Powrót do

-> strona g³ówna

Rudolf Hrušínský (cz)

dodany: 17.10.2005 | przygotowa³a: Kasia Œwierkot


Rudolf Hrušínský (prawdziwe nazwisko Rudolf Bohm) urodzi³ siê 17 paŸdziernika 1920 roku w mieœcie Nový Etynk (dziœ Nová Vèelnice). Czeski aktor i re¿yser. Pochodzi³ ze starego aktorskiego rodu Èervíèków i Budínských. Rodzice Hrušínskiego (Hermina Èervíèková i Rudolf Bohm) tak¿e byli aktorami.

Bêd¹c g³ow¹ rodziny kontynuowa³ tradycje aktorskie, podobnie jego synowie Rudolf i Jan. Hrušínský przeszed³ trzema ewolucyjnymi etapami swojego ¿ycia.

Pierwszy obejmuje jego dzia³alnoœæ w przedwojennym teatrze. Spotkanie z re¿yserem E.F. Burianem uwa¿a³ za jeden z decyduj¹cych etapów swojej dalszej kariery albowiem wtedy po raz pierwszy zetkn¹³ siê z teatrem nowoczesnym.

Kolejnym wa¿nym momentem w aktorskiej karierze Hrušínskiego by³o do³¹czenie do Miejskich Teatrów Praskich, gdzie w roku 1945 zostal zaanga¿owany przez znakomitego re¿ysera J. Frejke. Pomimo m³odego wieku Hrušínskiego oceni³ go jako dojrza³ego aktora i obsadza³ w bardzo charakterystycznych rolach. Szczególnie wa¿n¹ kreacj¹, któr¹ stworzy³ podczas pobytu w Miejskich Teatrach by³ ob³udny Tartuffe Moliera. Trzeci, najdalszy oraz najbogatszy artystycznie etap swojej kariery Hrušínský prze¿y³ w zespole dramatycznym Teatru Narodowego w Pradze. Zaanga¿owany zosta³ tam w roku 1960 przez ówczesnego dyrektora O. Krejèa.

Jego charakterystyczna gra aktorska równie dobrze przedstawia³a siê w teatrze, filmie jak i radiu czy telewizji.

W filmie zadebiutowa³ ju¿ w wieku dziewiêtnastu lat, wcieli³ siê w rolê studenta w komedii Cesta do hlubin študákovy duše. Od tego momentu nakrêci³ ponad 100 filmów, w których mo¿na obejrzeæ typowe dla gry aktorskiej Hrušínskiego postacie: studium cz³owieka-bestii w filmie Spalovaèí mrtvol, Vanèurowsk¹ kreacjê w komedii Rozmarné léto, rolê dyrektora w filmie Z. Podskalskiego Bílá paní, czy ¿yczliwie sadystycznego wychowawcê w Skøiváncina niti J. Menzela z 1969 roku lub poetê w filmie Z. Svìráka Vesnièko má støedisková.

Z wszystkich ról zagranych przez Hrušínskiego na pierwszy plan jednak wysuwa siê postaæ dobrodusznego, tytu³owego bohatera powieœci J. Haška Dobrý voják Švejk w re¿yserii K. Steklego.

Do swych inscenizacji w rolach teatralnych Hrušínský obsadzany by³ przez wielkie osobistoœci czeskiego teatru, takie jak: A. Radok, O. Krejèa, J. Pleskot; w filmach natomiast F. Vláèil, J. Menzel i J. Herz. Pracowa³ równie¿ przy dubbingach i sztukach recytatorskich.

Droga w karierze Hrušínskiego na prze³omie lat 60. i 70. zosta³a przerwana, gdy¿ zakazano mu pracy w teatrze na kilka lat (wtedy te¿ pracowa³ jako taksówkarz). Autorytet moralny i popularnoœæ Hrušínskiego oceniona zosta³a publicznie w roku 1990, kiedy to dwukrotnie by³ pos³em Zgromadzenia Federalnego Republiki Czechos³owackiej.

Swoj¹ ¿yciow¹ i aktorsk¹ drogê oraz historiê swoich przodków przypomina jako wspó³autor ksi¹¿ki Kronika rodu Hrušínských. Rudolf Hrušínský zmar³ w Pradze 13 kwietnia 1994 roku.


Bibliografia:
www.vceclnice.cz/osobnosti/hrusinsky.html
http://cs.wikipedia.org
Kdo by³ Kdo v naších dìjinách v 20 století, Milan Churaò a kolektiv