Pavol Habera (sk)

dodany: 13.03.2003 | przygotowa: Maciej Michta

Pavol Habera urodzi sie 12 kwietnia 1962 roku w Brenie. B璠鉍 w szkole podstawowej ucz瘰zcza r闚noczenie do szko造 muzycznej, gdzie gra na skrzypcach. Chodzi tam 7 lat ale niezbyt mu si tam podoba這, wi璚 nie poszed na ko鎍owe egzaminy. W wieku 13 lat dosta od rodzic闚 swoj pierwsza gitar na wi皻a Bo瞠go Narodzenia. Jego pierwszy zesp馧, za這穎ny w szkole redniej, nazywa si small a potem 3MH (Muriri嫜, Mikloko, Mirkovi, Habera) Po kilku latach zmieniono nazw na MPH. Wyjazd do Bratys豉wy na wy窺ze studia, by prze這mem w 篡ciu Pavla Habery. Kiedy mia 21 lat zg這si si na festiwal M這dej Piosenki Jihlava '83, gdzie zapiewa dwie w豉sne piosenki: Dzieci i Zm璚zenie. Nast瘼nie Pavol Habera, Fero Grigl嫜, Peter Peteraj i Pavlo Kozma za這篡li grup o nazwie Avion. Zesp馧 ten istnia tylko przez rok a nast瘼nie si rozpad. W 1987 roku w Bratys豉wie Habera spotka si z jednym z cz這nk闚 grupy TEAM - gitarzysta Ivanem V嫮ekom. To w豉nie on nam闚i Pal'a by zacz像 piewa w grupie TEAM, kt鏎a ju wtedy by豉 znana szerszej publicznoci. Pierwszy album zatytu這wany TEAM zosta r闚nie wydany w j瞛yku esperanto i nosi nazw Reklamo al Silento. Przynios這 to grupie popularno w takich krajach jak Niemcy, Anglia, Holandia. Kolejne albumy wydane zosta造 w 1989 i 1990. Rok pniej Habera wydaje sw鎩 pierwszy solowy projekt zatytu這wany Pavol Habera. Rok 1995 to pi靖y album grupy TEAM (TEAM 5), a w 1994 i 1995 wychodz kolejne solowe p造ty Habery. Latem 1996 wydany zosta singiel Candy, kt鏎y mia si sta hitem i zapowiedzi nowej p造ty.

www.habera.sk - oficjalna strona