¹ stolicê dociera na Petøin. A zajrzeæ tu naprawdê warto. Spêdziæ tu mo¿emy nawet ca³y dzieñ. Zw³aszcza wtedy, gdy do Pragi zajrzymy na kilka dni. Po pierwszych, obowi¹zkowych wizytach na Hradczanach, Moœcie Karola i Rynku Starego Miasta, wizyta na Petøinie stanowiæ mo¿e doskona³y przerywnik w poznawaniu Z³otej Pragi. Nie jedyne to zreszt¹ miejsce gdzie zmêczeni wielkomiejskim gwarem i t³umem turystów mo¿emy znaleŸæ wytchnienie.

Kolej¹ na Petøin

Wyprawê mo¿emy zacz¹æ od ulicy Újezd, po lewej stronie We³tawy, niedaleko Mostu Legii. St¹d dochodzimy do stacji kolejki szynowej (lanova draha). Na górê wje¿d¿amy wygodnymi wagonami. Po drodze na Petøin jest jeden przystanek poœredni - Nebozízek. Wysiadaj¹ tutaj ci, którzy zamierzaj¹ pospacerowaæ po rozleg³ych parkach i ogrodach malostañskich lub te¿ chc¹ odwiedziæ s³ynn¹ restauracjê Nebozízek.

Kopia wie¿y Eiffla

Na górze czekaj¹ na nas rozleg³e ogrody, wspania³y park ró¿any, obserwatorium astronomiczne (Štefánikova hvìzdárna) oraz najwiêksza (dos³ownie) atrakcja - 60 metrowej wysokoœci kopia wie¿y Eiffla. Dlaczego skopiowano w³aœnie tê, najs³ynniejsz¹ ¿elazn¹ wie¿ê? Impuls powsta³ w 1889 roku, gdy Klub Czeskich Turystów wyprawi³ do Pary¿a wielu Czechów. Zwiedzali oni stolicê Francji przy okazji Wystawy Œwiatowej. Ktoœ zafascynowany wspania³¹ i nowiutk¹ wie¿¹ Eiffla (wybudowan¹ w latach 1887-1889) rzuci³ myœl, by tak¿e w Pradze postawiæ wie¿ê widokow¹. Ju¿ w 1890 roku powsta³o Towarzystwo skupiaj¹ce wiele wybitnych osobistoœci œwiata kultury, nauki i polityki. Jedynym zadaniem Towarzystwa by³o wybudowanie wie¿y widokowej wzorowanej na paryskim oryginale. Rozwa¿ano kilka ró¿nych lokalizacji. Ostatecznie zdecydowano siê na wzgórze Petøin. Jedyn¹ wad¹ tej lokalizacji by³o oddalenie od (ówczesnego) centrum i niedostêpnoœæ. I na to znalaz³a siê rada. Tak w³aœnie powsta³a kolej, któr¹ wjechaliœmy na górê. Opracowanie planów wie¿y i sama budowa trwa³y bardzo krótko. Czesi œpieszyli siê, by zd¹¿yæ przed otwarciem Praskiej Wystawy zaplanowanej na rok 1891. W ci¹gu dwóch miesiêcy(!) zmontowano metalow¹ konstrukcjê, której elementy po³¹czono setkami nitów. Tak powsta³a imponuj¹ca wie¿a widokowa. Wa¿y oko³o 170 ton i jest piêæ razy ni¿sza od orygina³u. Dojazd do wie¿y zapewnia³a kolej szynowa. Pierwsi goœcie mogli podziwiaæ wspania³e widoki Pragi ju¿ w sierpniu 1891 roku. Wejœcie na taras widokowy wymaga³o pokonania 299 stopni, a mniej wytrwali mogli wjechaæ motorow¹ wind¹. Trzeba dodaæ, ¿e wie¿e widokowe by³y dawniej du¿o wiêksz¹ atrakcj¹ ni¿ obecnie, gdy panoramy miast mo¿emy znaleŸæ na pocztówkach lub w Internecie.

Rok 1939

Tragiczne lata w historii Czechos³owacji to rok 1938 i 1939. Uk³ad Monachijski by³ wstêpem do likwidacji niepodleg³ego bytu pañstwowego tego kraju. A w roku nastêpnym, w marcu 1939 roku, niemieckie wojska wkroczy³y na ziemie czeskie. Gdy tryumfuj¹cy Hitler przebywa³ na praskim Zamku, postanowi³ zniszczyæ kopiê wie¿y Eiffla. Stanowi³a przecie¿ widoczny symbol obecnoœci pañstwa czechos³owackiego w œwiecie. Na szczêœcie nie dosz³o do realizacji tego pomys³u.

Po wojnie

W 1952 roku przed³u¿ono wie¿ê o 12 m, poniewa¿ na szczycie zamontowano anteny telewizyjne. Niestety przy okazji zlikwidowano windê. W 1979 roku dostêp do wie¿y zamkniêto z powodu z³ego stanu technicznego schodów. Wybrano wiêc najtañszy sposób zapewnienia bezpieczeñstwa. Dopiero w roku 1991, po przeprowadzeniu niezbêdnych prac konserwatorskich udostêpniono wie¿ê zwiedzaj¹cym. Pra¿anie mog¹ znowu zachêcaæ do podziwiania widoków Z³otej, Stuwie¿owej Matki Miast z tarasu widokowego wie¿y Eiffla. Taras znajduje siê na wysokoœci 51 metrów. Razem z Petøinem daje to 375 m npm. Podobno, przy sprzyjaj¹cych warunkach atmosferycznych widaæ st¹d szczyt Œnie¿ki. Moim zdaniem to raczej nieprawdopodobne; zw³aszcza teraz, gdy powietrze jest mniej przejrzyste ni¿ dawniej.

Strahov

Jeszcze jeden pomnik przesz³oœci to nieodleg³y zespó³ stadionów na Strahovie. Gigantyczny stadion g³ówny pochodz¹cy z lat 30. naszego wieku ma d³ugoœæ 300 metrów. Jak wiêkszoœæ tego typu kolosów wykorzystywany jest tak¿e jako wielka scena. Tutaj w 1994 roku odby³ siê s³ynny koncert zespo³u Pink Floyd. Z ogrodów na Petøinie blisko te¿ do s³ynnego klasztoru na Strahovie. Warte obejrzenia s¹ zw³aszcza dwie wspania³e sale biblioteczne: Filozoficzna i Teologiczna. Strahov znany jest tak¿e z tego, ¿e znajduje siê tu du¿e osiedle domów studenckich, w których w wakacje zatrzymuje siê wielu turystów, tak¿e z Polski.


Informacje praktyczne:

W kolei na Petøin obowi¹zuj¹ te same bilety jak w komunikacji miejskiej. Kolej czynna codziennie w godzinach 9.15 do 20.45. JeŸdzi na trasie Újezd-Nebozízek-Petøin i z powrotem co 10 lub 15 minut. Wiosn¹ i jesieni¹ przez dwa tygodnie trwa przerwa konserwacyjna. Dodam jeszcze, ¿e kontrolerzy biletów w metrze, tramwajach i autobusach s¹ bezwzglêdni w œci¹ganiu kar. Nie pomog¹ ¿adne t³umaczenia.

Widoki z tarasu praskiej wie¿y Eiffla mo¿na podziwiaæ od 1 kwietnia do koñca paŸdziernika codziennie w godzinach 9.30-23.00, a od 1.11. do 31.03. w soboty i niedziele od 9.30 do 18.00.


W Internecie:
www.praha-mesto.cz - wszystko o mieœcie: atrakcje, adresy, telefony, rozk³ady jazdy, mapy.
www.pis.cz - informacje o planowanych imprezach, wystawach.
www.interacta.cz - noclegi w Pradze, galerie, wystawy, zdjêcia, mapa stolicy.
www.czechsite.com - m. in. piêkne panoramiczne zdjêcia Pragi.