Powrót do

-> strona g³ówna

Ostava (bg)

dodany: 01.10.2006 | przygotowa³: Kamil Malik


Ostava jest najbardziej popularnym zespo³em bu³garskiego rocka alternatywnego, znajduj¹cym siê pod du¿ym wp³ywem zespo³ów sceny Brit pop’owej. Ich muzyka nie daje siê jednak zaszufladkowaæ w jednej tylko stylistyce, artyœci czerpi¹ zarówno z twórczoœci zespo³ów Placebo, Suede, jak i U2 albo REM. Historia zespo³u zaczyna siê w Gabrovie, niewielkim mieœcie po³o¿onym w centralnym Ba³kanie. W 1991 roku grupa zosta³a za³o¿ona przez gitarzystê i wokalistê Georgiego Georgieva, basistê Bojana Petkova i perkusistê Dragomira Dimitrova. Zaczynali od grania w gara¿u cover’ów bardziej znanych zespo³ów, tak jak wiêkszoœæ pocz¹tkuj¹cych.

Momentem zwrotnym w ich dzia³alnoœci by³o do³¹czenie do grupy w 1995 roku wokalisty i gitarzysty Svilena Noeva, oraz zmiana perkusisty na Daniela Petrova. Demo Ostavy spotka³o siê z bardzo dobrym przyjêciem, choæ nie pokaza³o jeszcze ca³ego potencja³u drzemi¹cego w zespole. Pierwszy wydany singiel, Polja ot slanchogledi (Pola s³oneczników), nieoczekiwanie sta³ siê wielkim hitem i zosta³ nagrodzony przez Bu³garskie Radio Narodowe jako najlepsza piosenka roku 1994 w jednej z kategorii. Drugi singiel, Nije sme volni (Jesteœmy wolni) pojawi³ siê na rynku dopiero w 1996 roku i równie¿ okaza³ siê wielkim sukcesem. Krytycy muzyczni, traktuj¹cy Ostavê jako grupê jednej piosenki, ostatecznie przekonali siê do ich muzyki. Za wielkie osi¹gniêcie mo¿na uznaæ to, ¿e Ostava zosta³a poproszona o wystêp przez organizatorów Roxy Music Gunleri Festival w Turcji. Po tym wydarzeniu o zespole g³oœniej sta³o siê dopiero w 2000 roku, kiedy to po podpisaniu kontraktu z wydawnictwem Riva Sound na rynek wysz³a ich pierwsza p³yta, o wdziêcznym tytule Ping- pong. Zosta³a dobrze przyjêta przez s³uchaczy rocka alternatywnego, dwa pierwsze single z p³yty, czyli Prazen Kadur (Pusty Kadr) i tytu³owy Ping Pong przez d³ugi czas nie schodzi³y z pierwszych miejsc alternatywnych list przebojów. Najbardziej komercjalna piosenka z p³yty – Shte doidesh li sas men? (Czy pójdziesz ze mn¹?) – otrzyma³a nawet nagrodê Telewizji MM w kategorii najlepsza piosenka rockowa. W miêdzyczasie zespó³ sporo koncertowa³, zarówno w kraju jak i za granic¹.

W trakcie pracy nad kolejnym albumem do Ostavy do³¹cza graj¹cy na tzw. gitarze stalowej (pedal steel guitar) Mihail Shiskov. W marcu 2002 roku na rynek wychodzi album Sled liubov po vreme na voina (Po mi³oœci w czasach wojny), uznawany przez niektórych za najlepszy w ca³ej karierze zespo³u. Ostava znowu wyrusza w trasê koncertow¹ po Bu³garii, wystêp w sofijskim klubie wojennym zosta³ w ca³oœci zarejestrowany i wydany na albumie Liubov po vreme na voina (Mi³oœæ w czasach wojny) przez nowo powsta³¹ wytwórniê Stain Studio. Ostava na ¿ywo brzmi wyœmienicie, eksperymentuje ze swoim brzmieniem wykonuj¹c utwory w zupe³nie innych, ni¿ na albumie wersjach. Po wydaniu albumu koncertowego w 2003 roku zespó³ zaczyna pracê nad nowym materia³em. Na pocz¹tku roku 2004 muzycy wydaj¹ maxi-singiel Shokolad (Czekolada), który od razu awansuje na pierwsze miejsca list przebojów i pozostaje na nich przez prawie dwa miesi¹ce. Ostatni jak dot¹d album Ostavy to wydany w grudniu 2004 roku Mono. Zespó³ nie obni¿y³ poziomu i ich nowa p³yta zosta³a dobrze przyjêta przez fanów i krytyków. Znowu Ostava zostaje nagrodzona przez Telewizjê muzyczn¹ MM za najlepsz¹ piosenkê rockow¹ (nagroda dla Shokolad) i najlepszy album rockowy.

Zespó³ otrzymuje propozycjê wystêpu w berliñskim klubie Magnet w lutym 2005 roku. Pojedynczy wystêp zamienia siê w niewielk¹ trasê koncertow¹ po Austrii i Niemczech, zahaczaj¹c¹ miêdzy innymi o Wiedeñ, Stuttgart, Karlsruhe i Köln. Niestety, jak dot¹d zespó³ w Polsce nie wystêpowa³. Po dwóch latach od premiery albumu Mono nic nie wiadomo o pracach nad kolejnym, muzycy skupiaj¹ siê na razie na graniu koncertów.

Dyskografia:
- Пинг-понг (Ping-pong) 2000 r.
- След любов по време на война 2002 r.
- Любов по време на война 2003 r.
- Шоколад 2004 r.
- Моно 2004 r.


www.ostava.com - oficjalna strona