Powrót do

-> strona g³ówna

Tako (yu)

dodany: 15.12.2003 | przygotowa³: Maciej Michta


Dok³adnie 25 lat temu, w roku 1978, kiedy to Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka wdrapa³a siê na Mount Everest a Karol Wojty³a zosta³ wybrany papie¿em, w niedalekiej Jugos³awii spotka³o siê czterech muzyków. Okolicznoœci w jakich dosz³o do owego mityngu pozostaj¹ tajemnic¹ nawet dla najstarszych górali, znany natomiast jest efekt wspomnianego jamboree. Panowie: Dusan Cucuz, Miroslav Dukiæ, Slobodan Felekatoviæ i Djordje Ilijin, dzia³aj¹cy pod enigmatycznym szyldem Tako, przy u¿yciu gitary, basu, perkusji, instrumentów klawiszowych, fletu oraz innych muzycznych przeszkadzajek, stworzyli dzie³o muzyczne, które sw¹ niezwyk³oœci¹ i kras¹ przewy¿szyæ by dziœ mog³o dru¿ynê polskich, jak¿e urodziwych przecie, siatkarek.

Pierwszy album owej serbskiej (podziêkowania dla mgr. A. Šurli) czwórki nazwany zosta³ po prostu Tako i znalaz³o siê na nim 7 kompozycji. Utwór otwieraj¹cy p³ytê – Probudi se, uznawany jest przez niektórych za potomka floydowskiego Welcome to the machine i jako jeden z niewielu na p³ycie posiada partie wokalne (niestety, nie s¹ one najmocniejsz¹ stron¹ zespo³u). Dalej mo¿emy odnaleŸæ elementy, typowego dla lat 70., jazzrocka – mowa tu o wspania³ej kombinacji dŸwiêków Fender Rhodes i gitary. W kolejnych kompozycjach s³ychaæ flet a la Jethro Tull oraz dŸwiêki kojarz¹ce siê z innymi gigantami rocka progresywnego - grupami Camel i Focus. Sercem p³yty jest bez w¹tpienia 16-minutowa suita zatytu³owana Druga strana mene, w której odnaleŸæ mo¿na wszystko to, co w muzyce progresywnej najpyszniejsze: genialne rify, zapieraj¹ce dech w piersiach partie solowe gitary, fletu i Fender Rhodes oraz klimat zmieniaj¹cy siê niczym pi³karze w kadrze Zbigniewa Boñka; danie, sk³adaj¹ce siê z nastrojowej ballady, elementów muzyki klasycznej, psychodelii oraz jazzrocka, to prawdziwa uczta dla ucha i ducha.

Dwa lata po debiucie, w 1980 roku, ukaza³a siê druga (i niestety ostatnia) p³yta zespo³u. Nastêpca albumu Tako nazwany zosta³ U vreci za spavanje i znalaz³o siê na nim 8 kompozycji. Tym razem muzycy zrezygnowali z przekazu s³ownego i skupili siê na tym co potrafi¹ najlepiej, czyli na dzia³alnoœci instrumentalnej. Parafrazuj¹c s³owa pewnego polskiego mêdrca: nie jestem przeciwny instrumentalnemu graniu, wrêcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko – cytat ten doskonale opisuje to co dzieje siê na drugim albumie Tako. Sk³ad zespo³u pozosta³ ten sam, zatem wiêkszym zmianom nie uleg³a równie¿ sama muzyka. Na U vreci za spavanje znów pachnie Pink Floyd, Focusem a nawet King Crimson, ponadto s³ychaæ wiêcej ni¿ na poprzednim albumie wstawek ludowych - muzycy wyraŸnie pokazuj¹ sk¹d wywodz¹ siê ich korzenie. Porównuj¹c zespó³ do innych s³owiañskich kapel, gatunkowo drugi album Tako przypomina nieco pierwsze p³yty s³owackiej Fermáty, natomiast gitarowe solówki, oparte czêsto na ba³kañskich melodiach, kojarz¹ siê z macedoñsk¹ grup¹ Leb i Sol. Wszystkie te asocjacje nie dowodz¹ wcale, i¿ panowie Dusan Cucuz, Miroslav Dukiæ, Slobodan Felekatoviæ i Djordje Ilijin powielaj¹ pewne schematy obecne w muzyce rockowej lat 70., pokazuj¹ jedynie z jakich wspania³ych pierwiastków sk³ada siê ich muzyka. Nale¿y w tym miejscu wyraŸnie zaznaczyæ, ¿e Tako to zespó³ nowatorski, zarówno na gruncie jugos³owiañskim jak i œwiatowym. Choæ pod wzglêdem popularnoœci serbski kwartet znajduje siê w cieniu takich jugos³owiañskich supergrup jak Bijelo Dugme czy Parni Valjak, s¹ tacy, którzy uwa¿aj¹ Tako nie tylko za najlepszy band jugos³owiañski ale równie¿ za najlepszy w tej czêœci Europy. Rok 1980 uznawany jest za koniec ery prawdziwego rocka progresywnego i choæ wiele zespo³ów kontynuowa³o sw¹ dzia³alnoœæ po 1980, dla Tako podró¿ po muzycznym œwiecie skoñczy³a siê w tym w³aœnie miejscu. Na szczêœcie pamiêæ o zespole pozosta³a, pierwsza p³yta d³ugograj¹ca wydana zosta³a na p³ycie kompaktowej, nak³adem brazylijskiej (sic!) wytwórni Rock Symphony.


Dyskografia:

Tako – Tako (1978)
1. Probudi se - Wake up
2. Sinteza - Synthesis
3. Utapanje sunceve svetlosti u pescanu memoriju - Merging of sunlight into the memory of sand
4. Lena
5. Minijatura - Miniature
6. Druga strana mene - Second side of me
7. Put na jug - Journey to the South

Tako - U vreci za spavanje (1980)
1. U vreci za spavanje - In the sleeping bag
2. Senke proslosti - Shadow of the past
3. Na putu ka sebi - On the voyage into oneself
4. Horde mira - Hords of peace
5. Price o Leni - Story about Lena
6. Dolina leptira - Valley of butterflies
7. Izgubljeno nista - Nothing lost
8. Igra devojcice - Game of a little girl


Sk³ad zespo³u:
-Dusan Cucuz: bass, vocals.
-Miroslav Dukiæ: guitar, vocals.
-Slobodan Felekatoviæ: drums.
-Djordje Ilijin: keyboards, flute, harp

www.rocksymphony.com/detalhes_disco.asp?cd=9 - oficjalna strona Rock Symphony, na której mo¿na pos³uchaæ fragmentów z pierwszej p³yty Tako.

Wszystkich chc¹cych siê zapoznaæ z twórczoœcia Tako, proszê o maila na guitarmania@wp.pl .