Powrót do

-> strona g³ówna

Bia³o-zieloni bogowie

dodany: 15.11.2006 | autor: Natalia Walura


Pójœcie na mecz to dla ka¿dego fana futbolu prawdziwa przyjemnoœæ. Emocji towarzysz¹cych temu wydarzeniu nie da siê porównaæ w ¿aden sposób z kanapowym ogl¹daniem spotkania. I bynajmniej nie chodzi mi o emocje zwi¹zane z obaw¹, czy aby petarda rzucona przez kibiców tego drugiego klubu nie dostanie siê na mój sektor lub te¿ czy nadgorliwych fanów policja nie bêdzie musia³a uspokajaæ gazem ³zawi¹cym... No, ale do rzeczy. Bu³garskie miasto Warna znane jest przede wszystkim jako kurort, kojarzy nam siê z pewnoœci¹ z W³adys³awem Warneñczykiem, czy te¿ jednym z najwiêkszych muzeów w kraju, Muzeum Archeologicznym. Chcê przedstawiæ Warnê tak¿e od innej strony – jako miejsce, w którym pod koniec XIX wieku rozpoczyna siê ¿ycie najpopularniejszej gry zespo³owej – pi³ki no¿nej. To tutaj w 1894 roku przybywa dziesiêciu szwajcarskich nauczycieli wychowania fizycznego, którzy pokazuj¹ miejscowej m³odzie¿y, jak ¿ongluje siê pi³k¹. M³odzie¿ jest zachwycona tym sportem, wiêc trzy lata póŸniej Ministerstwo Oœwiaty wydaje pierwszy podrêcznik gry i otwiera kluby m³odzie¿owe. W roku 1908 w Warnie powstaje klub pi³karski Atlas, jednak¿e dominuje w nim grecka m³odzie¿. 3 marca 1913 roku, z pomoc¹ pierwszych orêdowników futbolu – Stefana Tonczewa i Niko³y Nicowa, warneñskie gimnazjum staje siê prawdziwym centrum pi³ki no¿nej w Bu³garii – powstaje tu stowarzyszenie Galata, póŸniej – zgodnie z sugesti¹ nauczyciela Karela Szkorpi³a – przemianowane na Reka Ticza, czyli star¹ nazwê rzeki Kamczija. Rok póŸniej klub ³¹czy siê ze Sportist i staje siê stowarzyszeniem edukacji, sportu i turystyki Reka Ticza. Dru¿yna pi³karska dominuje w mieœcie, inne kluby szybko siê rozpadaj¹. Miêdzynarodowy debiut odbywa siê w 1915 roku z okazji meczu z 21. Pomeranski Polk. Koñczy siê on sukcesem dru¿yny, tak jak pierwszy miêdzymiastowy mecz, rozegrany w 1917 roku. Z pomoc¹ Tonczewa i Nicowa wydany zostaje podrêcznik, Futbol, regulamin i instrukcja.

W 1919 Ticza po raz pierwszy goœci w Sofii, gdzie odnosi kategoryczne zwyciêstwo w spotkaniu z Levskim: 4-1, a nastêpnie wygrywa ze Slavij¹ 3-0. To pierwsze znacz¹ce sukcesy zespo³u.

21 stycznia 1919 roku stowarzyszenie przemienia siê w klub sportowy Ticza. W tym samym roku ³¹czy siê ze swym oddzia³em Szipka. W taki sposób rodzi siê zorganizowany futbol na ziemiach bu³garskich – powstaje a¿ 13 dru¿yn.

W 1925 Ticza zdobywa puchar Bukaresztu, pierwsze trofeum poza granicami. Wygrane stawiaj¹ klub na pierwszym miejscu wœród innych warneñskich dru¿yn. S³awni pi³karze tego okresu to Niko³a Ljuckanow, œrodkowy napastnik i Bojan Bojanow, który bra³ udzia³ w igrzyskach olimpijskich w 1924. Dru¿yna Ticzy zostaje wicemistrzem Bu³garii w 1935 i 1936. W Bu³garii powstaje narodowa pi³karska dywizja, a Ticza jest jedn¹ z najsilniejszych dru¿yn. Sukcesy zespo³u rzucaj¹ œwiat³o na problem stadionu dru¿yny, czym zajmuje siê prezes klubu W³adimir Czakyrow. Setki sympatyków Ticzy poœwiêcaj¹ swój czas i pracê na budowê klubowego stadionu. KS Ticza zostaje mistrzem warneñskiego okrêgu sportowego w latach 1935, 1936 i 1943. W roku 1916 natomiast zespó³ przyjmuje swój oficjalny kolor – zielone koszulki, na których póŸniej pojawiaj¹ siê czterolistne koniczynki oraz bia³e spodenki. Tutaj nale¿y wspomnieæ o innym klubie, z którym bêdzie siê wi¹zaæ dalsza historia Ticzy. Otó¿ 3 kwietnia 1916 roku w Warnie zostaje za³o¿one stowarzyszenie Napred, w którym g³ówn¹ dyscyplin¹ jest pi³ka no¿na. Rok póŸniej otrzymuje ono nazwê Razvitie, ale z uwagi na to, ¿e w tym okresie istnia³o ju¿ stowarzyszenie o tej nazwie, zmieniono j¹ na Granit. Przez pewien czas Granit jest czêœci¹ Ticzy. 1 maja 1921 roku Granit odcina siê od Ticzy i zmienia nazwê na Klub Sportowy Vladislav (na czeœæ polskiego króla). Dru¿yna ma wielu utalentowanych pi³karzy, którzy maj¹ wysokie aspiracje i oczekiwania. Ju¿ w 1923 roku Vladislav jest bardzo popularny w kraju, w tym samym roku wygrywa tak¿e swój miêdzynarodowy debiut z dru¿yn¹ Victoria Kiustendja (2:0).

W 1945 roku Ticza i Vladislav decyduj¹ siê po³¹czyæ si³y, by odzyskaæ splendor warneñskiej pi³ki. Nowe stowarzyszenie otrzymuje nazwê Ticza-Vladislav-45. W 1947 roku fuzja z Primorec prowadzi do kolejnej zmiany nazwy, tym razem na TVP. W nastêpnym roku TVP zostaje przejête przez wojsko i zmienia nazwê na Botev. W latach tych wybijaj¹cymi siê graczami byli m.in. Dimitr Stefanow, Nedko Nedew, Mladen D¿urow.

W latach 1949-69 klub kilkukrotnie zmienia³ nazwê, m.in. na Botev Stalin, by w koñcu przyj¹æ obecn¹ nazwê Czerno More. Trenerem dru¿yny w tym okresie jest Iwan Mokanow. Niezapomniane zostanie zwyciêstwo nad Ajaksem w 1966 roku: 3-1, cenna jest równie¿ wygrana nad Rapidem Bukareszt 3-0. W klubie tym gra³o wielu wybitnych pi³karzy.

Tyle z historii. Obecnie Czerno More Warna znajduje siê na 9. miejscu w A grupie (Bu³garska liga sk³ada siê z trzech grup - A, Б i B grupy).

Stadion dru¿yny liczy 12 000 miejsc. Na stronach internetowych klubu mo¿na zobaczyæ jego zdjêcia (ja zamieszczam w³asnej produkcji), a tak¿e pos³uchaæ wielu piosenek klubowych, sprawdziæ obecny stan i klasyfikacjê zespo³u. Zespo³u, który sprawia, ¿e serca i dusze kibiców staj¹ siê zielone, jak i ca³y œwiat i nawet puchar.

Bibliografia:
http://www.ticha.net/
http://ticha.hit.bg/